banner73
Davada Sulh Olunması, Avukatlık Ücreti Görev Asliye Hukuk Mahkemesi
Yargıtay 4. Hukuk Dairesi kararı. T.C. YARGITAY 4. HUKUK DAİRESİ ESAS NO: 2016/5134 KARAR NO: 2016/8021 KARAR TARİHİ: 16/06/2016 MAHKEMESİ: Asliye Hukuk Mahkemesi ÖZET: davada sulh olunması nedeniyle ödenmeyen avukatlık ücretinden dolayı davanın karşı tarafından tahsiline yönelik Av.K.165.m. göre açılacak davada görevli Mahkemenin tüketici değil, Asliye Hukuk Mahkemesi olduğu Davacı ... tarafından, davalı ... aleyhine 10/07/2014 gününde verilen dilekçe ile itirazın iptalinin istenmesi üzerine mahkemece yapılan yargılama sonunda; dava dilekçesinin görev yönünden reddine dair verilen 30/12/2014 günlü kararın Yargıtay’ca incelenmesi davalı vekili tarafından süresi içinde istenilmekle temyiz dilekçesinin kabulüne karar verildikten sonra tetkik hakimi tarafından hazırlanan rapor ile dosya içerisindeki kağıtlar incelenerek gereği görüşüldü. Dava, itirazın iptali istemine ilişkindir. Mahkemece, tüketici mahkemesinin görevli olduğu gerekçesiyle görevsizlik kararı verilmiş; hüküm, davalı tarafından temyiz edilmiştir. Dosya kapsamından, davacının avukat olduğu ve takip ettiği bir davada dava dışı müvekkili ile davalının sulh oldukları, avukatlık ücretini alamadığı, 1136 sayılı Avukatlık Kanunu'nun 165. maddesine göre ödenmesi gereken vekalet ücretinden her iki tarafında müteselsilen sorumlu olduğu kabul edildiğinden davacı tarafından davalı aleyhine icra takibi başlatıldığı, yapılan icra takibine davalının itiraz etmesi üzerine itirazın iptali ve icra inkar tazminatı istemine ilişkin bu davanın açıldığı anlaşılmaktadır. Tüketici işlemleri ile tüketiciye yönelik uygulamalardan doğabilecek uyuşmazlıklara ilişkin davalarda tüketici mahkemeleri görevlidir. Dolayısıyla taraflar arasındaki hukuki ilişkinin 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun kapsamında değerlendirilmesi mümkün değildir. Bu nedenle davaya tüketici mahkemesinde değil, genel mahkemede bakılması gerekir. Yerel mahkemece açıklanan yönler gözetilmeden, uyuşmazlığın genel hükümler uyarınca ve asliye hukuk mahkemesi tarafından çözümlenmesi gerektiği halde işin esasının incelenmeksizin görevsizlik kararı verilmesi usul ve yasaya uygun düşmediğinden kararın bozulması gerekmiştir. SONUÇ: Temyiz olunan kararın, yukarıda gösterilen nedenle BOZULMASINA; bozma nedenine göre öteki temyiz itirazlarının incelenmesine şimdilik yer olmadığına ve peşin alınan harcın istek halinde geri verilmesine 16/06/2016 gününde oybirliğiyle karar verildi. www.kararara.com
15 Eylül 2016 Perşembe 18:20
Bodrum'da 86 yaşındaki komşusunu öldüren zanlı tutuklandı


Bodrum'da Akyarlar Mahallesi Umut Mercan Tatil Sitesi'ndeki Mühtez Acunaş'ın villasının önünde geçen salı akşamı kan izleri olduğunu fark eden komşuları durumu jandarma ve Acunaş'ın kafeterya işletmecisi oğlu Gökhan Acunaş'a bildirdi.

Komşuları ile kapısı açık olan eve giren Gökhan Acunaş, annesi salonun ortasında kanlar içinde yatarken buldu. Bu sırada eve gelen jandarma ekipleri Acunaş'ın boğazının kesilerek öldürüldüğünü belirledi. Evde yapılan incelemede herhangi bir değerli eşya veya paranın alınmadığı kapı ve pencerelerde zorlama olmadığını belirlendi.


Soruşturma başlatan polis, Acunaş'ın evine en son olay günü saat 20.30 sıralarında bayramlaşmak için aynı sitede iki blok ilerdeki evde yaşayan makine mühendisi Erkan Batuhan Ekşi'nin geldiği belirlendi. Jandarma ekipleri, Ekşi'nin evine yöneldiği sırada buradan "Yetişin oğlum kendini öldürüyor?" feryatları geldiğini duydu. Evdeki bir odaya kendisini kilitleyip, olayda kullandığı bıçakla el ve kollarından kendini yaralayarak intihar girişinde bulunan Erkan Batuhan Ekşi'ye kapıyı kırarak içire giren jandarma ekipleri, müdahale etti. Jandarma eşliğinde ambulansa bindirilen Ekşi, Bodrum Devlet Hastanesi'ne kaldırılıp, tedaviye alındı.


Erkan Batuhan Ekşi'nin kendisini yakalayıp, etkisiz hale getiren jandarmalara, "O kadının kulağında dinleme cihazı vardı. Öldürmek zorundaydım" dediği ve bu sözlerinin kayıt altına alındığı öğrenildi. Ahmet Ekşi ise oğlunun duygudurum bozukluğu ve manik depresif kişilik bozukluğu olarak bilinen bipolar hastası olduğunu ileri sürüp, tedaviyi reddettiğini söyledi.

İstanbul'dan bir ay önce yazlığına tatile geldiği ve işitme cihazı kullandığı öğrenilen Mühtez Acunaş'ın cesedi kesin ölüm nedeninin tespiti için Muğla Adli Tıp kurumu'na kaldırıldı. Hastanedeki tedavisinin ardından Erkan Batuhan Ekşi gözaltına alındı.
Olayın ardından Mühtez Acunaş'ın oğlu Gökhan Acunaş'ın da ifadesine başvuruldu. Erkan Batuhan Ekşi, jandarmadaki işlemlerinin ardından dün adliyeye sevk edildi. Mahkemede 6 saat süreyle ifadesine başvurulan Ekşi, tutuklanıp, Muğla Cezaevi'ne gönderildi.

CİNAYETİ SOĞUKKANLILIKLA ANLATTI

Erkan Batuhan Ekşi'nin ifadesinde suçunu itiraf edip, cinayeti büyük bir soğukkanlılıkla anlattığı ortaya çıktı. Ekşi'nin ifadesinde, "Olay günü birkaç komşum ile bayramlaştık akşam saatlerinde daha önceden tanıdığım Mühtez teyzeye gittim. Giderken öldürme niyetim ve kastım yoktu. Elini öptüm, şeker kolonya verdi, gözüm sürekli kulağındaki dinleme cihazındaydı. Ona bu nedenle önce kendisini öldüreceğimi ardından intihar edeceğimi söyledim. 'Oğlum, bayram günü ölümden bahsetme, doğru değil' deyip, bana inanmadı. Daha sonra mutfağa geçip, bıçak alıp, döndüm. Korktu, açık olan kapıya doğru kaçmaya çalıştı. Yakalayıp yere yatırdım. Çok acı çekmemesi için bıçağı boğazına dayadım, fazla direnmedi. Kanlar akınca evden çıktım. Sonra eve gidip, kendimi de öldürmek için odaya girip aynı bıçakla boğazımı kesmeye çalıştım ancak beceremedim. Odaya jandarmalar geldi. Bunda sonra yaşayamam benim de ölmem lazım" dediği öğrenildi.

"ÖNLEM ALMAK İÇİN İLLE BİRİNİN ÖLMESİ Mİ GEREKİYOR"

Bayramda annesinin vahşice katledilmesinin acısını yaşayan Gökhan Acunaş ise "Annemin kimseye bir zararı yoktu. Komşuları ile iyi geçinen bir insandı. Bu cinayeti işleyen kişinin psikopat , hasta olduğu belli, ne diye böyle insanları toplumun ortasına atıp, suç işlemesini bekliyorlar. Madem ailesi kişinin sorunları olduğunu biliyordu neden önlem almadılar? İlle de birinin can vermesi mi gerekiyordu önlem alınması için" dedi.

Kaynak: Cumhuriyet.com.tr
Son Güncelleme: 15.09.2016 18:20
Anahtar Kelimeler:
HaberHaberlerTürkiye
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner177