banner200
banner211
17 Ağustos 2016 Çarşamba 23:40
Çakıroğlu: Yılın ilk yarısında yatırımlarımızla büyümeye devam ettik
banner188
banner213Koç Holding’in ilk yarı finansal sonuçlarını değerlendiren Çakıroğlu, “Ülke olarak oldukça zorlu günleri geride bıraktık. Siyasi tarihimize kara bir leke olarak geçen darbe girişimiyle Türkiye Cumhuriyeti’nin birlik ve beraberliği hedef alındı" dedi ve ekledi:

"Bu girişim, başta halkımızın, Devletimizin ve kolluk kuvvetlerimizin demokrasiye olan inancıyla bertaraf edildi. Ülkemiz, yaşanılan bu acı deneyimle önemli bir demokrasi sınavından başarıyla geçti. Bu kabul edilemez darbe girişiminin ardından sürecin normale dönmesi yolunda sağduyu, birlik ve beraberliğimizin galip geldiğini gururla görüyoruz. Oluşan dayanışma ortamı toplumsal kalıcı barışın tesisi yolunda büyük bir fırsat penceresi açtı. Bu yolda tüm kesimlerin sorumlulukla hareket etmesi gerektiğine inanıyor, Koç Topluluğu olarak üzerimize düşeni yapmaya hazır olduğumuzu bir kez daha ifade ediyorum."

Son 5 yılda yaptıkları yatırımların 30 milyar liraya ulaştığına dikkat çeken Çakıroğlu, Koç Topluluğu Şirketleri’nin yılın ilk yarısında gösterdikleri performans ile Türkiye ekonomisinde sektörlerinin itici gücü olmayı sürdürdüklerinu vurguladı ve şöyle açıkladı:

"2016 yılının ilk yarısı, hem yurtiçi hem de yurtdışında politik belirsizliklerin, jeopolitik risklerin ve piyasalardaki dalgalanmanın oldukça yoğun olduğu bir dönemdi. Biz Koç Holding olarak bu dönemde çeşitlendirilmiş portföy yapımız, güçlü ihracatçı şirketlerimiz ve yatırımlarımızla büyümeye devam ettik, ekonomiye ve istihdama katkıda bulunmayı sürdürdük. Bu dönemde şirketlerimizin güçlü operasyonel ve finansal performansları ve sağlam bilançomuz sayesinde S&P tarafından ‘yatırım yapılabilir’ statümüzü koruduk. Küresel vizyonumuzla Arçelik’in uluslararası konumunu daha da güçlendirecek önemli bir adım attık. Pakistan’ın lider beyaz eşya şirketini bünyemize katabilmek için satın alma anlaşmasını imzaladık. Son senelerde otomotivde yaptığımız yatırımlar sayesinde 2016 yılında pazara yeni modeller sunduk ve Türkiye otomotiv ihracatındaki büyümenin lokomotifi olduk. Bankacılıkta kârlılığımızı büyütürken sermaye yapımız ve likiditemizin güçlenmesi için gerekli adımları attık. Ar-Ge ve inovasyona verdiğimiz önemle teknolojiye yatırım yapmaya devam ettik. Patent Ligi’nde ilk beşin üçünü Koç Topluluğu Şirketleri oluşturdu."

Yılın ilk yarısında Akdeniz piyasasında zayıflayan ürün-fiyat rasyoları neticesinde Tüpraş’ın net rafineri marjının geçen yıla göre gerilemesine karşın, Fuel-Oil Dönüşüm Tesisi’nin de katkısıyla, geçtiğimiz yılın üzerinde satış gerçekleştirdiğine dikkat çeken Çakıroğlu, "Tüpraş’ın ilk altı ayda toplam satışları geçen yıla göre yüzde 12 artışla 14.5 milyon ton oldu. Güçlü iç talep nedeniyle yurtiçi satışları ise yüzde 23 artış gösterdi" diye konuştu.

Sözlerini, "Otomotiv şirketlerimiz, yılın ilk yarısında ticari araç taleplerindeki gerilemeye rağmen güçlü ihracat performanslarıyla hem ciro hem de kârlılıklarını arttırdı" diye sürdüren Çakıroğlu, "Yapılan yatırımlar ve yeni ürünler sayesinde, Ford Otosan ve Tofaş sektörün üzerinde bir performans sergileyerek toplam ihracat adetlerini geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre sırasıyla yüzde 17 ve yüzde 53 seviyesinde yükseltti ve satışlarının yaklaşık yüzde 70’ini ihracat oluşturdu" dedi

2016 yılının ilk yarısında Arçelik’in, Avrupa beyaz eşya pazarında pazar payı kazanmaya ve Beko markasıyla adetsel bazda ikinci sırada yer almaya devam ettiğine de dikkat çeken Çakıroğlu, "Arçelik yılın ilk yarısında güçlü ihracat ve iç talebin etkisiyle toplam cirosunu yüzde 20 arttırdı. Yine aynı dönemde global büyüme stratejisi kapsamında Pakistan’ın lider beyaz eşya ve ev aletleri üreticisi Dawlance’ı satın almak için anlaşma imzaladı. Böylelikle Arçelik’in üretim gücünü 7 ülkeye ve 18 tesise çıkaracak çok önemli bir adım attık" diye ekledi.

Yapı Kredi’nin, yılın ilk yarısında kârlılığını arttırırken; sermaye, likidite ve pazar payı konumlarını koruduğunu da vurgulayan Çakıroğlu sözlerine şöyle devam etti:

"Yapı Kredi’nin BDDK konsolide net kârı, geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 62’lik artışla 1,55 milyar TL olurken, kümüle ortalama maddi özkaynak kârlılığı 433 baz puan artarak yüzde 14,0 seviyesinde gerçekleşti. Banka sermaye tabanı, güçlü kârlılık, etkili sermaye kullanımı ve sermaye benzeri kredinin katkılarıyla güçlendirildi. 2016 yılında da dijital bankacılığa odaklanmaya devam eden Yapı Kredi, mobil başta olmak üzere dijital kanallarla müşteri tabanını genişletmeyi sürdürdü."

Kaynak: Cumhuriyet.com.tr
Son Güncelleme: 17.08.2016 23:40
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner212