banner200
banner222
27 Ağustos 2016 Cumartesi 14:40
Çin’den kritik Suriye hamlesi: Askeri heyetinin iki önemli gündemi var
banner188
banner213
banner230

Irak, Ürdün ve Katar’daki temaslarını tamamlayan Çin’in Suriye Özel Temsilcisi Xie Xiaoyan ziyareti sırasında üç ülkenin Dışişleri Bakanlık temsilcileri ve Suriye muhalefet temsilcileri ile bir araya gelerek görüşmelerde bulundu.

Xie Xiaoyan Katar’ın başkenti Doha’da düzenlediği basın toplantısında Suriye sorununun karmaşık olduğunu belirterek sorunun ‘’sadece siyasi yollarla çözülmesi gerektiği’’ni vurguladı.
Özel temsilci toplantıda Çin’in Suriye’ye şu ana kadar 680 milyon dolar insani yardım sağladığını belirterek ‘‘ Bu yardımların çoğu Suriye'de evsiz barksız kalanlara ulaştırıldı. Yardımın bir kısmıysa Suriyeli mültecilere ev sahipliği yapan ülkelere sağlandı. Bu ülkeler arasında Lübnan, Ürdün ve Türkiye yer alıyor. BM Güvenlik Konseyi'nin 5 daimi üyesinden biri olarak Çin, sorumlu bir tavırla elinden gelen insani yardımları ihtiyaç sahiplerine ulaştırmaya devam edecek.

"Uluslararası toplum Suriye'ye daha fazla insani yardım sağlamalı. Suriye'deki tüm taraflar somut adımlar atmalı, özellikle bazı bölgelerdeki abluka kaldırmalı, insani yardımlar ihtiyaç duyanlara kolaylıkla ulaştırılmalı. Elbette diğer yandan uluslararası toplum da taahhütlerini yerine getirmeli." dedi.

Kısa bir süre önce Çin askeri heyetinin Suriye’ye yaptığı ziyareti de değerlendiren Xie Xiaoyan "Çin askeri heyetinin iki önemli gündemi vardı. Birincisi, iki ordu arasında insani yardım alanında işbirliğinin pekiştirilmesi. İkincisi, Suriye ordusuna sağlık eğitimi verilmesi. Bu ziyaret olağan bir temas. İki ülke arasındaki işbirliği muhtelif alanları kapsıyor, buna elbette askeri ilişkiler de dahil." diye konuştu.

Kaynak: Cumhuriyet.com.tr
banner229
Son Güncelleme: 27.08.2016 14:40
Anahtar Kelimeler:
TürkiyeHaberHaberler
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol