banner200
banner225
28 Nisan 2016 Perşembe 13:40
Cameron'dan AB uyarısı
banner188
banner213
banner230

 İngiltere Başbakanı David Cameron ve İngiltere'nin en büyük sendikası olan TUC'ın (Trade Union) eski genel sekreteri Brendan Barber, Britanya'nın Avrupa Birliği'nden çıkması halinde iş, maaş ve fiyatların tehdit altında olacağı uyarısında bulundu.

Guardian gazetesinde ortak bir yazı kaleme alan Muhafazakar Partili Başbakan Cameron ve eski sendikacı Barber, siyasi olarak aynı görüşü paylaşmasalar da Avrupa Birliği'nden ayrılmanın Britanya ekonomisi için bir şok olacağı görüşünde hemfikir kaldı.

Cameron ve Barber'a göre, AB'den çıkılması halinde daha yavaş bir ekonomik büyüme istihdamı tehlikeye düşürürken Avrupa ile yapılan açık ticaretin azalması da üretimi etkilerken maaşların da düşmesine neden olacak.

İkili, Avrupa Birliği'nden ayrılması durumunda İngiliz Sterlin'inin yabancı para birimi karşısında değer kaybetme riski bulunduğu, düşük değerdeki Sterlin'in yüksek enflasyon ve daha pahalı ürün anlamına geldiği bunun da giyim, petrol ve gıda fiyatlarında artışa neden olacağına dikkat çekti.

İngiltere, Galler ve Kuzey İrlanda 23 Haziran günü Avrupa Birliği'nden ayrılıp ayrılmamayı oylamak üzere referenduma gidiyor.

Referendum için resmi kampanyalar 15 Nisan'da başladı. İngiltere Başbakanı David Cameron, AB'de kalmaya yönelik kampanyayı desteklerken yine Muhafazakar Partili olan Londra Belediye Başkanı Boris Johnson AB'den çıkmanın Britanya için daha iyi olacağına yönelik kampanya yürütüyor.

YouGov'un 12-14 Nisan 2016 tarihleri arasındaki yaptığı ankete göre İngiltere, AB'de kalmalı diyenlerin oranı yüzde 40, ayrılmalı diyenlerin oranı yüzde 39, kararsızım diyenlerin oranı da yüzde 16 çıktı.

Ayrılmalı ve kalmalı görüşünde olanların oranı birbirine yakın seyrederken referendum sonuçlarını kararsızların belirleyeceği tahmin ediliyor.

Kaynak: Cumhuriyet.com.tr
banner229
Son Güncelleme: 28.04.2016 13:40
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol