banner73
Davada Sulh Olunması, Avukatlık Ücreti Görev Asliye Hukuk Mahkemesi
Yargıtay 4. Hukuk Dairesi kararı. T.C. YARGITAY 4. HUKUK DAİRESİ ESAS NO: 2016/5134 KARAR NO: 2016/8021 KARAR TARİHİ: 16/06/2016 MAHKEMESİ: Asliye Hukuk Mahkemesi ÖZET: davada sulh olunması nedeniyle ödenmeyen avukatlık ücretinden dolayı davanın karşı tarafından tahsiline yönelik Av.K.165.m. göre açılacak davada görevli Mahkemenin tüketici değil, Asliye Hukuk Mahkemesi olduğu Davacı ... tarafından, davalı ... aleyhine 10/07/2014 gününde verilen dilekçe ile itirazın iptalinin istenmesi üzerine mahkemece yapılan yargılama sonunda; dava dilekçesinin görev yönünden reddine dair verilen 30/12/2014 günlü kararın Yargıtay’ca incelenmesi davalı vekili tarafından süresi içinde istenilmekle temyiz dilekçesinin kabulüne karar verildikten sonra tetkik hakimi tarafından hazırlanan rapor ile dosya içerisindeki kağıtlar incelenerek gereği görüşüldü. Dava, itirazın iptali istemine ilişkindir. Mahkemece, tüketici mahkemesinin görevli olduğu gerekçesiyle görevsizlik kararı verilmiş; hüküm, davalı tarafından temyiz edilmiştir. Dosya kapsamından, davacının avukat olduğu ve takip ettiği bir davada dava dışı müvekkili ile davalının sulh oldukları, avukatlık ücretini alamadığı, 1136 sayılı Avukatlık Kanunu'nun 165. maddesine göre ödenmesi gereken vekalet ücretinden her iki tarafında müteselsilen sorumlu olduğu kabul edildiğinden davacı tarafından davalı aleyhine icra takibi başlatıldığı, yapılan icra takibine davalının itiraz etmesi üzerine itirazın iptali ve icra inkar tazminatı istemine ilişkin bu davanın açıldığı anlaşılmaktadır. Tüketici işlemleri ile tüketiciye yönelik uygulamalardan doğabilecek uyuşmazlıklara ilişkin davalarda tüketici mahkemeleri görevlidir. Dolayısıyla taraflar arasındaki hukuki ilişkinin 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun kapsamında değerlendirilmesi mümkün değildir. Bu nedenle davaya tüketici mahkemesinde değil, genel mahkemede bakılması gerekir. Yerel mahkemece açıklanan yönler gözetilmeden, uyuşmazlığın genel hükümler uyarınca ve asliye hukuk mahkemesi tarafından çözümlenmesi gerektiği halde işin esasının incelenmeksizin görevsizlik kararı verilmesi usul ve yasaya uygun düşmediğinden kararın bozulması gerekmiştir. SONUÇ: Temyiz olunan kararın, yukarıda gösterilen nedenle BOZULMASINA; bozma nedenine göre öteki temyiz itirazlarının incelenmesine şimdilik yer olmadığına ve peşin alınan harcın istek halinde geri verilmesine 16/06/2016 gününde oybirliğiyle karar verildi. www.kararara.com
01 Mart 2016 Salı 09:00
Bölgede tarihi kırılma yaşanıyor

Diyarbakır Sur’da sokağa çıkma yasağı ve operasyonlar 90. gününü geride bıraktı. HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, “Halkımız ‘Bu saldırıya, ölüme izin vermeyeceğiz’ deyip çarşamba saat 16.00’da Sur’a doğru yürümelidir” dedi. DTK Eşbaşkanı Selma Irmak ise “Bu abluka kalkarsa barikatlar da hendekler de kalkacak” diye konuştu.

HDP Eş Genel Başkanı Demirtaş, DBP Eş Genel Başkanı Kâmuran Yüksek, HDP Eşsözcüsü Gülistan Kılıç Koçyiğit, DTK Eşbaşkanları Hatip Dicle ve Selma Irmak, Dicle Fırat Kültür Merkezi’ndeki çözüm nöbetine katıldı. Ortak basın açıklamasında konuşan Demirtaş, Sur’da mahsur kalan sivillerin durumuna dikkat çekerek “Çatışmalar durmalı, bir sivilin dahi ölümüne rıza gösteremeyiz. Diyarbakır, il ve ilçe herkes ayakta olmalıdır. Halkımıza şu çağrıyı yapıyoruz. Çarşamba saat 16.00’da Sur’a doğru yürümelidir. ‘Bu saldırıya, ölüme izin vermeyeceğiz’ deyip yürümeli. Abluka kaldırılana kadar mücadelemiz sürecek” dedi. Demirtaş, “Bugün sokağa çıkma yasağı kalksa yarın çatışma ve barikatlar olmayacak” diye konuştu. Tek güvenlik gücünün ve sivilin yaşamını yitirmesini istemediklerini söyleyen Demirtaş, “100 metre ilerimizde saldırılar devam ediyor. Biz bu gidişata asla rıza göstermedik. Diyarbakır halkı da, halkımız da rıza göstermedi. Katliamlar tarihi kırılmalara neden oluyor. Biz de buna razı değiliz. Buna halk rıza göstermiyor. Biz bunu durdurmak istiyoruz. Sur’da çok sayıda kişi yaşamını yitirdi. Orada çocuklar, bebekler var. Orada direnen gençler, direnişçiler de var” ifadelerini kullandı.

‘Sur, Cizre olmasın’

DTK Eşbaşkanı Selma Irmak ise “Sur’da da, Cizre gibi bunlar da katledilmek isteniyor. İnsanlarımız bu katliama dur demek için direniyor. Demokratlara, kadınlara gençlere herkese çağrımızdır; Sur’da katliama izin vermeyelim. Abluka kalkar, çatışmalar durursa o zaman bu çatışmalar da sonlanacak. Bu abluka kalkarsa barikatlar da hendekler de kalkacak.

Devlet güçleri ve özel birlikleri buna izin vermeyeceğiz diyor. Biz de bu abluka ve kuşatma kalkıncaya kadar geri adım atmayacağız. Kuşatma kalkana kadar direnişimiz sürecek. Bu abluka ve kuşatmayı kaldırın bir insan dahi ölmesin” diye konuştu.

Kaynak: Cumhuriyet.com.tr
Son Güncelleme: 01.03.2016 09:00
Anahtar Kelimeler:
HaberHaberlerSiyaset
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner177