banner73
Davada Sulh Olunması, Avukatlık Ücreti Görev Asliye Hukuk Mahkemesi
Yargıtay 4. Hukuk Dairesi kararı. T.C. YARGITAY 4. HUKUK DAİRESİ ESAS NO: 2016/5134 KARAR NO: 2016/8021 KARAR TARİHİ: 16/06/2016 MAHKEMESİ: Asliye Hukuk Mahkemesi ÖZET: davada sulh olunması nedeniyle ödenmeyen avukatlık ücretinden dolayı davanın karşı tarafından tahsiline yönelik Av.K.165.m. göre açılacak davada görevli Mahkemenin tüketici değil, Asliye Hukuk Mahkemesi olduğu Davacı ... tarafından, davalı ... aleyhine 10/07/2014 gününde verilen dilekçe ile itirazın iptalinin istenmesi üzerine mahkemece yapılan yargılama sonunda; dava dilekçesinin görev yönünden reddine dair verilen 30/12/2014 günlü kararın Yargıtay’ca incelenmesi davalı vekili tarafından süresi içinde istenilmekle temyiz dilekçesinin kabulüne karar verildikten sonra tetkik hakimi tarafından hazırlanan rapor ile dosya içerisindeki kağıtlar incelenerek gereği görüşüldü. Dava, itirazın iptali istemine ilişkindir. Mahkemece, tüketici mahkemesinin görevli olduğu gerekçesiyle görevsizlik kararı verilmiş; hüküm, davalı tarafından temyiz edilmiştir. Dosya kapsamından, davacının avukat olduğu ve takip ettiği bir davada dava dışı müvekkili ile davalının sulh oldukları, avukatlık ücretini alamadığı, 1136 sayılı Avukatlık Kanunu'nun 165. maddesine göre ödenmesi gereken vekalet ücretinden her iki tarafında müteselsilen sorumlu olduğu kabul edildiğinden davacı tarafından davalı aleyhine icra takibi başlatıldığı, yapılan icra takibine davalının itiraz etmesi üzerine itirazın iptali ve icra inkar tazminatı istemine ilişkin bu davanın açıldığı anlaşılmaktadır. Tüketici işlemleri ile tüketiciye yönelik uygulamalardan doğabilecek uyuşmazlıklara ilişkin davalarda tüketici mahkemeleri görevlidir. Dolayısıyla taraflar arasındaki hukuki ilişkinin 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun kapsamında değerlendirilmesi mümkün değildir. Bu nedenle davaya tüketici mahkemesinde değil, genel mahkemede bakılması gerekir. Yerel mahkemece açıklanan yönler gözetilmeden, uyuşmazlığın genel hükümler uyarınca ve asliye hukuk mahkemesi tarafından çözümlenmesi gerektiği halde işin esasının incelenmeksizin görevsizlik kararı verilmesi usul ve yasaya uygun düşmediğinden kararın bozulması gerekmiştir. SONUÇ: Temyiz olunan kararın, yukarıda gösterilen nedenle BOZULMASINA; bozma nedenine göre öteki temyiz itirazlarının incelenmesine şimdilik yer olmadığına ve peşin alınan harcın istek halinde geri verilmesine 16/06/2016 gününde oybirliğiyle karar verildi. www.kararara.com
27 Ağustos 2016 Cumartesi 12:00
Bolic: "40 yıllık seriden haberimiz yoktu"

Fenerbahçe'nin unutulmaz futbolcularından Elvir Bolic, sarı lacivertlilerin Avrupa Ligi'ndeki rakibi Manchester United'a karşı 1996 yılında elde ettikleri zafer ile ilgili konuştu.
Bolic, Manchester United'ı yendiklerinde rakiplerinin 40 yıllık yenilmezlik serisinden haberleri olmadığını söyledi.

Bolic, ''Manchester United'ı mağlup ettiğimizde onların 40 yıllık yenilmezlik serisine sahip olduklarından haberimiz yoktu. Ertesi gün gazeteler başardığımız şeyi manşetlerine taşımıştı. Bu yaşananların en güzel tarafı ise ismimizin duyulması ve bir rekora sonra vererek tarihe geçmiş olmamızdı. Bir kulübün 40 yıllık bir yenilmezlik serisi yakalaması günümüz futbolunda imkansıza yakın bir şey. O maçtan sonra Manchester United birkaç maç daha kaybetmişti fakat bir ilki gerçekleştiren ekip biz olmuştuk ve yaşadığımız sevinci tarif etmek mümkün değildi'' ifadelerini kullandı.

SCHMEİCHEL BANA ''SEN DE NEREDEN ÇIKTIN?'' DİYE SORMUŞTU

Boşnak futbol adamı, 40 yıllık rekoru sonlandıran golü attığında United kalesini koruyan Schmeichel için de, ''Schmeichel toplara hep önden çıkardı. Vuruşumu gerçekleştirdiğim sırada topla ufak bir teması olmuştu. Onunla daha önce bir milli maçta karşı karşıya gelip 2 gol daha atmıştım. Maçtan sonra yanıma gelip 'Sen de nereden çıktın?' demişti. Schmeichel kendisine karşı şansımın hep tuttuğunu söylerdi'' şeklinde konuştu.
(Lig Radyo)

Kaynak: Cumhuriyet.com.tr
Son Güncelleme: 27.08.2016 12:00
Anahtar Kelimeler:
HaberHaberlerFutbolSpor
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner177