banner200
banner222
11 Şubat 2016 Perşembe 20:00
Chomsky: Türkiye barış dilekçesini imzalayanlarla gurur duymalı
banner188
banner213
banner230

Bostonbul Grubu, ABD’li dilbilimci Noam Chomsky’i Massachusetts Teknoloji Enstitüsü’ndeki (MİT) ofisinde ziyaret etti.

Bianet’in haberine göre, ziyaret sırasında Chomsky Türkiye’ye ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Cumhurbaşkanı Recep Erdoğan’ın otoriterleşmesi, IŞİD’le ilişki, Batı’nın sessizliği ve bunların yanında devletin suçlarını protesto edenlerin önemine değinen Chomsky, “Türkiye Erdoğan ile birlikte demokratik kazanımlarını kaybetmeye başladı” diye konuştu.

Cenevre’de yapılan Suriye barış görüşmelerinde Türkiye’nin PYD’yi masada istememesinin altını çizen Chomsky, “Türkiye IŞİD’le savaşan en önemli güç katılamaz diyor” dedi.

Barış bildirisi

Kendisinin de imzacısı olduğu “Bu suça ortak olmayacağız” diyerek barış bildirisi imzalayan akademisyenlere de değinen Chomsky, “Türkiye barış dilekçesini imzalayanlarla gurur duymalı” dedi.

“Yazarlar, sanatçılar, gazeteciler, yayıncılar, akademisyenler açıkça ve sürekli devletin suçlarını protesto ediyorlar, bununla da kalmıyor, ki bu bile ender görülür, aynı zamanda direk sivil itaatsizlik eylemlerine geçiyorlar ve bazı durumlarda çok ciddi cezalara katlanmak durumunda kalıyorlar. Emsalsiz bir durum ve Türkiye bununla gurur duymalı. Barış dilekçesini imzalayanlar bunun örneği.”

Bostonbul Grubu

Bostonbul Grubu, Gezi Direnişi sürecinde 1 Haziran 2013’te, Boston’da yaşayan akademisyen, öğrenci, sanatçı ve çalışanlardan oluşan bir grup Türkiyeli tarafından kurulmuştu.

Bostonbul Grubu, Barış İçin Akademisyenler’in “Bu Suça Ortak Olmayacağız” bildirisine de imza atmıştı.

Kaynak: Cumhuriyet.com.tr
banner229
Son Güncelleme: 11.02.2016 20:00
Anahtar Kelimeler:
HaberHaberlerKültür-Sanat
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol