banner200
banner235
banner225
09 Ağustos 2016 Salı 16:39
CHP'li vekillerden grevdeki işçilere destek
banner188
banner213
banner230

Alaşehir Tariş Entegre Üzüm işletmesinde çalışan Öz Gıda- İş Sendikası'na üye 200 işçi, dün sabah greve gitti. Saat 08.30'da Baklacı Mahallesi'ndeki tesis önünde toplanan işçiler, davul zurna eşliğinde, haklarını alana kadar greve devam edeceklerini belirterek bekleyişe başladı. Grevin ikinci gününde işçilere, CHP Grup Başkanvekili ve Manisa Milletvekili Özgür Özel ve CHP Manisa Milletvekili Tur Yıldız Biçer, moral ziyareti gerçekleştirdi. CHP İlçe Başkanı Ahmet Akgündüz ve partililer de ziyarete eşlik etti. Öz Gıda- İş Sendikası Genel Başkan Yardımcısı Emin Sürücü, CHP milletvekillerinin verdiği destekten dolayı teşekkür ederek, "Bizim istediğimiz, sadece 100 TL, iki ikramiye ve eşit çalışma imkanı. Ama işveren buna yanaşmıyor. Buna karşılık bize önerilen 40 TL. Bununda elimize geçecek olan net para ise 20 TL. Hakkımızı alana kadar direneceğiz" dedi.

CHP'Lİ ÖZEL'DEN DESTEK MESAJI

CHP Grup Başkan Vekili Özgür Özel, "Genel Başkanımız Kılıçdaroğlu'nun size selamını getirdim.

Dünyada iki tane şeyin rengi yoktur. Birincisi anaların gözyaşı, ikincisi işçinin alın terinin rengi yoktur.

Son 15 yılda iktidar partisi tarafından nasıl gözden çıkarıldığını, nasıl zor durumda bırakıldığını biliyoruz. Hepimiz bu işletmenin zorluklarının farkındayız. Sizlerde afaki rakamlarla yola çıkmadınız, hakkınızı istiyorsunuz. Bu haklı talebinizi sendikanızla birlikte anlatmaya çalıştınız anlamadılar.

Bundan sonrası yasaların size verdiği bir haktır. Bir insanın sendikalı olması kadar onurlu ve erdemli bir şey yoktur. Şimdi içeriye girip, işveren temsilcileriyle görüşüp bir orta yol bulmaya çalışacağız" dedi.

Greve katılan işçiler, işletmeye ait araçların işletmeye giriş ve çıkışlarına izin vermedi. İşletmeden çıkmak isteyen kamyonun önüne oturan işçiler, aracın dışarı çıkmasına izin vermedi. Polislerin araya girmesiyle bir süre bekleyen kamyonun çıkışına izin verildi.

"UZLAŞMA OLMAZSA DAVUL ZURNA DİRENİRSİNİZ"

O anlarda işletme yetkilileriyle görüşen ve dışarı çıkan CHP'li milletvekillerinden Özgür Özel, "Arkadaşlar içeri gittik, görüştük. Tariş'in de bir kooperatif olduğunu, bu grevi uzlaşıyla tamamlanması gerektiğini söyledik. Onlar da kendi meselelerini anlattılar. Yeniden bir masa kurun dedik. Onlarda kendi aralarında müzakere edip sizinle görüşeceklerini söylediler. Size düşen içeride tartışma sürerken, haklarınızı sendikanız savunurken, burada haklıyken haksız duruma düşmeyin. İçeriye giren çıkan araçları engellemeyin. Sataşma kötü söz olmasın. Uzlaşma olursa davul zurna girersiniz, olmazsa, davul zurna direnirsiniz. Biz de sizinleyiz" dedi.

Kaynak: Cumhuriyet.com.tr
banner229
Son Güncelleme: 09.08.2016 16:39
Anahtar Kelimeler:
HaberHaberlerSiyaset
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol