banner200
banner235
banner225
30 Ocak 2016 Cumartesi 15:20
BM Genel Sekreter Yardımcısı, çocuklara tecavüzü ağlayarak anlattı
banner188
banner213
banner230


Anthony Banbury, en az 10 çocuğa cinsel taciz ve tecavüz etmekle suçlanan askerlerin Bangladeş, Demokratik Kongo Cumhuriyeti (DRC), Fas, Nijer ve Senagal'den olduğunu belirtti. DRC ve Nijer hükümetinin ise konuyla ilgili soruşturma talebine cevap vermediğini ifade etti.

KARŞILIĞINDA KURABİYE VE BİR ŞİŞE SU VERMİŞLER

BM İnsan Hakları Komiserliği (OHCHR), Orta Afrika Cumhuriyeti'nde görev yapan barış gücü askerlerinin yaşı küçük kızlara cinsel istismarda bulunduğuna dair iddiaların endişe verici olduğunu açıkladı.

Dün Cenevre'de basın toplantısı düzenleyen OHCHR Sözcüsü Rupert Colville, önceki yıl gerçekleştiği iddia edilen olayların yeni ortaya çıktığını söyledi. Colville, o dönemde 14-16 yaşlarında olan dört kızın konuyla ilgili AB birliği askerlerini suçladığını, iki kızın ise Avrupalı askerlerin kendilerine tecavüz ettiği, diğer iki kızın ise birlikte olma karşılığında kendilerine para ödendiğini söylediğini aktardı. Vakaların, Bangui havaalanı yakınlarındaki kampta gerçekleştiği iddia ediliyor.

Bunların haricinde yaşları 7 ve 9 olan bir kız ve erkek çocuğunun da Fransız askerlerinin istismarına maruz kaldığı iddia edildi. Colville, kız çocuğunun bir şişe su ve bir torba kurabiye karşılığında Fransız askerlerine oral seks yaptığını söylediğini aktardı. Erkek çocuğun da kendisi ve başka çocukların da benzer şekilde istismar edildiği yönünde ifade verdiği belirtildi.

BM İnsan Hakları Komiseri Prens Zeyd el Hüseyin geçtiğimiz hafta konuyla ilgili Gürcü ve Fransız ve adı açıklanmayan başka bir ülkeden yetkililerle görüşmüştü.

Kaynak: Cumhuriyet.com.tr
banner229
Son Güncelleme: 30.01.2016 15:20
Anahtar Kelimeler:
DünyaHaberHaberler
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol