banner200
banner222
30 Eylül 2016 Cuma 12:00
CHP'li Balbay: Cumhurbaşkanı Lozan'la ilgili sözlerini düzeltmeli
banner188
banner213
banner230


İzmir'in Foça İlçesi'nde düzenlenen organizasyonda, parti teşkilatlarının katılımıyla, CHP dayanışma toplantısı düzenlendi. 15 Temmuz darbe girişimi ve sonrasında yaşananların konuşulduğu Reha Midilli Kültür Merkezi'ndeki toplantıya CHP Genel Sekreteri Kamil Okyay Sındır, İzmir milletvekilleri Özcan Purçu, Mustafa Balbay ve Mustafa Moroğlu, Foça Belediye Başkanı CHP'li Gökhan Demirağ, CHP İzmir İl Başkanı Asuman Ali Güven, partililer ve bazı STK temsilcileri katıldı.

Toplantı sonrası açıklama yapan CHP İzmir Milletvekili Mustafa Balbay, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Lozan Barış Anlaşması'yla ilgili sözlerini değerlendirdi. Bu sözlerinin gündem yaratmaya yönelik olduğunu savunan Balbay, şöyle devam etti:

"Şu anda olağanüstü bir dönemden geçiyoruz. Tam bu toplantıyı yaptığımız sıralarda Cumhurbaşkanı'nın muhtarlarla yaptığı toplantıdaki sözleri gündeme oturdu. Diyor ki 'Lozan yenilgidir'. Bunu demek için gerçekten akıl, izan sahibi olmamak gerekir. Bunu demek için insanın bütün tarih şuurunu kaybetmiş olması gerekir. Lozan değil de Damat Ferit'in imzaladığı Padişah Vahdettin'in onayladığı Sevr olsaydı, Rize Ermenistan toprağıydı. İstanbul uluslararası yabancı güçlerin kontrolü altındaydı. Boğazlar Uluslararası bir yönetim altındaydı. Her şeyden önce buna bir bakmak gerekir. Lozan bizim tapu senedimizdir. Türkiye Cumhuriyetinin temelidir. Bir Cumhurbaşkanı buna yönelik değil kendisi, herhangi başka birisi laf ettiğinde cevap vermesi gerekirken, kendisinin böyle bir değerlendirme yapmasını en hafif söylemle ayıplıyorum. Tabii ki gündemi de sadece Lozan'a kitlememek gerektiğini de düşünüyorum. Bu ülkede yaşayan bir insanın, bu ülkenin ekmeğini yemiş suyunu içmiş bir insanın, bu ülkenin tapu senedine böyle bir laf etmesi affedilir bir şey değildir. Ben Cumhurbaşkanını 1 Ekim'de yapacağı meclis konuşmasında bunu düzeltmeye davet ediyorum. Türk halkı adına davet ediyorum. Sayın Cumhurbaşkanı, 1 Ekim'de mecliste konuşurken birazcık samimiyseniz, birazcık vicdanınız varsa bunu düzeltin."

OHAL'in 3 ay daha uzatılmasına yönelik MGK tavsiye kararını da eleştiren Balbay, "İzmirli Başbakan ilk OHAL kararı meclise getirildiğinde '3 ay bile sürmez' demişti. 'Biz bunu 3 aydan önce de halledebiliriz' demişti. Şimdi ne oldu? Uzayabilir. Cumhurbaşkanı diyor ki '12 aya çıkabilir.' Bu hali, normal hal haline getirmek istiyorlar. Buna biz izin vermeyeceğiz" dedi.

Kaynak: Cumhuriyet.com.tr
banner229
Son Güncelleme: 30.09.2016 12:00
Anahtar Kelimeler:
HaberHaberlerSiyaset
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol