banner200
banner235
banner225
07 Haziran 2016 Salı 10:00
Celal Doğan: "Fenerbahçeliyim ve yurtseverim"
banner188
banner213
banner230

Fenerbahçe’nin olağan mali genel kurulunda, partisi HDP’nin “bölücülük” yaptığı savıyla kulüpten ihracı istenen İstanbul Milletvekili Celal Doğan, “Kimse benim Fenerbahçeliliğimi de, yurtseverliğimi de tartışamaz, hiç kimse de demokratik, legal bir parti için bölücü ifadesi kullanamaz” dedi.

Kongredeki gelişmeyi üzüntü ile öğrendiğini ancak, bu önergenin altında sadece 1 üyenin imzasının bulunmasının acısını biraz hafiflettiğini belirten Doğan, Cumhuriyet’in sorularını İstanbul’daki ofisinde yanıtladı.

Doğan, Fenerbahçeliliğinin atılan goller ya da kazanılan kupalar değil, kulübün değerleri ile bağlantılı olduğuna dikkat çekti ve şu ifadeleri kullandı: “Fenerbahçe bir spor kulübü. İngilizler İstanbul’u işgal ettiğinde tepki olarak kuruluyor. Kurtuluş Savaşı’nda kulüp, Anadolu’ya silah ve insan taşıyor, bu organizasyonun başında da ‘Taka İsmet’ var.

‘Siyaset-spor ayrıdır’

Biz ise 68 kuşağıyız. En büyük sevdamız ise bağımsız Türkiye ve halkların kardeşliğidir. Ben de barış için, halkların kardeşliği için siyaset yapıyorum. Bizim dönemimizin antiemperyalist duruşu ve vatan sevgisi tartışılamaz. Mustafa Kemal de bu yüzden Fenerbahçelidir. Kulüp yandığında cebinden para vermiş bir insan. Bu değerleri bilerek Fenerbahçeli oldum. Yoksa, falanca gol attı diye taraftar olmadım. Şimdi biri çıkıp benim Fenerbahçeliliğimi ve değerlerimi tartışıyor. Olacak şey değil. Gaziantep’te 15 yıl başkanlık yaptım, siyaseti kulübe sokmadığımı (ki o zamanki parti kimliğim belliydi) herkes bilir.

‘F.Bahçe kitle takımı’

Benim spor felsefem fair-play ve ırkçılığa karşı duruş üzerine kuruludur. Ki, artık dünyada ırkçılık spordan atılıyor. Temelinde ırkçılığa karşı duruş ve antiemperyalizm olan bir kulüpte bir kişinin legal ve meşru partiye ‘bölücü’ demesi haddini aşmaktır, haksızlıktır. Bu kişiye reaksiyon gösterenler olması sevindirici. Kaldı ki Fenerbahçe kitle takımıdır. Sayısız Rum, Ermeni, Laz, Çerkes yöneticilik ve futbolculuk yapmıştır. Lefter Fenerbahçe’nin baştacıdır. O yüzden böyle ırkçı söylemlere kimse prim vermez. Bu şahsa karşı Fenerbahçe yöneticisi Şekip Mosturoğlu’nun, “Dilekçenizi değerlendireceğiz, Celal beyin ifadesini alırız” lafı ya hatadır, ya siyaseten hatadır, ya da gaftır. Kötü niyetli söylenmediğini sanıyorum ve Fenerbahçe yönetimindeki kişilerin bu konudaki olumlu görüşleri önemli. Şimdi onların bu konudaki tavrını görmek istiyorum açıkçası.”

Kaynak: Cumhuriyet.com.tr
banner229
Son Güncelleme: 07.06.2016 10:00
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol