banner200
banner235
banner225
26 Mayıs 2016 Perşembe 09:00
Cirit: Bir arada olmak onurdur
banner188
banner213
banner230

Yargıtay Başkanı İsmail Rüştü Cirit, Sayıştay ve Danıştay başkanları ile birlikte Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın Rize ziyaretine katılıp çay hasadı yapmasına yönelik eleştirilere, “Devletin başkanıyla bir arada olmaktan onur duyarız” yanıtını verdi. Ankara’da bir otelde Yargıtay İnsan Hakları Komisyonu tarafından düzenlenen “Adil Yargılanma Hakkı ve İfade Özgürlüğü” konulu seminere katılan Cirit, gazetecilerin sorularını yanıtladı. Haftasonu Cumhurbakanı ile Rize’deki çay hasadı etkinliğine katılmasının eleştirilere neden olduğunun anımsatılması üzerine Cirit, şu yanıtı verdi:

“Ben anlayamadım, niye eleştiri konusu oldu? Devlet oradaydı, devletin başkanı. Türk geleneklerimize göre devlet başkanına çok ayrı bir değer veririz. Devlet başkanı, devletin başı ve birliğimizin sembolüdür. Onun katılmış olduğu, Meclis Başkanı’nın, Milli Güvenlik Kurulu Genel Sekreteri’nin, tüm yüksek yargının katılmış olduğu bir toplantı yapılmış olması, oradaki bir başka çay toplantısının yapılmış olması, bu arada bizim de iştirak etmemiz kadar doğal bir şey olamaz. Biz devlet başkanıyla bir arada olmaktan, devletin başkanıyla bir arada olmaktan onur duyarız.”

 

‘MHP kararı kesindir’

Yargıtay’ın Ankara 12. Sulh Hukuk Mahkemesi’nin MHP’deki kongre kararını onayan Yargıtay 18. Hukuk Dairesi’nin kararının kesin olduğunu vurgulayan Cirit, “Her şey normal, rutin süreci içinde yürümüştür. Vicdanları doğrultusunda en doğru kararı vermişlerdir. Karar kesindir. Ondan sonraki süreci ben bilemem” dedi.

Kaynak: Cumhuriyet.com.tr
banner229
Son Güncelleme: 26.05.2016 09:00
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol