banner73
Davada Sulh Olunması, Avukatlık Ücreti Görev Asliye Hukuk Mahkemesi
Yargıtay 4. Hukuk Dairesi kararı. T.C. YARGITAY 4. HUKUK DAİRESİ ESAS NO: 2016/5134 KARAR NO: 2016/8021 KARAR TARİHİ: 16/06/2016 MAHKEMESİ: Asliye Hukuk Mahkemesi ÖZET: davada sulh olunması nedeniyle ödenmeyen avukatlık ücretinden dolayı davanın karşı tarafından tahsiline yönelik Av.K.165.m. göre açılacak davada görevli Mahkemenin tüketici değil, Asliye Hukuk Mahkemesi olduğu Davacı ... tarafından, davalı ... aleyhine 10/07/2014 gününde verilen dilekçe ile itirazın iptalinin istenmesi üzerine mahkemece yapılan yargılama sonunda; dava dilekçesinin görev yönünden reddine dair verilen 30/12/2014 günlü kararın Yargıtay’ca incelenmesi davalı vekili tarafından süresi içinde istenilmekle temyiz dilekçesinin kabulüne karar verildikten sonra tetkik hakimi tarafından hazırlanan rapor ile dosya içerisindeki kağıtlar incelenerek gereği görüşüldü. Dava, itirazın iptali istemine ilişkindir. Mahkemece, tüketici mahkemesinin görevli olduğu gerekçesiyle görevsizlik kararı verilmiş; hüküm, davalı tarafından temyiz edilmiştir. Dosya kapsamından, davacının avukat olduğu ve takip ettiği bir davada dava dışı müvekkili ile davalının sulh oldukları, avukatlık ücretini alamadığı, 1136 sayılı Avukatlık Kanunu'nun 165. maddesine göre ödenmesi gereken vekalet ücretinden her iki tarafında müteselsilen sorumlu olduğu kabul edildiğinden davacı tarafından davalı aleyhine icra takibi başlatıldığı, yapılan icra takibine davalının itiraz etmesi üzerine itirazın iptali ve icra inkar tazminatı istemine ilişkin bu davanın açıldığı anlaşılmaktadır. Tüketici işlemleri ile tüketiciye yönelik uygulamalardan doğabilecek uyuşmazlıklara ilişkin davalarda tüketici mahkemeleri görevlidir. Dolayısıyla taraflar arasındaki hukuki ilişkinin 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun kapsamında değerlendirilmesi mümkün değildir. Bu nedenle davaya tüketici mahkemesinde değil, genel mahkemede bakılması gerekir. Yerel mahkemece açıklanan yönler gözetilmeden, uyuşmazlığın genel hükümler uyarınca ve asliye hukuk mahkemesi tarafından çözümlenmesi gerektiği halde işin esasının incelenmeksizin görevsizlik kararı verilmesi usul ve yasaya uygun düşmediğinden kararın bozulması gerekmiştir. SONUÇ: Temyiz olunan kararın, yukarıda gösterilen nedenle BOZULMASINA; bozma nedenine göre öteki temyiz itirazlarının incelenmesine şimdilik yer olmadığına ve peşin alınan harcın istek halinde geri verilmesine 16/06/2016 gününde oybirliğiyle karar verildi. www.kararara.com
11 Mart 2016 Cuma 07:20
CHP'li Özel: Zehir üzerine şeker kaplı düzenleme

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, “Haziran’da vize serbestliği için 9 madde geçirmemiz lazım” diyen ancak, hangi yasalar olacağı konusunda ipucu vermeyen Başbakan Ahmet Davutoğlu’na “AB istiyor diye fırsatçılık yapmasınlar, öncelikle bu yasaların hangi yasalar olduğunu açıklasınlar, bu süreci muhalefetin değil, AKP’nin tavrı belirler” diye yanıt verdi.

Davutoğlu’nun muhalefet partilerine yaptığı çağrıyı değerlendiren Özel, CHP’nin duracağı noktayı “Vize muafiyetiyle ilgili çok sayıda kanun geçmesi gerekiyorsa, üzerimize düşen sorumluluğumuzu yerine getireceğiz, engelleyici olmayacağız” sözleriyle özetlerken, AKP’ye de önemli mesajlar gönderdi. AKP’nin ortak aklı devreye sokması ve muhalefeti rahatsız edecek adımlardan uzak durması gerektiğini ifade eden Özel, şöyle konuştu:

“Örneğin, 9 kanundan bir tanesi de Kişisel Verilerin Korunması Kanunu. Bu, Türkiye için gecikmiş bir kanun ve düzenlemenin yapılması gerekiyor. 30 maddenin 27 maddesinde sorunumuz yok ama öyle 3 madde var ki... AB istiyor diye önümüze servis edip fırsatçılık yapıyorlar. Kişilerin mezhebini, inancını, cinsel yaşamını, kıyafetini dahi fişlenebilecek veriler arasına alıyorlar.”

AKP’nin AB’nin taleplerini gerekçe göstererek “fırsatçılık” yapmaması gerektiğinin altını çizen Özel, şunları kaydetti: “AB bunu istiyor, siz de tıkayıcı olmayın, yardım edeceksiniz diyerek bir siyasi kurnazlıkla bunun içine Truva atı misali, sarayın veya devlet partisinin ihtiyaç duyduğu düzenlemeleri koyarlarsa, otoriterleşmeyi artıracak, gücü tek bir yerde toplayacak uyanıklıklar peşine düşerlerse kimse kusura bakmasın, vize anlaşması geliyor diye AKP’ye teslim olmayız. Zehir üzerine şeker kaplı düzenlemeleri kabul etmeyiz. Bu 9 kanun, hangi 9 kanun? Bu kanunların kapsamı ne? Oturup konuşmamız lazım.”


Kaynak: Cumhuriyet.com.tr
Son Güncelleme: 11.03.2016 07:20
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner177