banner73
Davada Sulh Olunması, Avukatlık Ücreti Görev Asliye Hukuk Mahkemesi
Yargıtay 4. Hukuk Dairesi kararı. T.C. YARGITAY 4. HUKUK DAİRESİ ESAS NO: 2016/5134 KARAR NO: 2016/8021 KARAR TARİHİ: 16/06/2016 MAHKEMESİ: Asliye Hukuk Mahkemesi ÖZET: davada sulh olunması nedeniyle ödenmeyen avukatlık ücretinden dolayı davanın karşı tarafından tahsiline yönelik Av.K.165.m. göre açılacak davada görevli Mahkemenin tüketici değil, Asliye Hukuk Mahkemesi olduğu Davacı ... tarafından, davalı ... aleyhine 10/07/2014 gününde verilen dilekçe ile itirazın iptalinin istenmesi üzerine mahkemece yapılan yargılama sonunda; dava dilekçesinin görev yönünden reddine dair verilen 30/12/2014 günlü kararın Yargıtay’ca incelenmesi davalı vekili tarafından süresi içinde istenilmekle temyiz dilekçesinin kabulüne karar verildikten sonra tetkik hakimi tarafından hazırlanan rapor ile dosya içerisindeki kağıtlar incelenerek gereği görüşüldü. Dava, itirazın iptali istemine ilişkindir. Mahkemece, tüketici mahkemesinin görevli olduğu gerekçesiyle görevsizlik kararı verilmiş; hüküm, davalı tarafından temyiz edilmiştir. Dosya kapsamından, davacının avukat olduğu ve takip ettiği bir davada dava dışı müvekkili ile davalının sulh oldukları, avukatlık ücretini alamadığı, 1136 sayılı Avukatlık Kanunu'nun 165. maddesine göre ödenmesi gereken vekalet ücretinden her iki tarafında müteselsilen sorumlu olduğu kabul edildiğinden davacı tarafından davalı aleyhine icra takibi başlatıldığı, yapılan icra takibine davalının itiraz etmesi üzerine itirazın iptali ve icra inkar tazminatı istemine ilişkin bu davanın açıldığı anlaşılmaktadır. Tüketici işlemleri ile tüketiciye yönelik uygulamalardan doğabilecek uyuşmazlıklara ilişkin davalarda tüketici mahkemeleri görevlidir. Dolayısıyla taraflar arasındaki hukuki ilişkinin 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun kapsamında değerlendirilmesi mümkün değildir. Bu nedenle davaya tüketici mahkemesinde değil, genel mahkemede bakılması gerekir. Yerel mahkemece açıklanan yönler gözetilmeden, uyuşmazlığın genel hükümler uyarınca ve asliye hukuk mahkemesi tarafından çözümlenmesi gerektiği halde işin esasının incelenmeksizin görevsizlik kararı verilmesi usul ve yasaya uygun düşmediğinden kararın bozulması gerekmiştir. SONUÇ: Temyiz olunan kararın, yukarıda gösterilen nedenle BOZULMASINA; bozma nedenine göre öteki temyiz itirazlarının incelenmesine şimdilik yer olmadığına ve peşin alınan harcın istek halinde geri verilmesine 16/06/2016 gününde oybirliğiyle karar verildi. www.kararara.com
27 Mayıs 2016 Cuma 14:21
Bu yaz aşka doyacağız

Yaz aylarının yaklaşmasıyla ilgiyle izlenen diziler sezon finaline hazırlanırken tatil dönemlerinde ekrana gelecek filmler de netleşmeye başladı. Yaklaşık 15 dizinin yaza merhaba diyeceği yapımlarda Şevval Sam’ın uzun bir aradan sonra başrolünü paylaşacağı gençlik dizisi “Bodrum Lisesi”, “Yüksek Sosyete” ve “Şahane Damat”, iddialı oyuncu kadrolarıyla dikkat çekiyorlar. Ana tema her yaz olduğu gibi aşk üzerinde kurgulanmış. Star TV’de geçen ay görücüye çıkan ve kısa bir süre içinde ağırlığını hissettiren Hanım Köylü dizisinin de yaz boyunca ekranda olacağı açıklandı. TV’de ve sosyal medyada fragmanları dönmeye başlayan yaz dizileri ile oyuncu kadrolarını sizler için derledik:

Bodrum Lisesi: Haziranda Kanal D’de yayımlanacak gençlik dizisinin başrollerinde Şevval Sam, Murat Aygen, Timuçin Esen, Hilmi Cem ve Dilan Çiçek Deniz yer alacak. Bodrum’da geçen aile dramı türündeki filmin yapımcılığını ise TMC üstlendi.

Hangimiz Sevmedik: TRT 1’de ekrana gelecek dizi temmuz ayında başlayacak. Altan Erkekli, Can Yaman ve Selen Soyder’in başrolde yer alacağı dizide özlenen mahalle aşkları anlatılacak.

Seviyor Sevmiyor

Zuhal Olcay, Zeynep Çamcı, Gökhan Alkan ve Yiğit Kirazcı’nın rol alacağı dizinin çekimleri başladı. Seviyor Sevmiyor dizisi de haziran ayı sonunda ATV ekranlarında yerini almış olacak. No: 309: Başrollerinde Demet Özdemir, Furkan Palalı ve Sumru Yavrucuk’un rol alacağı dizinin tanıtımı dönmeye başladı. Romantik komedi türündeki dizi Fox Tv’ de ekrana gelecek.

Rengârenk iddialı dizi

Selin Şekerci ile Kaan Taşaner’in rol alacağı dizi romantik komedi türünde yazın en iddialı yapımları arasında yer alıyor. Haziran ayında ATV’de ekrana gelecek dizinin yapımcılığını ise NTC Medya üstlendi. Şahane Damat: Star Tv’de temmuz ayında ekranlara merhaba diyecek olan dizi için ilk teklif geçen günlerde aramızdan ayrılan usta oyuncu Oya Aydoğan’a yapılmıştı.

Aşk Laftan Anlamaz

Haziran ayında Show TV ekranlarında başlayacak olan Aşk Laftan Anlamaz adlı dizinin başrolünü Hande Erçel ve Burak Deniz paylaşacak. Çekimleri Kilyos’ta gerçekleşen dizinin senaryosunda bir aşk hikâyesi konu ediliyor. Senaryosunu Nuray Uslu, Aylin Eren ve Yusuf Kürşad Gürses’in yazdığı dizinin yönetmen koltuğunda Bahadır İnce oturuyor.

Kaynak: Cumhuriyet.com.tr
Son Güncelleme: 27.05.2016 14:21
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner177