banner200
banner222
11 Ağustos 2016 Perşembe 15:40
Çavuşoğlu, firari askerlerin hangi ülkeye kaçtığını açıkladı
banner188
banner213
banner230

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, NTV'de yaptığı açıklamada "ABD'den esas beklentimiz FETÖ'yü Türkiye'ye iade etmesi. ABD'den bir heyet geliyor. Buradaki muhataplarıyla bir araya gelecekler. Dosya hazır olduktan sonra Adalet Bakanımızla ABD'ye giderek tekrar bu talebimizi yenileyeceğiz. Şuandaki işbirliği anlayışının sonuç getirmesini istiyoruz" dedi.

Atina Silahlı Kuvvetler Ataşesi Kurmay Albay İlhan Yaşıtlı ve Deniz Ataşesi Albay Halis Tunç’un aileleri ile birlikte kayıp olduğu ortaya çıkmıştı. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, kayıp ataşelerle ilgili bugün açıklama yaptı: "İki albay, Yunanistan’dan aileleri ile birlikte İtalya’ya doğru hareket etmişler. Yunan makamları bunu tespit etti, Albay Halis Tunç’un ağabeyi Hollanda’da yaşıyor. Hollanda’ya kaçmış olma ihtimalini değerlendiriyoruz."

Çavuşoğlu'nun açıklamaları şöyle:

MOSKOVA’DAKİ PYD BÜROSU

Moskova’daki PYD ofisiyle ilgili sayın cumhurbaşkanımız Putin’e bilgi verdi. Putin ilk defa bundan haberinin olduğunu söyledi. Moskova’daki ofisle ilgili fotoğrafları sayın cumhurbaşkanımız paylaştı.

SURİYE KONUSU

Suriye hakkında Rusya le bir görüş ayrılığımız yok. Toprak ve sınır bütünlüğü konusunda bir görüş ayrılığımız yok. Biz bir grubun Suriye’de ayrı bir devlet kurmasına karşıyız.Esad’ın gitmesi gerektiğini söyleyen ülke sayısı çok daha fazla. 500 bin kişiyi katleden birinin bir ülkeyi yönetmesi doğru değil gerçekçi de değil.Eşadlı geçiş diye bir geçiş süreci olmaz. Esad’ın Suriye’yi siyasi anlamda dönüştürebileceğine inanmıyoruz. Bir geçiş hükümeti olmalı ve bu kapsayıcı olmalı.

RUSYA İLE SAVUNMA İŞBİRLİĞİ HABERLERİ

Türkiye’ye yönelik tehditlerin en yoğun olduğu dönemde müttefiklerimiz Patriotları çekti. Hava savunma sistemi bakımından da bugüne kadar somut adımları görmedik.NATO’nun hava savunma sistemleri Türkiye’nin tamamını kapsamıyor.NATO’dan beklentimiz Türkiye tehditlerle karşı karşıya kaldığında sözlü değil somut destek vermesi.Biz her ülke gibi kendi savunma sistemimiz kurmak istiyoruz.Kendi teknolojilerimiz var aynı şekilde başka ülkelerde gelişmiş teknolojiler de var. Her zaman tercihimiz müttefiklerimizle işbirliği içinde olmak. Ama müttefiklerimiz teknoloji paylaşımı konusunda istekli değil. O zaman biz de başka ülkelerle işbirliği yapma arayışındayız.

Kaynak: Cumhuriyet.com.tr
banner229
Son Güncelleme: 11.08.2016 15:40
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol