banner73
Davada Sulh Olunması, Avukatlık Ücreti Görev Asliye Hukuk Mahkemesi
Yargıtay 4. Hukuk Dairesi kararı. T.C. YARGITAY 4. HUKUK DAİRESİ ESAS NO: 2016/5134 KARAR NO: 2016/8021 KARAR TARİHİ: 16/06/2016 MAHKEMESİ: Asliye Hukuk Mahkemesi ÖZET: davada sulh olunması nedeniyle ödenmeyen avukatlık ücretinden dolayı davanın karşı tarafından tahsiline yönelik Av.K.165.m. göre açılacak davada görevli Mahkemenin tüketici değil, Asliye Hukuk Mahkemesi olduğu Davacı ... tarafından, davalı ... aleyhine 10/07/2014 gününde verilen dilekçe ile itirazın iptalinin istenmesi üzerine mahkemece yapılan yargılama sonunda; dava dilekçesinin görev yönünden reddine dair verilen 30/12/2014 günlü kararın Yargıtay’ca incelenmesi davalı vekili tarafından süresi içinde istenilmekle temyiz dilekçesinin kabulüne karar verildikten sonra tetkik hakimi tarafından hazırlanan rapor ile dosya içerisindeki kağıtlar incelenerek gereği görüşüldü. Dava, itirazın iptali istemine ilişkindir. Mahkemece, tüketici mahkemesinin görevli olduğu gerekçesiyle görevsizlik kararı verilmiş; hüküm, davalı tarafından temyiz edilmiştir. Dosya kapsamından, davacının avukat olduğu ve takip ettiği bir davada dava dışı müvekkili ile davalının sulh oldukları, avukatlık ücretini alamadığı, 1136 sayılı Avukatlık Kanunu'nun 165. maddesine göre ödenmesi gereken vekalet ücretinden her iki tarafında müteselsilen sorumlu olduğu kabul edildiğinden davacı tarafından davalı aleyhine icra takibi başlatıldığı, yapılan icra takibine davalının itiraz etmesi üzerine itirazın iptali ve icra inkar tazminatı istemine ilişkin bu davanın açıldığı anlaşılmaktadır. Tüketici işlemleri ile tüketiciye yönelik uygulamalardan doğabilecek uyuşmazlıklara ilişkin davalarda tüketici mahkemeleri görevlidir. Dolayısıyla taraflar arasındaki hukuki ilişkinin 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun kapsamında değerlendirilmesi mümkün değildir. Bu nedenle davaya tüketici mahkemesinde değil, genel mahkemede bakılması gerekir. Yerel mahkemece açıklanan yönler gözetilmeden, uyuşmazlığın genel hükümler uyarınca ve asliye hukuk mahkemesi tarafından çözümlenmesi gerektiği halde işin esasının incelenmeksizin görevsizlik kararı verilmesi usul ve yasaya uygun düşmediğinden kararın bozulması gerekmiştir. SONUÇ: Temyiz olunan kararın, yukarıda gösterilen nedenle BOZULMASINA; bozma nedenine göre öteki temyiz itirazlarının incelenmesine şimdilik yer olmadığına ve peşin alınan harcın istek halinde geri verilmesine 16/06/2016 gününde oybirliğiyle karar verildi. www.kararara.com
07 Haziran 2016 Salı 10:00
Celal Doğan: "Fenerbahçeliyim ve yurtseverim"

Fenerbahçe’nin olağan mali genel kurulunda, partisi HDP’nin “bölücülük” yaptığı savıyla kulüpten ihracı istenen İstanbul Milletvekili Celal Doğan, “Kimse benim Fenerbahçeliliğimi de, yurtseverliğimi de tartışamaz, hiç kimse de demokratik, legal bir parti için bölücü ifadesi kullanamaz” dedi.

Kongredeki gelişmeyi üzüntü ile öğrendiğini ancak, bu önergenin altında sadece 1 üyenin imzasının bulunmasının acısını biraz hafiflettiğini belirten Doğan, Cumhuriyet’in sorularını İstanbul’daki ofisinde yanıtladı.

Doğan, Fenerbahçeliliğinin atılan goller ya da kazanılan kupalar değil, kulübün değerleri ile bağlantılı olduğuna dikkat çekti ve şu ifadeleri kullandı: “Fenerbahçe bir spor kulübü. İngilizler İstanbul’u işgal ettiğinde tepki olarak kuruluyor. Kurtuluş Savaşı’nda kulüp, Anadolu’ya silah ve insan taşıyor, bu organizasyonun başında da ‘Taka İsmet’ var.

‘Siyaset-spor ayrıdır’

Biz ise 68 kuşağıyız. En büyük sevdamız ise bağımsız Türkiye ve halkların kardeşliğidir. Ben de barış için, halkların kardeşliği için siyaset yapıyorum. Bizim dönemimizin antiemperyalist duruşu ve vatan sevgisi tartışılamaz. Mustafa Kemal de bu yüzden Fenerbahçelidir. Kulüp yandığında cebinden para vermiş bir insan. Bu değerleri bilerek Fenerbahçeli oldum. Yoksa, falanca gol attı diye taraftar olmadım. Şimdi biri çıkıp benim Fenerbahçeliliğimi ve değerlerimi tartışıyor. Olacak şey değil. Gaziantep’te 15 yıl başkanlık yaptım, siyaseti kulübe sokmadığımı (ki o zamanki parti kimliğim belliydi) herkes bilir.

‘F.Bahçe kitle takımı’

Benim spor felsefem fair-play ve ırkçılığa karşı duruş üzerine kuruludur. Ki, artık dünyada ırkçılık spordan atılıyor. Temelinde ırkçılığa karşı duruş ve antiemperyalizm olan bir kulüpte bir kişinin legal ve meşru partiye ‘bölücü’ demesi haddini aşmaktır, haksızlıktır. Bu kişiye reaksiyon gösterenler olması sevindirici. Kaldı ki Fenerbahçe kitle takımıdır. Sayısız Rum, Ermeni, Laz, Çerkes yöneticilik ve futbolculuk yapmıştır. Lefter Fenerbahçe’nin baştacıdır. O yüzden böyle ırkçı söylemlere kimse prim vermez. Bu şahsa karşı Fenerbahçe yöneticisi Şekip Mosturoğlu’nun, “Dilekçenizi değerlendireceğiz, Celal beyin ifadesini alırız” lafı ya hatadır, ya siyaseten hatadır, ya da gaftır. Kötü niyetli söylenmediğini sanıyorum ve Fenerbahçe yönetimindeki kişilerin bu konudaki olumlu görüşleri önemli. Şimdi onların bu konudaki tavrını görmek istiyorum açıkçası.”

Kaynak: Cumhuriyet.com.tr
Son Güncelleme: 07.06.2016 10:00
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner177