banner200
banner222
07 Haziran 2016 Salı 19:20
Çavuşoğlu: Mümkün değil, değiştirmeyiz
banner188
banner213
banner230

Avrupa Birliği ülkelerine vize serbestisi için 72 kriterden 69’unun yerine getirildiğini belirten Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, “Bundan sonra yapılması gereken anlaşmalar uygulanır; geri kalan 3-5 (kritere) bakarız” dedi. Çavuşoğlu, dün İstanbul’daki saldırıya işaret ederek, “Şu anda terörle ilgili kanunlarımızda herhangi bir değişiklik yapamayız; mümkün değil” dedi.

Bakan Çavuşoğlu, TRT’de katıldığı programda AB ile Vize Serbestisi karşılığı uygulanacak olan Geri Kabul Anlaşması’nın askıya alındığı iddialarının doğru olmadığını belirtti. Dün ve bugün AB heyetiyle teknik görüşmelerin sürdüğünü söyleyen Çavuşoğlu, “Yol haritası konusunda anlaşma sağlarsak bu süreç işler, aksi takdirde vize serbestisi ve geri kabul birlikte uygulanmak kaydıyla imzalanmıştır. Biri olmazsa diğeri de olmaz, vize serbestisini AB uygulamazsa biz de geri kabulü askıya almak durumundayız” dedi.

Almanlar özgür değil

Alman parlamentosunun bu yıl 1915 olaylarını “soykırım” olarak tanımlayan kararında Alman Dışişleri Bakanlığı’nın tutum değiştirdiğini söyleyen Çavuşoğlu, “İktidar partileri ve yöneticileri başta sorumludur” dedi. Kararın tesadüfi olmadığını Alman medyasından örnekler vererek savunan Çavuşoğlu, “Bu ülkede hiçbir basın da özgür değildir.

Tüm yelpazedeki gazetelerin aynı gün aynı manşetlerle Türkiye ve Recep Tayyip Erdoğan aleyhine yazı yazması tesadüf olamaz” dedi. Rusya ile Türkiye arasında doğrudan görüşme olmadığını belirten Çavuşoğlu, Türkiye’nin önerilerinin kabul edilmediğini söyledi. Çavuşoğlu, “Böyle gelişi güzel iftira dolu söylemlere, kara propagandaya hiç gerek yok. Rusya’daki Türkiye karşıtlığının sebebi, özellikle medya ve kilit noktalarda Ermenilerin olmasıdır” dedi.

Kaynak: Cumhuriyet.com.tr
banner229
Son Güncelleme: 07.06.2016 19:20
Anahtar Kelimeler:
DünyaHaberHaberler
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol