banner200
banner222
12 Mayıs 2016 Perşembe 11:00
Bozdağ: Başkanlık Kılıçdaroğlu'na rağmen gelir
banner188
banner213
banner230

Adalet Bakanı Bozdağ, sosyal paylaşım sitesi Twitter üzerinden açıklamalarda bulunarak, CHP lideri Kılıçdaroğlu'nun TOBB Genel Kurulu'nda yaptığı konuşmadaki 'Böyle bir başkanlık sistemini kan dökmeden bu ülkede gerçekleştiremezsiniz' sözlerine tepki gösterdi. Başkanlık sisteminde yasama yetkisiyle yürütme yetki ve görevinin doğrudan halk tarafından sandıkta verildiğini belirten Bozdağ, "Başkanlık Sistemi, yasama ile yürütmenin bir birinden tam ayrı ve birbirine karşı tam bağımsız olduğu sistemin adıdır. Başkanlık Sisteminde yasama/yasama üyeleri, parlamenter sisteme göre daha kuvvetli kuvvetli, daha etkin ve daha bağımsızdır. Başkanlık Sistemi, parlamenter sistemden daha güçlü ve daha etkin bir yasama denetimi sağlar. Kuvvetlerin ayrılığı ve bağımsızlığı tamdır. Başkanlık sisteminde, yasama/yürütme seçimi ayrı ayrı yapılır. Parlementer sistemde sadece yasama seçimi yapılır; yürütme seçimi yapılmaz. Başkanlık sisteminde yasama yetkisi ile yürütme yetki ve görevi, doğrudan halk tarafından sandıkta verilir. Oysaki parlamenter sistemde yürütme, yasamadan çıkar ve yasamanın güvenine dayanır. Ayrıca bir yürütme seçimi yapılmaz" ifadelerini kullandı.

"BAŞKANLIK TÜRKİYE'YE KILIÇDAROĞLU'NA RAĞMEN GELİR"

Meclis'in Anayasa'ya göre başkanlık sistemini kabul etmesi halinde başkanlık sisteminin Türkiye'ye geleceğini vurgulayan Adalet Bakanı Bozdağ, şu açıklamalarda bulundu:

"Bu hakikate rağmen CHP Genel Başkan'ı Kılıçdaroğlu'nun Başkanlığı tek adamlık diye nitelendirmesi, bilgisizlik değilse başkanlığa bühtandır. Halk iradesiyle seçilmiş TBMM, Anayasa'ya göre başkanlık sistemini kabul etmesi halinde başkanlık Türkiye'ye Kılıçdaroğlu'na rağmen gelir. Başkanlık Türkiye'ye kanla değil Türk milletinin iradesiyle gelecektir; anayasayla gelecektir. Geldiğinde de kan değil bayram olacaktır. Kılıçdaroğlu kan demeye devam etse de aziz milletimiz, gözünü kan bürümüşlere; ağzından kan damlayanlara inat başkanlığa evet diyecektir. Başkanlık geldiğinde kan akmayacak ama bu büyük başarıdan dolayı sevinç göz yaşı dökenler olacaktır"

Kaynak: Cumhuriyet.com.tr
banner229
Son Güncelleme: 12.05.2016 11:00
Anahtar Kelimeler:
HaberHaberlerSiyaset
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol