banner73
Davada Sulh Olunması, Avukatlık Ücreti Görev Asliye Hukuk Mahkemesi
Yargıtay 4. Hukuk Dairesi kararı. T.C. YARGITAY 4. HUKUK DAİRESİ ESAS NO: 2016/5134 KARAR NO: 2016/8021 KARAR TARİHİ: 16/06/2016 MAHKEMESİ: Asliye Hukuk Mahkemesi ÖZET: davada sulh olunması nedeniyle ödenmeyen avukatlık ücretinden dolayı davanın karşı tarafından tahsiline yönelik Av.K.165.m. göre açılacak davada görevli Mahkemenin tüketici değil, Asliye Hukuk Mahkemesi olduğu Davacı ... tarafından, davalı ... aleyhine 10/07/2014 gününde verilen dilekçe ile itirazın iptalinin istenmesi üzerine mahkemece yapılan yargılama sonunda; dava dilekçesinin görev yönünden reddine dair verilen 30/12/2014 günlü kararın Yargıtay’ca incelenmesi davalı vekili tarafından süresi içinde istenilmekle temyiz dilekçesinin kabulüne karar verildikten sonra tetkik hakimi tarafından hazırlanan rapor ile dosya içerisindeki kağıtlar incelenerek gereği görüşüldü. Dava, itirazın iptali istemine ilişkindir. Mahkemece, tüketici mahkemesinin görevli olduğu gerekçesiyle görevsizlik kararı verilmiş; hüküm, davalı tarafından temyiz edilmiştir. Dosya kapsamından, davacının avukat olduğu ve takip ettiği bir davada dava dışı müvekkili ile davalının sulh oldukları, avukatlık ücretini alamadığı, 1136 sayılı Avukatlık Kanunu'nun 165. maddesine göre ödenmesi gereken vekalet ücretinden her iki tarafında müteselsilen sorumlu olduğu kabul edildiğinden davacı tarafından davalı aleyhine icra takibi başlatıldığı, yapılan icra takibine davalının itiraz etmesi üzerine itirazın iptali ve icra inkar tazminatı istemine ilişkin bu davanın açıldığı anlaşılmaktadır. Tüketici işlemleri ile tüketiciye yönelik uygulamalardan doğabilecek uyuşmazlıklara ilişkin davalarda tüketici mahkemeleri görevlidir. Dolayısıyla taraflar arasındaki hukuki ilişkinin 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun kapsamında değerlendirilmesi mümkün değildir. Bu nedenle davaya tüketici mahkemesinde değil, genel mahkemede bakılması gerekir. Yerel mahkemece açıklanan yönler gözetilmeden, uyuşmazlığın genel hükümler uyarınca ve asliye hukuk mahkemesi tarafından çözümlenmesi gerektiği halde işin esasının incelenmeksizin görevsizlik kararı verilmesi usul ve yasaya uygun düşmediğinden kararın bozulması gerekmiştir. SONUÇ: Temyiz olunan kararın, yukarıda gösterilen nedenle BOZULMASINA; bozma nedenine göre öteki temyiz itirazlarının incelenmesine şimdilik yer olmadığına ve peşin alınan harcın istek halinde geri verilmesine 16/06/2016 gününde oybirliğiyle karar verildi. www.kararara.com
09 Haziran 2016 Perşembe 13:20
CHP'li vekilden kurşunlu basın toplantısı: Ülkemizi faşistlere teslim etmeyiz


CHP Burdur Milletvekili Mehmet Göker, İstanbul Vezneciler'deki terör saldırısında şehit düşen polis memurları için düzenlenen cenaze töreninde CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun önüne kurşun atılmasını protesto için partisinin il başkanlığında basın toplantısı düzenledi. İl Başkanı Barış Ayten ve Merkez İlçe Başkanı Sıdıka Oğuzkan'ın da katıldığı toplantıda konuşan Milletvekili Göker, terör saldırılarında şehit olanlara rahmet, ailelerine ise başsağlığı diledi.


Şehitler için dün yapılan cenaze merasiminde Genel Başkan Kılıçdaroğlu'nun ayağının dibine mafyavari bir yöntemle kurşun bırakıldığını söyleyen Mehmet Göker, "Bu yapılanlar aslında ülke tarihinde görmeye alışık olmadığımız saldırılardır. Şehitlerimize son görevin yapıldığı ibadet mekanlarında yapılan bu saygısızlığın değil İslam'da hiçbir dinde yeri yoktur ve olamaz da. Hem Müslüman geçineceksin hem de bir vatan evladını şehitlik mertebesine uğurladığımız bir törende Türkiye'nin ana muhalefet partisi genel başkanına kurşunla eylem yapacaksın. Bunun ahlakla, insanlıkla hiçbir ilgisi yoktur" dedi.
Mehmet Göker, şöyle devam etti:
"Dün Genel Başkanımız sayın Kemal Kılıçdaroğlu şehit cenazesine katılmak için İstanbul'a gitmiş ve bir grup AKP'li provokatör tarafından protesto adı altında darp edilmeye çalışılmıştır. Bu sırada bir provokatörün sayın Genel Başkanımıza attığı tabanca fişeği malumunuz gündeme oturdu. Ben şunu söylemek isterim, bizler insanlık için devrime inanmış, Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün 'Geldikleri gibi giderler' sözünü canımız, malımız pahasına yerde koymamış, Çanakkale Savaşı'nda metrekareye 6 bin mermi atmış bir neslin devamıyız. Bize atacakları şu bir mermi ile bizi ne korkutup yolumuzdan alıkoyar ne de devrim ve laik Türkiye Cumhuriyeti'ne olan inancımızdan vazgeçirebilirler. Ülkede kan dökülmesini isteyen ve kan ile siyasetini besleyenler dün açıkça belli olmuştur. Merhum Genel Başkanımız Bülent Ecevit'in dediği gibi 'Göğsümüzü düşmanın mermisine siper eder ama ülkemizi faşistlere teslim etmeyiz. Biz bu ülkeyi kurarken 7 düvelin topuyla tüfeğiyle mücadele ettik. Kurtarırken birkaç aymazın kurşunundan korkacak değiliz."

'CHP TERÖRLE YAN YANA OLMAMIŞTIR'
CHP'li Göker, "Son olarak üyesi ve milletvekili bulunduğum Cumhuriyet Halk Partisi ile terörü yan yana getirmeye çalışanların namussuz, şerefsiz ve haysiyetsiz olduklarını biliyorum. Ve burada söylüyorum, tarihin hiçbir döneminde Cumhuriyet Halk Partisi terörle yan yana olmamıştır, olmaz da. Cumhuriyet Halk Partisi bu ülkenin üzerinde yaşanılan bu toprakların kurucu partisidir. Partimizin üyesinden genel başkanına kadar hiçbir ferdi küçük hesaplar ile hainlikler peşine takılmaz. Cumhuriyet Halk Partisi'nin görevi kurulduğu gün gibi bugün de vatanına milletine hizmet etmektir" diye konuştu.
Milletvekili Mehmet Göker, konuşmasının sonunda masaya tabanca kurşunu bıraktı.

Kaynak: Cumhuriyet.com.tr
Son Güncelleme: 09.06.2016 13:20
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner177