banner200
banner222
08 Şubat 2016 Pazartesi 15:00
CHP'li Tekin: O uçaklar kime alınıyor, ödeme kime fatura edilecek?
banner188
banner213
banner230

Gürsel Tekin, TBMM gündemine taşıdığı konu hakkında “Pazarlıkta o kadar karanlık nokta var ki, uçakların sipariş verildiği ABD uçak şirketi bile şaşırdı. Şirket, ABD'nin Ankara Büyükelçiliği'ne başvurarak, ‘bize 7 uçak siparişi verildi. Ancak uçakların fatura edileceği adres sürekli değiştirildi. Uçakları satmamızda sakınca var mı?’ diye ABD'nin Ankara Büyükelçiliği'ne başvurdu.” dedi.

CHP’li Tekin’in Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun cevaplaması istemiyle verdiği yazılı soru önergesindeki iddialara göre, uçak alımı sürecinin Amerikalıları bile şaşırttı.

Bir kamu kuruluşu aracılığıyla 7 adet Cessna tipi uçak alımı için ABD’li firmaya sipariş verildiğine işaret eden Tekin, alın sürecini şöyle aktardı:

“Siparişte, kısa menzilli olan bu uçaklarda bazı tadilatlar istenerek, uçaklarda menzil artırmak için benzin tankının büyütülmesi ve iniş takımının güçlendirilmesi de istendi. 7 uçak alımının Belko tarafından yapılacağı firmaya bildirildi. Ancak daha sonra, ‘Belko’nun uçak alımının açıklanamayacağı’ düşüncesiyle Cessna yetkilileri ile irtibata geçilerek, bu sefer de alıcı isminin değiştirilmesi talebinde bulunuldu. Siparişi veren kurumun isminin değiştirilmesinin ABD'li firma tarafından reddedilmesi üzerine, 'ödemenin kime fatura edileceğine' ilişkin yeni bir formül bulundu. Sonuç formülü olarak, 7 uçağın tamamının bir ABD yurttaşına fatura edilmesi ve bu isimden Türkiye’deki ilgili kurumun kiralama yoluna gitmesi planlandı. Ancak bu formülün Cessna firmasında şüpheyle karşılandı. Ve Cessna yetkilileri bu şüpheli işlem nedeniyle ABD’nin Ankara Büyükelçiliği’ne başvurarak olayı aktardı, görüş sordu. ABD'nin Ankara Büyükelçiliği'nin de uçak alımı konusuna dahil olmasıyla, konu Dışişleri Bakanlığı ve güvenlik birimlerine de intikal etti. Ve ‘değerlendirme yapıldığı’ gerekçesiyle satış işlemi durduruldu.”

DAVUTOĞLU'NA UÇAK SORULARI

Soru önergesinde bu iddiaları gündeme getiren Tekin, Davutoğlu'na şu soruları yöneltti:
"Bahsi geçen bu vahim iddialar doğru mudur? Doğruysa Cessna uçak alımı için planlanan kurum ve kuruluşlar hangileridir?
Uçakların hangi amaçla kullanılması düşünülmektedir? Neden tadilat talebinde bulunulmuştur?
Uçakların öncelikle, Belko üzerine alınma gerekçesi nelerdir? Neden alım yapılacak kurum ve kuruluşlar üzerinden bu işlem yürütülmemiştir? Saklanmak istenen husus nedir?
Uçakların alımının üzerine fatura edilmesi planlanan ABD yurttaşı kimdir?
Cessna yetkilileri hangi tarifte ABD’nin Ankara Büyükelçiliği’ne başvurmuştur? Yazışmalar ne kadar süreyle devam etmektedir?
Hangi gerekçeler Cessna yetkililerinin Dışişleri ve güvenlik birimlerinden bilgi istemesine neden olmuştur?
Tüm bu yaşananlara rağmen, teslimat için herhangi bir zaman kararlaştırılmıştır?"

Kaynak: Cumhuriyet.com.tr
Son Güncelleme: 08.02.2016 15:00
Anahtar Kelimeler:
HaberHaberlerSiyaset
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol