banner73
Davada Sulh Olunması, Avukatlık Ücreti Görev Asliye Hukuk Mahkemesi
Yargıtay 4. Hukuk Dairesi kararı. T.C. YARGITAY 4. HUKUK DAİRESİ ESAS NO: 2016/5134 KARAR NO: 2016/8021 KARAR TARİHİ: 16/06/2016 MAHKEMESİ: Asliye Hukuk Mahkemesi ÖZET: davada sulh olunması nedeniyle ödenmeyen avukatlık ücretinden dolayı davanın karşı tarafından tahsiline yönelik Av.K.165.m. göre açılacak davada görevli Mahkemenin tüketici değil, Asliye Hukuk Mahkemesi olduğu Davacı ... tarafından, davalı ... aleyhine 10/07/2014 gününde verilen dilekçe ile itirazın iptalinin istenmesi üzerine mahkemece yapılan yargılama sonunda; dava dilekçesinin görev yönünden reddine dair verilen 30/12/2014 günlü kararın Yargıtay’ca incelenmesi davalı vekili tarafından süresi içinde istenilmekle temyiz dilekçesinin kabulüne karar verildikten sonra tetkik hakimi tarafından hazırlanan rapor ile dosya içerisindeki kağıtlar incelenerek gereği görüşüldü. Dava, itirazın iptali istemine ilişkindir. Mahkemece, tüketici mahkemesinin görevli olduğu gerekçesiyle görevsizlik kararı verilmiş; hüküm, davalı tarafından temyiz edilmiştir. Dosya kapsamından, davacının avukat olduğu ve takip ettiği bir davada dava dışı müvekkili ile davalının sulh oldukları, avukatlık ücretini alamadığı, 1136 sayılı Avukatlık Kanunu'nun 165. maddesine göre ödenmesi gereken vekalet ücretinden her iki tarafında müteselsilen sorumlu olduğu kabul edildiğinden davacı tarafından davalı aleyhine icra takibi başlatıldığı, yapılan icra takibine davalının itiraz etmesi üzerine itirazın iptali ve icra inkar tazminatı istemine ilişkin bu davanın açıldığı anlaşılmaktadır. Tüketici işlemleri ile tüketiciye yönelik uygulamalardan doğabilecek uyuşmazlıklara ilişkin davalarda tüketici mahkemeleri görevlidir. Dolayısıyla taraflar arasındaki hukuki ilişkinin 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun kapsamında değerlendirilmesi mümkün değildir. Bu nedenle davaya tüketici mahkemesinde değil, genel mahkemede bakılması gerekir. Yerel mahkemece açıklanan yönler gözetilmeden, uyuşmazlığın genel hükümler uyarınca ve asliye hukuk mahkemesi tarafından çözümlenmesi gerektiği halde işin esasının incelenmeksizin görevsizlik kararı verilmesi usul ve yasaya uygun düşmediğinden kararın bozulması gerekmiştir. SONUÇ: Temyiz olunan kararın, yukarıda gösterilen nedenle BOZULMASINA; bozma nedenine göre öteki temyiz itirazlarının incelenmesine şimdilik yer olmadığına ve peşin alınan harcın istek halinde geri verilmesine 16/06/2016 gününde oybirliğiyle karar verildi. www.kararara.com
12 Mayıs 2016 Perşembe 16:19
CHP'li Özcan Purçu kürsüde patladı: Bizi neden mutlu etmiyorsunuz?

 

Meclisin renkli isimlerinden CHP İzmir Milletvekili Özcan Purçu, kendine has üslubu, sempatik tavırlarıyla iktidarı eleştirdi. Hükümetin Roman vatandaşlara yönelik stratejik belgesi ile kürsüye çıkan Purçu, belgenin 19 sayfa olduğunu ancak sadece sorunların yazdığını çözüm için neler yapılacağının açıklanmadığını belirtti. Purçu, iktidar partisinin koltuklarına seslenerek yaptığı konuşmasında şunları söyledi:

"Bizi neden mutlu etmiyorsunuz? Bize gareziniz mi var? Valla söyleyeceğim oy vermesinler size. Bizden ne istiyorsunuz? Oy istiyorsunuz ama oyalıyorsunuz. Çocuklarımızın yüzde 60'ı okula gidemiyor. Bu ülkenin ekonomisi güçlü diyoruz. 19 sayfalık strateji belgesi hazırlanmış. Peki samimiyet bunun neresinde? 2016, 2017 ve 2018'de Romanlar'ın sorunlarını araştırma, tespit etme denmiş. Yıllardır anlatıyoruz. Sorunu öteleyip görmezden geliyorsunuz. Altı yıl söyledik bakanlıkta toplantı yaptık. Siz beni görüyor musunuz? Beni duyuyor musunuz? O zaman niye yapmıyorsunuz? Gerçekten ayıp arkadaşlar. Biz bu ülkenin bütçesinden pay alamayacaksak neden bu ülkenin vatandaşıyız? Romanları ayırın o zaman siz bütçeyi başka yere kullanın onu demek istiyorsunuz. Bizim çockularımız işsizlikten yanıyor, kadınlarımız haklarını bilmiyor. Sağlık ve eğitim hizmetlerinden faydalanamıyoruz. Raporda, 'Roman çocuklarının yüzde bilmem ne kadarı eğitimden faydalanamıyor' diyor ama ne yapacağını söylemiyor. Barınma sorunu, istindam sorunu. Raporda ceklar, caklar, cuklar. Sahaya inelim biz de yardımcı olalım. Bizi kandırmayın, samimi olun. Roman mahalleleri yıkılıyor, ranta dönüştü. Bizi çadırlaşmaya sevk ediyorlar. Sulukuye yıkıldı hala yıkılıyor. Sincan'da Saraycık Mahallesi yıkıldı. Attınız bizi yine çöplüğe. Bunları ön plana alalım. Bütçemiz paramız var. Ülkemiz büyük ama bunu yapamıyorsunuz. İzmir'de Roman çocukları için 8 etüt evi açtırdım. En son Buca'da üç katlı Roman etüt merkezi, sanat merkezi ve meslek atölyesi açtık. 3 milyon lira para harcandı. Bunları yapın, sahaya dönün."

Kaynak: Cumhuriyet.com.tr
Son Güncelleme: 12.05.2016 16:19
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner177