banner200
banner235
banner225
05 Ağustos 2016 Cuma 12:40
Burası Türkiye: Evleri yıkılan 13 aile aylardır çadırda yaşıyor
banner188
banner213
banner230Mardin'in Nusaybin İlçesi'nde PKK'lilere yönelik operasyonlar kapsamında 14 Mart tarihinde sokağa çıkma yasağı ilan edildi. Operasyonlar nedeniyle ilçeden çok sayıda kişi göç etmek zorunda kaldı. 25 Temmuz'da sokağa çıkma yasağı bazı mahallelerde kısmen kaldırılırken, operasyonların yoğun yaşandığı Fırat, Abdulkadir Paşa, Yenişehir, Dicle, Zeynelabidin ve Kışla mahallelerinde ise sokağa çıkma yasağı devam ediyor.

5 AYDIR ÇADIRDA KALIYORLAR

Operasyonlar öncesi Fırat Mahallesi'nde ikamet eden 13 aile, güvenlik nedeniyle Nusaybin'e bağlı Bahçebaşı Köyü'ne yerleşti. Köyde çadır kuran aileler, yaklaşık 5 aydan beri burada sağlıksız koşullarda yaşamlarını sürdürüyor. Kiralık ev tutma imkanları olmadığından çadırda yaşadıklarını anlatan 2 engelli çocuk annesi Şehriye Yakut, banyo olmadığı için çocuklarını leğen içinde yıkadığını anlattı. Fırat Mahallesi'ndeki evlerinin operasyonlarda yıkıldığını dile getiren Yakut, "Yaklaşık 5 aydır bu çadırlarda yaşıyoruz. Engeli çocuklarım için kimse yardım etmedi. Evlerimiz yıkıldı. Kiralık ev tutacak gücümüz olmadığı için mecuren bu çadırlarda yaşamak zorundayız. Çadırların içi hep toz, toprak içinde kalıyoruz. Banyomuz olmadığı için çocuklarımızı leğenlerde yıkıyoruz" dedi.'KİMSE HALİMİZİ SORMADI'


Çadırda kalan kadınlardan Beşir Sevim ise, çadırda yaşadıkları günden beri kimsenin kendilerine destek olmadığını ifade ederek şöyle konuştu:

"14 Mart'tan beri bu çadırlardan yaşıyoruz. Kamış ve naylondan yaptığımız bu çadırlarda yaşamak zorunda kaldık. Şimdiye kadar kimse halimizi sormadı. Dün, Nusaybin Belediyesinden gelen bazı görevliler bizlere gıda yardımı getirdiler. Aileler, buralardaki bahçelerde çalışarak bikaç kuruş kazanıp geçimini sağlıyor. Yetkililerden biran önce bu halimimizi görmeleri ve bir çare bulmalarını istiyoruz."

Kaynak: Cumhuriyet.com.tr
banner229
Son Güncelleme: 05.08.2016 12:40
Anahtar Kelimeler:
TürkiyeHaberHaberler
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol