banner73
Davada Sulh Olunması, Avukatlık Ücreti Görev Asliye Hukuk Mahkemesi
Yargıtay 4. Hukuk Dairesi kararı. T.C. YARGITAY 4. HUKUK DAİRESİ ESAS NO: 2016/5134 KARAR NO: 2016/8021 KARAR TARİHİ: 16/06/2016 MAHKEMESİ: Asliye Hukuk Mahkemesi ÖZET: davada sulh olunması nedeniyle ödenmeyen avukatlık ücretinden dolayı davanın karşı tarafından tahsiline yönelik Av.K.165.m. göre açılacak davada görevli Mahkemenin tüketici değil, Asliye Hukuk Mahkemesi olduğu Davacı ... tarafından, davalı ... aleyhine 10/07/2014 gününde verilen dilekçe ile itirazın iptalinin istenmesi üzerine mahkemece yapılan yargılama sonunda; dava dilekçesinin görev yönünden reddine dair verilen 30/12/2014 günlü kararın Yargıtay’ca incelenmesi davalı vekili tarafından süresi içinde istenilmekle temyiz dilekçesinin kabulüne karar verildikten sonra tetkik hakimi tarafından hazırlanan rapor ile dosya içerisindeki kağıtlar incelenerek gereği görüşüldü. Dava, itirazın iptali istemine ilişkindir. Mahkemece, tüketici mahkemesinin görevli olduğu gerekçesiyle görevsizlik kararı verilmiş; hüküm, davalı tarafından temyiz edilmiştir. Dosya kapsamından, davacının avukat olduğu ve takip ettiği bir davada dava dışı müvekkili ile davalının sulh oldukları, avukatlık ücretini alamadığı, 1136 sayılı Avukatlık Kanunu'nun 165. maddesine göre ödenmesi gereken vekalet ücretinden her iki tarafında müteselsilen sorumlu olduğu kabul edildiğinden davacı tarafından davalı aleyhine icra takibi başlatıldığı, yapılan icra takibine davalının itiraz etmesi üzerine itirazın iptali ve icra inkar tazminatı istemine ilişkin bu davanın açıldığı anlaşılmaktadır. Tüketici işlemleri ile tüketiciye yönelik uygulamalardan doğabilecek uyuşmazlıklara ilişkin davalarda tüketici mahkemeleri görevlidir. Dolayısıyla taraflar arasındaki hukuki ilişkinin 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun kapsamında değerlendirilmesi mümkün değildir. Bu nedenle davaya tüketici mahkemesinde değil, genel mahkemede bakılması gerekir. Yerel mahkemece açıklanan yönler gözetilmeden, uyuşmazlığın genel hükümler uyarınca ve asliye hukuk mahkemesi tarafından çözümlenmesi gerektiği halde işin esasının incelenmeksizin görevsizlik kararı verilmesi usul ve yasaya uygun düşmediğinden kararın bozulması gerekmiştir. SONUÇ: Temyiz olunan kararın, yukarıda gösterilen nedenle BOZULMASINA; bozma nedenine göre öteki temyiz itirazlarının incelenmesine şimdilik yer olmadığına ve peşin alınan harcın istek halinde geri verilmesine 16/06/2016 gününde oybirliğiyle karar verildi. www.kararara.com
03 Ağustos 2016 Çarşamba 10:20
Böbrek hastası 14 yıl sonra sağlığına kavuştu

Çanakkale'de yaşayan Fatma Türker, 14 yıl önce böbrek yetmezliği çekmeye başladı. Bu süreçte İstanbul, Bursa ve İzmir'de özel hastanelerin yanı sıra üniversite hastanelerin de kapısını çalan Fatma Türker'e, böbrek nakli bekleyenlerin sayısı fazla olduğu için sıra bir türlü gelmedi. 14 yıl boyunca Çanakkale'den İstanbul, Bursa ve İzmir'e giderek özel ve üniversite hastane kapılarında böbrek nakli için ve diyaliz için sıra bekleyen ve tedavi gören Fatma Türker, 4 ay önce Çanakkale merkeze bağlı Kepez Beldesi'ndeki ÇOMÜ Uygulama ve Araştırma Hastanesi'nde organ nakil ünitesine organ nakli için başvurdu. Geçen cuma günü Fatma Türker'e, üniversite hastanesinden böbrek nakli için sevinçli haber geldi. Hastaneye yatan Fatma Türker'e ÇOMÜ Tıp Fakültesi Hastanesi'nde trafik kazası sonrası beyin ölümü gerçekleşen Nimet Taşkıran (38) adlı adamın bir böbreği ÇOMÜ'de başarılı bir ameliyata nakledildi. Başarılı geçen operasyonun ardından Fatma Türker tekrar eski sağlığına kavuştu.

'UZUN YILLARDA İŞLEV GÖRECEĞİNİ UMUT EDİYORUZ'

ÇOMÜ Tıp Fakültesi Hastanesi Organ Nakil Merkezi ekibinden Yrd. Doç. Dr. Serkan Bakırdöğen, "Fatma Hanım bizim kendi merkezimizde, böbrek nakli yaptığımız 18'inci hastamız. Fatma Hanım'ın genel durumu iyi. Üç gün önce böbrek nakli yaptık. 38 yaşında trafik kazası nedeniyle beyin ölümü gerçekleşmiş olan genç bir hastanın böbreğini Fatma Hanım'a naklettik. Operasyon başarılı oldu. Ve şu anda nakil ünitemizde takip ve tedavisini yapıyoruz. Fatma Hanım yaklaşık 14 yıldır son dönem böbrek yetmezliği nedeniyle haftada 3 seans hemodiyaliz girmekte bir hastaydı. Bugüne kadar idrarı çıkışı yoktu. Böbrek naklinin ardından artık az da olsa idrar çıkışı başladı. Bunun daha da artacağını ve takılan böbreğin en kısa zamanda vücuduna uyum sağlayacağını, uzun yıllarda işlev göreceğini umut ediyoruz" dedi.

'YÜREĞİM KIPIRDIYOR'

Böbrek nakliyle kendisini çok iyi hissettiğini belirten Fatma Türker, "Dört aydır bekliyorum. Bundan önce böbrek nakli için Bursa'daydım. 14 yıldır bekliyordum. Kısmet bugüneymiş. Doktorlarımızın hepsi iyi, her gün bizimle ilgileniyor. Ayağa kalkıyorum. Yürüyorum. Böbrek bağışı yapan aileden Allah razı olsun. Yüreğim kıpırdıyor" dedi.

Kaynak: Cumhuriyet.com.tr
Son Güncelleme: 03.08.2016 10:20
Anahtar Kelimeler:
HaberHaberlerTürkiye
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner177