banner200
banner235
banner225
23 Ağustos 2016 Salı 17:00
CHP'li Cankurtaran: Türkiye'deki cihatçılar yeni eylemler yapabilir
banner188
banner213
banner230İzmir'in Dikili İlçesi'nde CHP İlçe Başkanlığı'nı ziyaret eden CHP Genel Başkan Yardımcısı Yasemin Öney Cankurtaran 'Gaziantep'teki bombalı saldırıyı değerlendirdi. IŞİD'in son iki yıl içinde 14 saldırı ile 262 vatandaşın ölümüne neden olduğunu ve bu saldırılara katılanların bazılarının cihat adı altında Suriye ve Irak'a giderek bu ülkelerden dönen kişiler olduğunu söyledi. IŞİD gibi terör örgütlerinin taban bulmasının önüne geçilmesi gerektiğini dile getiren Cankurtaran, "Cihat adı altında yurtdışına savaşa gidilmesi yasalara göre suç haline getirilmeli. Bize göre çok az riski olan Sırbistan bile ülke dışındaki çatışmalara katılan vatandaşlarına 6 ay ile 10 yıla kadar hapis cezası getiren bir düzenlemeyi kabul etti. AKP hükümeti, nasıl farklı ülkelerden gelen yabancı cihatçıların Suriye'ye geçişini engellemediyse Türk vatandaşlarının da savaşa katılmalarını engelleyecek önlem almadı.

Sonuç olarak bu ülkelerdeki savaşlara kaç Türk'ün katıldığını, kaçının ise geri döndüğünü bilmiyoruz.

Ancak bildiğimiz bir şey var ki Türkiye'ye dönen bu cihatçılara, Türkiye'de herhangi bir eyleme karışmadıkları durumunda bir ceza verilmediği. Önlem alınmazsa ülkeye dönüş yapmış olsa dahi cihatçı örgütlerle bir şekilde bağı süren ve eli silah görmüş binlerce insan oluşur. Bu sakıncalı bir durum. Bunlar fiili bir eyleme girmese dahi kendileriyle temas kuracak olan yabancı cihatçıların da ülkede barınmasını kolaylaştırırlar, yeni eylemlerin önünü açarlar" diye konuştu.

DİKİLİ'YE YATIRIM İSTEDİ

Cankurtaran ayrıca Dikili'nin Türk ekonomisine katkılarına karşın yeterli yatırım almadığını da öne sürerek "Dikili, kendisine yakışan bir limana kavuşmalı, mevcut liman genişletilerek turizme uygun hale getirilmelidir. Ayrıca mevcut hastane çok yetersiz. Dikili'nin nüfusu yaz aylarında gelen tatilcilerle birlikte çok artıyor. Ancak bu kadar insana hizmet verebilecek kapasitede bir hastanesi bulunmuyor. Bu ihtiyaç da giderilmeli. Dikili'ye bir üniversite de çok yakışacaktır. Bu konuda bir an önce harekete geçilmeli" dedi.

 

Kaynak: Cumhuriyet.com.tr
banner229
Son Güncelleme: 23.08.2016 17:00
Anahtar Kelimeler:
HaberHaberlerSiyaset
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol