banner200
banner225
03 Nisan 2016 Pazar 02:00
Cephe hattında çatıma: Azerbaycan: 12 askerimiz, Ermenistan: 18 askerimiz...
banner188
banner213
banner230

Ermenistan - Azerbaycan cephe hattında dün geceden bu yana çatışmalar yaşanıyor. Azerbaycan Savunma Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, Ermenistan güçlerinin ateşinde, 12 Azerbaycan askerinin şehit olduğu ve evine top mermisi isabet eden bir kişinin yaşamını yitirdiği ifadeleri kullanıldı.

Cephe hattında Ağdere, Terter, Ağdam, Hocavend ve Fuzuli bölgelerinde şiddetli çatışmaların yaşandığı açıklandı.

SARKİSYAM: 18 ASKERİMİZ ÖLDÜ

Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan, Dağlık Karabağ-Azerbaycan Cephe hattında meydana gelen olaylarla ilgili Milli Güvenlik Kurulu toplantısı düzenledi.

Toplantıda yaptığı konuşmada sınır hattındaki çatışmalarda Ermenistan askerlerinden 18'inin öldüğünü 35'inin yaralandığını bildiren Sarkisyan, "Olayların neye dönüşeceği henüz belli değil"dedi. Sarkisyan, kuzeyde ve güneyde gerginlikler olduğunu, durumun kontrol altına alınmaya çalışıldığını söyledi.

Sarkisyan, Dağlık Karabağ'daki işgalci Ermeni yönetimine desteğini ifade ederek, askeri yardımlar konusunda anlaşma imzalanması için çalışmalara başlanması gerektiğini dile getirdi.

Azerbaycan Savunma Bakanlığından yapılan son açıklamada, Ermeni güçlerinin Azerbaycan mevzilerine açtığı ateş sonucunda çok sayıda sivilin hayatını kaybettiği ve yaralandığı belirtilmiş, 12 askerin şehit düştüğü bildirilmişti.

ERMENİSTAN'DAN AÇIKLAMA: İKİ TARAFTAN DA KAYIPLAR VAR

Ermenistan Savunma Bakanlığı ise, her iki taraftan da kayıplar olduğunu bildirdi. Ermenistan yetkilileri, bir Azeri helikopterin vurulduğunu da iddia ediyor.

PUTIN: BİR AN ÖNCE ATEŞKESE GİDİN

İki ülke arasında çıkan çatışma için bir açıklama da Moskova yönetiminden geldi. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, taraflara itidal çağrısı yaparak, bir an önce ateşkese gidilmesini istedi.

ERDOĞA ALİYEV'İ ARADI

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev'i arayarak yaşamını yitiren askerler için taziyelerini iletti.

DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI'NDAN AÇIKLAMA

Dışişleri Bakanlığı, temas hattında ve Azerbaycan-Ermenistan sınır hattında devam eden çatışmalarla ilgili açıklama yaptı.

Bakanlık tarafından yapılan açıklamada, "Ermenistan'ı ateşkese uymaya ve çatışmalara biran önce son vermeye davet ediyoruz" denildi.

Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada, Ermenistan'a Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin ilgili kararlarını da göz önüne alarak barışçı yollardan işgale bir an önce son vermesi yönünde yapılan çağrı yinelendi. Ermenistan'ın saldırgan tutumundan vazgeçmediği sürece benzer çatışmaların yaşanmaya devam etme riskinin olduğu da belirtilen açıklama, şöyle:
"Ermenistan tarafından 1 Nisan'ı 2 Nisan'a bağlayan gece temas hattında Azerbaycan'a yönelik olarak başlatılan topçu ateşleri ve sivil halkı da etkileyen saldırıları kınıyoruz. Şehit olan Azerbaycanlı kardeşlerimize Allah’tan rahmet, yakınlarına sabır, yaralılara ise acil şifalar diliyoruz. Ermenistan’ı ateşkese uymaya ve çatışmalara biran önce son vermeye davet ediyoruz. Ermenistan yaklaşık çeyrek asırdır Azerbaycan’ın topraklarının beşte birini işgal altında tutmaktadır. Sözkonusu işgal sona ermediği ve Ermenistan saldırgan tutumundan vazgeçmediği müddetçe benzer çatışmaların yaşanmaya devam etme riski maalesef mevcuttur. Bu çerçevede, Ermenistan’ın Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin ilgili kararlarını da gözönüne alarak barışçı yollardan işgale biran önce son vermesi yönündeki çağrımızı yineliyoruz. Yukarı Karabağ ihtilafının çözümü için oluşturulan AGİT Minsk Grubu’nun bir üyesi olan Türkiye, ihtilafa Azerbaycan’ın toprak bütünlüğü ve egemenliği çerçevesinde adil ve kalıcı bir çözüm bulunması yönündeki çabaları desteklemeyi sürdürecektir. Diğer taraftan, Sayın Cumhurbaşkanımız, Sayın Bakanımız ve Sayın Milli Savunma Bakanımız bugün konuyla ilgili olarak Azerbaycanlı mevkidaşları ile telefonla görüşerek şehit olan Azerbaycanlı kardeşlerimiz için taziye dileklerini bildirmişlerdir"Kaynak: Cumhuriyet.com.tr
banner229
Son Güncelleme: 03.04.2016 02:00
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol