banner200
banner222
25 Mart 2016 Cuma 14:00
CHP'den Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Başbakan Davutoğlu hakkında suç duyurusu
banner188
banner213
banner230


Çağlayan'daki İstanbul Adalet Sarayı'na gelen CHP İstanbul İl Başkanı Cemal Canpolat, milletvekilleriyle birlikte suç duyurusu öncesi açıklama yaptı. CHP İstanbul İl Başkanı Canpolat, "Çözüm süreci içerisinde amacı barışa hizmet eden bir süreçte, silahların depolanmasında, gömülmesinde valilere talimat vererek silahların depolanmasında suçu olanlar hakkında bugün suç duyurusunda bulunuyoruz" dedi. Cumhurbaşkanı, Başbakan ve dönemin ilgilileri hakkında suç duyurusunda bulunacaklarını belirten Canpolat, Kürt meselesinin çözümü ve barışından yana olduklarını da sözlerine ekledi. CHP'liler açıklamanın ardından suç duyurusunda bulunmak üzere adliye binasına girdiler.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'na sunulan dilekçede, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan Ahmet Davutoğlu, Eski Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan, İçişleri Bakanı Efkan Ala, MİT Müsteşarı Hakan Fidan, İl Valileri, MİT ve ilgili kamu görevlileri hakkında, "Terör örgütüne yardım etmek" suçundan soruşturma başlatılması istendi. Dilekçede, Oslo görüşme süreci, İmralı tutanakları ve tanık anlatımları delil olarak gösterildi.
Dilekçede, "Bu tür diyalog aşamasında asıl olan ülke bütünlüğünü korumak ve toplumsal barışı temin etmek iken, AKP iktidarının 2009 yılından bugüne gelene kadar olan dönemde ülkemizin en önemli sorunu olan "Kürt Sorununun" çözümüne yönelme yerine, seçim dönemlerini kapsar biçimde örgütü eylemsizliğe yönelten bir strateji izlediği ve bunu sağlama adına ülkemiz çıkarına olmayan taahhütlerde bulunduğu anlaşılmaktadır. Terör örgütü aylardır, hatta yıllardır şiddet eylemlerine yeniden başlamak için gerekli her türlü donanımı elde ederken, salt iktidarda bir süre daha kalma pahasına örgütün silah ve mühimmat depolamasına bile bile tepki gösterilmemiştir. Bunun en somut göstergesi ise valilerce, güvenlik güçlerinin 290 operasyon talebinden sadece 8'i için olumlu karar verilmiş olmasıdır" denildi.

Kaynak: Cumhuriyet.com.tr
banner229
Son Güncelleme: 25.03.2016 14:00
Anahtar Kelimeler:
TürkiyeHaberHaberler
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol