banner200
banner235
banner225
30 Nisan 2016 Cumartesi 04:00
'Bu karanfil babam için'
banner188
banner213
banner230

Kitlesel bir 1 Mayıs için katılan sendikalar tarafından hazırlıklar sürerken dün 1 Mayıs olaylarında katledilenler Taksim Kazancı Yokuşu, Şişhane ve Kadıköy’de düzenlenen etkinliklerle anıldı. 1 Mayıs 1977’de katledilen 35 emekçiyi anmak için dün DİSK, KESK, TMMOB ve TTB’nin çağrısıyla aralarında CHP ve HDP’lilerin de bulunduğu bir grup, The Marmara Oteli önünde toplandı. “1 Mayıs” yazılı pankart açarak yürüyen grup, “Yaşasın 1 Mayıs”,“1 Mayıs şehitleri ölümsüzdür”,“Katiller bulunsun, hesap sorulsun” sloganları atarak Kazancı Yokuşu’na yürüdü.

Güvenlik amacıyla polis bariyerlerinin arasında alana giren gruptakiler, 1 Mayıs şehitleri için saygı duruşunda bulundu. Burada konuşan DİSK Genel Başkanı Kani Beko, İstanbul 1 Mayıs’ı kutlamalarının adresine dair tartışmalarına değinerek, “Ankara’da barış güvercinlerimizin nasıl katledildiğine hepiniz tanıklık ettiniz. Türkiye’de bir korku duvarı yaratılmak isteniliyor. Bu korku duvarını yıkmak için bir mitinge ihtiyacımız vardı. Yoldaşlarımızla yol arkadaşlarımızla birlikte aldığımız karar doğrultusunda bu yıla mahsus Bakırköy’de kutlama kararı aldık. Taksim kararından vazgeçmedik ve katledilen arkadaşlarımızı unutmadık, unutmayacağız” diye konuştu.

Kemal Türkler’in kızı Nilgün Soydan, Kazancı Yokuşu’nda kayıplar için karanfil bırakılırken “Bu karanfilleri 36 yıl önce öldürülen babam için bırakıyorum” dedi.

Haziran sıcaklığı gelecek

KESK Eş Genel Başkanı Şaziye Öner de Taksim’i yasağına değinerek, “Yasaklarla, meydan tartışmalarıyla kimse işçi sınıfının sınıfsal hafızasını yok edemeyecek. Alan yasaklamanın amacı işçi sınıfının sınıfsal hafızasından korkudandır” diye konuştu.

TMMOB Başkanı Mehmet Soğancı da 1 Mayıs’ın AKP karanlığına karşı itirazı yükseltmek için önemli olduğunu vurgulayarak, “AKP karanlığı 14 yılda ülkeyi ne hale getirdi. Ya bir yol bulacağız ya yok olacağız. Direnenlerin sesini büyüterek Yaşasın 1 Mayıs diyeceğiz. Haziran’ın sıcaklığını bu ülkeye getirmeye niyetliyiz” ifadelerini kullandı. TTB ikinci Başkanı Prof. Dr. Raşit Tükel de 1 Mayıs’ta mücadeleyi daha çok yükseltmek için herkesi Bakırköy’deki kutlamaya çağırdı. Gruptakiler daha sonra ellerindeki karanfilleri Kazancı Yokuşu’na bıraktı.

Kaynak: Cumhuriyet.com.tr
banner229
Son Güncelleme: 30.04.2016 04:00
Anahtar Kelimeler:
HaberHaberlerSiyaset
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol