banner200
banner222
06 Ekim 2016 Perşembe 20:20
Çavuşoğlu'ndan AB'ye: 3 milyar Euro hızla aktarılmalı
banner188
banner213
banner230


Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Irak'taki Türk askerinin varlığıyla ilgili Irak hükümetinin açıklamalarını değerlendirdi. Çavuşoğlu, "Irak'ın bölünmez bütünlüğünü, toprak bütünlüğünü herkesten daha fazla savunageldik, bundan sonra da savunacağız" dedi.

Dışişleri Bakanı Mevlut Çavuşoğlu, İtalya Dışişleri Bakanı Paolo Gentiloni ile ortak basın toplantısı düzenledi.

Çavuşoğlu, Irak'taki Türk askerinin varlığıyla ilgili Irak hükümetinin açıklamarını değerlendirdi. Çavuşoğlu, "Bunu ciddi bir sorun görmüyoruz ve bu sorunu da acağımıza inanıyoruz, yeter ki Irak iç siyasi kaygılardan arınsın ve bu konuda nasıl iş birliği yapacağız, bunu değerlendirelim.

Bizim orada PKK'ya karşı yaptığımız operasyonlarda amaç tamamen Türkiye'ye yönelik tehditleri ortadan kaldırmaktır. Aynı şekilde DAEŞ'ten de ciddi tehdit gelmektedir. Kampımıza da saldırılar geldi. Ve bugüne kadar sadece o kamptan 750 civarındaki DAEŞ'li teröristi de etkisiz hale getirdiğimizi daha önce de açıklamıştık.

Ama biz her zaman vurguluyoruz, tüm bu faaliyetlerimizi sürdürürken, uluslararası hukuktan kaynaklanan haklarımızı kullanıyoruz. Irak'ın bölünmez bütünlüğünü, toprak bütünlüğünü herkesten daha fazla savunageldik, bundan sonra da savunacağız.

Kardeş Irak'ın İstikrarı, güvenliği bizim için çok önemlidir. Meclis'ten çıkan açıklama ya da karar neyse Irak halkının tamamını temsil etmiyor diye demiştim, sonradan gelen açıklamalar da zaten benim dünkü söylediğimi teyit etmiştir. Ama biz burada bir çözüm için varız. Kesinlikle Irak'ta kısır döngüye de girmek istemeyiz. İnşallah Irak Yönetimi de bu anlayışa en kısa zamanda döner" ifadelerini kullandı.

AB Geri Kabul Anlaşması

Birbirine bağlı üç anlaşma imzalandı. 3 milyar Euro hızla aktarılmalı. Avrupa Birliği'nden cevap bekliyoruz. İmzaladığımız anlaşmalarımızı uygulayalım. Hepimizi rahatsız eden akımlara bu süreci kurban etmeyelim. Bizi herkesten iyi anlayan İtalya'dır. Bu sorunu aşmak için Avrupa Birliği'nde ciddi çaba sarf etmiştir. Teşekkür ediyoruz." dedi.

 

 

Kaynak: Cumhuriyet.com.tr
banner229
Son Güncelleme: 06.10.2016 20:20
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol