banner200
banner222
04 Eylül 2016 Pazar 15:00
Çin'den Obamaya "kasıtlı" hata
banner188
banner213
banner230

Obama'nın G20 zirvesine konukluk eden Hangzhou'da karşınalışı tartışmalara yol açtı. ABD Başkanı, gelmeyen merdivenlerden dolayı arka kapıdan indi ve Çinli yetkililer tarafından inişinin görüntülenmesine engel olunduğu iddia edildi. The Guardian'da yazıldığına göre ABD'li gazetecilerin Obama'yı çekmesinin engellenmesi üzerine gazetecilerin çekim yapmanın hakları olduğunu savundu; ancak Çinli yetkililer "Burası bizim ülkemiz. Burası bizim hava alanımız." diyerek gazetecilere karşı çıktı.

Meksika'nın eski Çin elçisi Jorge Guajardo, 'böyle aksaklıkların söz konusu Çin olduğunda, kazara olmadığını' söyledi.

ABD'li gazeteci Bill Bishop, 'bu hareketin altında milliyetçiliğin yatıyor olabileceğini' söyledi. Bu tür hareketlerin Çin halkı tarafından sevildiğini belirten Bishop, "Çinliler bu şekilde Obama'ya 'Bizim için özel değilsin' demeye çalışıyor olabilirler" ifadesini kullanırken Çin'in bu sayede 'bir süper gücü karşı duruşu olduğunu göstermeyi amaçladığına' işaret etti.

Obama: Böyle şeyler olabilir

Çin'in güç gösterisinde bulunduğu iddialarına karşılık Obama, 'bu tür hataların ilk kez olmadığını' söyledi. ABD'nin büyük bir ekiple gelmiş olduğunu hatırlatan Obama, 'bu durumun ilişkileri üzerinde bir etkisi olmayacağını' vurguladı.

Kaynak: Cumhuriyet.com.tr
banner229
Son Güncelleme: 04.09.2016 15:00
Anahtar Kelimeler:
DünyaHaberHaberler
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol