banner200
banner235
banner225
03 Ağustos 2016 Çarşamba 11:21
Çernobil güneş enerjisi tarlası olacak
banner188
banner213
banner230

Ukrayna’da yer alan nükleer santral, tüm dünyanın verdiği destekle ve çok zor şartlarla kontrol altına alınabilmiş, santralin üzerine yüz binlerce ton beton dökülmüş ve santralin içinde binlerce yıl boyunca yanıp radyasyon yaymaya devam edecek olan reaktörler beton yığınları altına gömülmüştü.
Ukrayna hükumeti çok uzun zamandır bu bölgenin kurtarılması için çalışma yapsa da ağır radyasyona maruz kalmış ve binlerce yıl boyunca yaşanamaz hale gelmiş olan bölge için çözüm bulunamıyordu. Şimdi ise devletin elinde yeni bir seçenek var. Ukrayna hükumeti bölgede 60 km2 genişliğinde dev bir güneş enerjisi çiftliği kurmayı planlıyor. Sadece eğitimli ve özel donanımlı teknisyenlerin üzerinde çalışacağı güneş enerjisi çiftliği, 1400 MW enerji üretebilecek.


Şu anda dünyadaki en büyük güneş enerjisi çiftliği 23 km2 alan kaplayan Longyangxia Dam Solar Park tesisi. Bu çiftlikten 850 MW gücünde elektrik elde edilebiliyor.
Çernobil’de yer alan altyapı, bu bölgeyi elektrik yatırımları için ideal hale getiriyor. Bölgede hiçbir yaşam alanı bulunmaması nedeniyle kurulacak tesisler için pahalı düzenlemeler yapılması gerekmiyor ve üretilen elektriği taşıyacak olan hatlar da halihazırda bölgede bulunuyor.
 Volvo S90; Üç Alman’a Meydan Okudu!

Kaynak: Cumhuriyet.com.tr
banner229
Son Güncelleme: 03.08.2016 11:21
Anahtar Kelimeler:
HaberHaberlerBilim-Teknik
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol