banner200
banner235
banner225
01 Aralık 2016 Perşembe 12:20
CANLI YAYIN: Çavuşoğlu ve Lavrov basın toplantısı düzenliyor
banner188
banner213
banner230

Türkiye- Rusya Ortak Stratejik Planlama Grubu 5'inci Toplantısı için Antalya'nın Alanya İlçesi'nde bulunan Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Türk Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile görüştü. İki isim görüşmenin ardından bir basın toplantıdı düzenliyor.

Basın toplantısında iki isime Erdoğan'ın "Esad'ı devirmek için Suriye'deyiz" sözleri soruldu.

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu'nun soruya verdiği yanıt şöyle:

- Terör örgütleriyle mücadele ediyoruz ama siyasi bir çözüm olmazsa Suriye'nin milli birliği, toprak bütünlüğü sağlanmazsa bugün DAEŞ'i temizlerisiniz yarın başka bir örgüt çıkar. Bataklığı kurutmamız lazım. Bunun en iyi yolu siyasi çözümdür. Karşılıklı güven artırıcı adımların atılması lazım. Cumhurbaşkanımızın Esad konusundaki görüşü belli. Esad'ın 600 bin insanın öldürülmesinden sorumlu olduğunu biliyoruz. Rusya ile farklı düşünebiliriz, bu doğaldır. Siyasi dönüşüm konusunda Rusya ile hemfikiriz. Türkiye olarak Suriye'nin birliğine ve toprak bütünlüğüne çok önem veriyoruz. Bizim, topraklarda gözümüz yok. Bazı ülkelerle işbirliğimiz var. Rusya ile yakın işbirliğimiz, liderlerimizin vizyonu bizi bu sonuca ulaştıracaktır.

Lavrov'un aynı soruya verdiği yanıt ise şöyle:

- Birkaç gün içinde üç defa telefon görüşmesi yaptılar. Anlaşmalar üzerinden devam ediyorlar. Şahsi görüşmelerinde konuşulanlar çerçevesinde işbirliğimiz devam ediyor. Erdoğan'ın beyanlarıyla ilgili; biz Moskova olarak sadece ve sadece anlaşmalarımız çerçevesinde işbirliğine devam edeceğiz. Suriye de buna dahil. Suriye'ye barış getirme amacıyla işbirliğine devam edeceğiz. Rusya ve Türkiye'nin işbirliği, barışın gelmesine ivme kazandıracaktır. Sayın bakanın da söylediği gibi şu anda bir duraklama var. Uluslararası kuruluşların, grupların bu konuyu hızlandırmaları lazım.

Kaynak: Cumhuriyet.com.tr
banner229
Son Güncelleme: 01.12.2016 12:20
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol