banner73
Davada Sulh Olunması, Avukatlık Ücreti Görev Asliye Hukuk Mahkemesi
Yargıtay 4. Hukuk Dairesi kararı. T.C. YARGITAY 4. HUKUK DAİRESİ ESAS NO: 2016/5134 KARAR NO: 2016/8021 KARAR TARİHİ: 16/06/2016 MAHKEMESİ: Asliye Hukuk Mahkemesi ÖZET: davada sulh olunması nedeniyle ödenmeyen avukatlık ücretinden dolayı davanın karşı tarafından tahsiline yönelik Av.K.165.m. göre açılacak davada görevli Mahkemenin tüketici değil, Asliye Hukuk Mahkemesi olduğu Davacı ... tarafından, davalı ... aleyhine 10/07/2014 gününde verilen dilekçe ile itirazın iptalinin istenmesi üzerine mahkemece yapılan yargılama sonunda; dava dilekçesinin görev yönünden reddine dair verilen 30/12/2014 günlü kararın Yargıtay’ca incelenmesi davalı vekili tarafından süresi içinde istenilmekle temyiz dilekçesinin kabulüne karar verildikten sonra tetkik hakimi tarafından hazırlanan rapor ile dosya içerisindeki kağıtlar incelenerek gereği görüşüldü. Dava, itirazın iptali istemine ilişkindir. Mahkemece, tüketici mahkemesinin görevli olduğu gerekçesiyle görevsizlik kararı verilmiş; hüküm, davalı tarafından temyiz edilmiştir. Dosya kapsamından, davacının avukat olduğu ve takip ettiği bir davada dava dışı müvekkili ile davalının sulh oldukları, avukatlık ücretini alamadığı, 1136 sayılı Avukatlık Kanunu'nun 165. maddesine göre ödenmesi gereken vekalet ücretinden her iki tarafında müteselsilen sorumlu olduğu kabul edildiğinden davacı tarafından davalı aleyhine icra takibi başlatıldığı, yapılan icra takibine davalının itiraz etmesi üzerine itirazın iptali ve icra inkar tazminatı istemine ilişkin bu davanın açıldığı anlaşılmaktadır. Tüketici işlemleri ile tüketiciye yönelik uygulamalardan doğabilecek uyuşmazlıklara ilişkin davalarda tüketici mahkemeleri görevlidir. Dolayısıyla taraflar arasındaki hukuki ilişkinin 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun kapsamında değerlendirilmesi mümkün değildir. Bu nedenle davaya tüketici mahkemesinde değil, genel mahkemede bakılması gerekir. Yerel mahkemece açıklanan yönler gözetilmeden, uyuşmazlığın genel hükümler uyarınca ve asliye hukuk mahkemesi tarafından çözümlenmesi gerektiği halde işin esasının incelenmeksizin görevsizlik kararı verilmesi usul ve yasaya uygun düşmediğinden kararın bozulması gerekmiştir. SONUÇ: Temyiz olunan kararın, yukarıda gösterilen nedenle BOZULMASINA; bozma nedenine göre öteki temyiz itirazlarının incelenmesine şimdilik yer olmadığına ve peşin alınan harcın istek halinde geri verilmesine 16/06/2016 gününde oybirliğiyle karar verildi. www.kararara.com
12 Ekim 2016 Çarşamba 14:20
Bolu'da terör alarmı: Polise silah doğrultan kişi vuruldu

Emniyet binasının arkasında polise silahın doğrultan şüpheli, bacağından vurularak yakalandı.

Olay, bugün öğlen saatlerinde İl Emniyet Müdürlüğü'nün de bulunduğu Sağlık Mahallesi'nde meydana geldi. İddiaya göre 2 kişi, mahalledeki bir eve hırsızlık için girmeye çalışırken çevredekiler tarafından fark edildi. Kendilerini görenlere tabanca çektiği iddia edilen Gürcistan uyruklu 2 kişi, kaçmaya başladı. Haber verilmesiyle kısa sürede gelen polis ekipleri, şüphelilerden birini hırsızlık girişiminde bulundukları evin bulunduğu sokakta yakaladı.

EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ'NE DOĞRU KAÇINCA

Eşkali belirlenen ve elindeki tabancayla kaçan diğer şüpheliyi yakalamak için polis ekipleri seferber oldu. Görgü tanıklarının, şüphelinin elinde silahla Emniyet Müdürlüğü'ne doğru koştuğunu söylemesi üzerine bölgede terör alarmı verildi. Şüpheli, Emniyet Müdürlüğü binasının arkasındaki sokakta durduruldu. Polise tabancasını doğrultan Gürcistanlı 30 yaşındaki Zaza Korinteli, sol dizinden vurulalarak yakalandı. Şüphelinin kıyafetleri çıkarılıp üzerinde patlayıcı olup olmadığı kontrol edildi.
Gelen 112 Acil ekibi, yaralıya ilk müdahaleyi olay yerinde yaptı. Zaza Korinteli, daha sonra ambulansla İzzet Baysal Devlet Hastanesi Köroğlu Ünitesi'ne kaldırılarak tedavi altına alındı. Diğer şüpheli ise karakola götürüldü.

Olay yerinden 3 kişinin de otomobille kaçtığı belirlenirken, polis bu kişileri yakalamak için çalışma başlattı. Soruşturma sürdürülüyor.

Kaynak: Cumhuriyet.com.tr
Son Güncelleme: 12.10.2016 14:20
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner177