banner200
banner222
27 Haziran 2016 Pazartesi 09:20
‘Cemevi diyemeyiz’e tepki
banner188
banner213
banner230

İzmir’in Yamanlar semtinde hayatını kaybeden 30 yaşındaki Cansu Külekçi için sala verilmesini ve cenazeninin cemevinden kaldırılacağının söylenmesini isteyen yakınlarına 3 ayrı camiden de Cemevi diyemeyeceklerinin belirtilmesi tepkilere neden oldu. Alevi Araştırmaları Merkezi Başkanı Av. Ali Yıldırım “Diyanet kendisini hukukun üstünde görüyor. Yargıtay ve AİHM kararları ile Cemevinin ibadethane olduğu tescillenmiştir. Bu bir devlet politikası değil ise Başbakan çıkıp derhal özür dilemelidir”dedi.

Mesajla uyarı

İzmir’de yaşamını yitiren Cansu Külekçi’nin yakınları Bilali Habeşi Camii’ne gitti. Cami imamı, Diyanet İşleri Başkanlığı’ndan cep telefonu mesajı aldıklarını, Alevi vatandaşlar için sala okuyabileceklerini, ancak cemevi demeyecekleri yanıtını verdi. Daha sonra 2 camiye daha giden Külekçi’nin yakınları aynı yanıtı aldı. Bunun üzerine Cansu Külekçi’nin cenazesi salası verilmeden cemevinde düzenlenen törenin ardından toprağa verildi.

Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından cami imamlarına gönderildiği belirtilen cep telefonu mesajlarına ise Alevilerden tepki gecikmedi. Alevi Araştırmaları Merkezi Başkanı Av. Ali Yıldırım, Diyanet’in cemevini ibadethane olarak görmeyerek yeni bir politika başlattığını söyledi.

Vahim sonuçları olur

Başbakan Binali Yıldırım’ın Diyanet’in bu kararına karşı bir açıklama yapmasını isteyen Yıldırım,“ Hükümet Alevilere karşı yeni bir politika mı uyguluyor. Başbakan bunun arkasında değil ise çıkıp bir açıklama yapmalı. Aksi halde bu Türkiye açısından vahim sonuçların doğmasına yol açar” dedi.

Diyanet’in mesajının din ve inanç özgürlüğü ile Yargıtay ve AİHM kararlarına aykırı olduğunu söyleyen Ali Yıldırım, “Türkiye’de ve AİHM’de cemevini ibadethane olarak kabul eden yargı kararları ortada. Halen cemevi ibadethane olduğu için elektrik parası ödemeyen cemevleri var. Devletin bir kurumu olan Diyanet kendisini hukukun üstünde görüyor. Biz Aleviler Diyanet’e pabuç bırakacak değiliz. Bu kambur devletin üzerinden kaldırılmalı” diye konuştu.

Kaynak: Cumhuriyet.com.tr
banner229
Son Güncelleme: 27.06.2016 09:20
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol