banner200
banner222
03 Ağustos 2016 Çarşamba 10:20
Böbrek hastası 14 yıl sonra sağlığına kavuştu
banner188
banner213
banner230

Çanakkale'de yaşayan Fatma Türker, 14 yıl önce böbrek yetmezliği çekmeye başladı. Bu süreçte İstanbul, Bursa ve İzmir'de özel hastanelerin yanı sıra üniversite hastanelerin de kapısını çalan Fatma Türker'e, böbrek nakli bekleyenlerin sayısı fazla olduğu için sıra bir türlü gelmedi. 14 yıl boyunca Çanakkale'den İstanbul, Bursa ve İzmir'e giderek özel ve üniversite hastane kapılarında böbrek nakli için ve diyaliz için sıra bekleyen ve tedavi gören Fatma Türker, 4 ay önce Çanakkale merkeze bağlı Kepez Beldesi'ndeki ÇOMÜ Uygulama ve Araştırma Hastanesi'nde organ nakil ünitesine organ nakli için başvurdu. Geçen cuma günü Fatma Türker'e, üniversite hastanesinden böbrek nakli için sevinçli haber geldi. Hastaneye yatan Fatma Türker'e ÇOMÜ Tıp Fakültesi Hastanesi'nde trafik kazası sonrası beyin ölümü gerçekleşen Nimet Taşkıran (38) adlı adamın bir böbreği ÇOMÜ'de başarılı bir ameliyata nakledildi. Başarılı geçen operasyonun ardından Fatma Türker tekrar eski sağlığına kavuştu.

'UZUN YILLARDA İŞLEV GÖRECEĞİNİ UMUT EDİYORUZ'

ÇOMÜ Tıp Fakültesi Hastanesi Organ Nakil Merkezi ekibinden Yrd. Doç. Dr. Serkan Bakırdöğen, "Fatma Hanım bizim kendi merkezimizde, böbrek nakli yaptığımız 18'inci hastamız. Fatma Hanım'ın genel durumu iyi. Üç gün önce böbrek nakli yaptık. 38 yaşında trafik kazası nedeniyle beyin ölümü gerçekleşmiş olan genç bir hastanın böbreğini Fatma Hanım'a naklettik. Operasyon başarılı oldu. Ve şu anda nakil ünitemizde takip ve tedavisini yapıyoruz. Fatma Hanım yaklaşık 14 yıldır son dönem böbrek yetmezliği nedeniyle haftada 3 seans hemodiyaliz girmekte bir hastaydı. Bugüne kadar idrarı çıkışı yoktu. Böbrek naklinin ardından artık az da olsa idrar çıkışı başladı. Bunun daha da artacağını ve takılan böbreğin en kısa zamanda vücuduna uyum sağlayacağını, uzun yıllarda işlev göreceğini umut ediyoruz" dedi.

'YÜREĞİM KIPIRDIYOR'

Böbrek nakliyle kendisini çok iyi hissettiğini belirten Fatma Türker, "Dört aydır bekliyorum. Bundan önce böbrek nakli için Bursa'daydım. 14 yıldır bekliyordum. Kısmet bugüneymiş. Doktorlarımızın hepsi iyi, her gün bizimle ilgileniyor. Ayağa kalkıyorum. Yürüyorum. Böbrek bağışı yapan aileden Allah razı olsun. Yüreğim kıpırdıyor" dedi.

Kaynak: Cumhuriyet.com.tr
banner229
Son Güncelleme: 03.08.2016 10:20
Anahtar Kelimeler:
TürkiyeHaberHaberler
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol