banner73
Davada Sulh Olunması, Avukatlık Ücreti Görev Asliye Hukuk Mahkemesi
Yargıtay 4. Hukuk Dairesi kararı. T.C. YARGITAY 4. HUKUK DAİRESİ ESAS NO: 2016/5134 KARAR NO: 2016/8021 KARAR TARİHİ: 16/06/2016 MAHKEMESİ: Asliye Hukuk Mahkemesi ÖZET: davada sulh olunması nedeniyle ödenmeyen avukatlık ücretinden dolayı davanın karşı tarafından tahsiline yönelik Av.K.165.m. göre açılacak davada görevli Mahkemenin tüketici değil, Asliye Hukuk Mahkemesi olduğu Davacı ... tarafından, davalı ... aleyhine 10/07/2014 gününde verilen dilekçe ile itirazın iptalinin istenmesi üzerine mahkemece yapılan yargılama sonunda; dava dilekçesinin görev yönünden reddine dair verilen 30/12/2014 günlü kararın Yargıtay’ca incelenmesi davalı vekili tarafından süresi içinde istenilmekle temyiz dilekçesinin kabulüne karar verildikten sonra tetkik hakimi tarafından hazırlanan rapor ile dosya içerisindeki kağıtlar incelenerek gereği görüşüldü. Dava, itirazın iptali istemine ilişkindir. Mahkemece, tüketici mahkemesinin görevli olduğu gerekçesiyle görevsizlik kararı verilmiş; hüküm, davalı tarafından temyiz edilmiştir. Dosya kapsamından, davacının avukat olduğu ve takip ettiği bir davada dava dışı müvekkili ile davalının sulh oldukları, avukatlık ücretini alamadığı, 1136 sayılı Avukatlık Kanunu'nun 165. maddesine göre ödenmesi gereken vekalet ücretinden her iki tarafında müteselsilen sorumlu olduğu kabul edildiğinden davacı tarafından davalı aleyhine icra takibi başlatıldığı, yapılan icra takibine davalının itiraz etmesi üzerine itirazın iptali ve icra inkar tazminatı istemine ilişkin bu davanın açıldığı anlaşılmaktadır. Tüketici işlemleri ile tüketiciye yönelik uygulamalardan doğabilecek uyuşmazlıklara ilişkin davalarda tüketici mahkemeleri görevlidir. Dolayısıyla taraflar arasındaki hukuki ilişkinin 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun kapsamında değerlendirilmesi mümkün değildir. Bu nedenle davaya tüketici mahkemesinde değil, genel mahkemede bakılması gerekir. Yerel mahkemece açıklanan yönler gözetilmeden, uyuşmazlığın genel hükümler uyarınca ve asliye hukuk mahkemesi tarafından çözümlenmesi gerektiği halde işin esasının incelenmeksizin görevsizlik kararı verilmesi usul ve yasaya uygun düşmediğinden kararın bozulması gerekmiştir. SONUÇ: Temyiz olunan kararın, yukarıda gösterilen nedenle BOZULMASINA; bozma nedenine göre öteki temyiz itirazlarının incelenmesine şimdilik yer olmadığına ve peşin alınan harcın istek halinde geri verilmesine 16/06/2016 gününde oybirliğiyle karar verildi. www.kararara.com
01 Haziran 2016 Çarşamba 09:01
Cengiz Kurtoğlu: Telefonu Tarkan’ın yüzüne kapattım

Cengiz Kurtoğlu Tarkan'dan Serdar Ortaç'a Sibel Can'dan şarkıcı oğlu Aydın'a kadar çok çarpıcı açıklamalarda bulundu. Sağlığı ile ilgili önemli kararlar aldığını da belirten ünlü sanatçı şu açıklamaları yaptı:

“Kendime artık çok zaman ayırıyorum. Sağlığım adına mide Bypass ameliyatı olmaya karar verdim. Kendi yaşam alanım için gerekli. Eskiden ameliyat olmam diyordum. Şu an doktorumla her gün konuşuyorum. Fiziksel açıdan ufalayım istedim. Hayata bakış açım ve sağlık açısından dikkat etmem gereken şeyler var. Kilo insanı agresif yapıyor. Ameliyattan sonra yeni albüm çalışmalarına başlayabilirim. Sahnede de yakışıklı durayım. Sahnede kilom yüzünden zor anlar yaşıyorum. 20 gündür ekmek yemiyorum. 20 günde 7 kilo verdim. Kilom yüzünden rahat hareket edemiyorum. Sağ olsun Eşim Fadime yardımcı oluyor. Çorabımı bile kilomdan dolayı eşim giydiriyor. Fadime beni ayakta tutuyor. Hayatımda Fadime eşim benim her şeyim. Bana değer katıyor. Eşim evimi ayakta tutuyor.

CAN’IN ALBÜMÜNÜ AKLIM ALMADI
Müzik tarzımı asla değiştirmem. Sibel Can’ı herkes sever. Canımız o bizim. Fakat Arabesk albümdeki alt yapıları ben sevmedim. Sibel Can’ın albümünü benim aklım almadı. Alt yapı vurgularını farklı kullanmışlar. Albüm yapacağım diye 30-40 yıldır aynı şarkıları dinliyoruz. Tekrar tekrar aynı şarkılar okunmaz arabesk albüm yapacağım diye. Sibel Can kalbimde fakat albüm olmamış. Onlar çok zirve isimler bu eski şarkıları yeni çıkan isimler okusun.

NE DEMEK CENGİZ AĞABEY
Berkay’ın yaptığı arabesk albümünü başarılı buldum. Genç iken hep Ferdi Özbeğen ve Ümit Besen’i dinlerdim. Serdar Ortaç’ın Bilsem Ki şarkısını son albümümde okudum. Serdar kardeşimi aradım sağ olsun ne demek Cengiz Ağabey dedi imzasını attı gönderdi.

TARKAN BENİM BİR TANEMDİR
Tarkan’ı da aradım bir şarkısı için görüştüm. Tarkan benim bir tanemdir. Çok profesyoneldir. Telefon ile aradım başkaları çıktı. Aradım aradım. Telefonlara çıkan insana söylüyorum Cengiz Kurtoğlu’yum pardon! ‘Kimdi efendim? Bir saniye? Kimsiniz?' Direkt kapatırım böyle davranan edepsizlere. Bir müzik dünyası varsa o bana alo diyen insanın, hem yaştan hem sektörden dolayı saygı ve sevgi göstermesi gerekir. Daha sonra Tarkan beni aradı. Tarkan’a hiç kızar mıyım o çok güzel bir ses. Aradığı sırada araba kullanıyordum. Kenara çektim. Çok güzel bir sohbet ettik. Fakat sohbetin sonu güzel bitmedi. Unutmamalı şarkısı için kendisinden ricada bulundum. Yanıt olarak benim şarkılarımı herkes okuyabilir dediği anda telefonun NO tuşuna bastım. Sinirimden telefonu kırdım. O anda arasa da bulamazdı beni. Ondan sonra da bir daha iletişim kurmadık. Ben 20 yaşında olsam bunları konuşmam ama ağabey hürmeti istiyorum.

ÇOCUKLARIMLA GURUR DUYUYORUM
Oğlum Aydın’ı benim elimden aldılar. Başta şarkıcı olmasına sıcak bakmamıştım. Çocuklarımın üzerine titrerim. Aydın’ı elimde tutamadım. Oğlum çok başarılı. Geçen klip çekecekti. Şarkılarını önce bana dinletir. Hiçbir işine karışmıyorum. Tüm azmi mücadelesi ile kendi başardı. Büyük oğlum da müzik adamıdır. Konserler verir. Aydın bazen aradığım zaman basın danışmanı çıkıyor telefona mutlu oluyorum. Sahne çalışmalarımız sırasında rastlaşıyoruz havaalanında. Çocuklarımla gurur duyuyorum. Siyaseti ilerleyen yıllarda düşünebilirim. Ulusal olur, yerel olur. Ben zaten görevimi yapıyorum, insanlara faydalı olmayı seviyorum”.

Kaynak: Cumhuriyet.com.tr
Son Güncelleme: 01.06.2016 09:01
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner177