banner200
banner235
banner225
18 Şubat 2016 Perşembe 15:20
'Biz Rusya'yı düşman olarak görmüyoruz'
banner188
banner213
banner230

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, Orta Asya Yatırım Forumu'na katıldı. Mehmet Şimşek programda yaptığı konuşmasında, “Yaklaşık 25-30 yıl düşük orta gelir grubunda kalmışız. Şimdi birinci nesil reformlar sayesinde hükümetimizi Türkiye'yi yüksek orta gelir grubuna çıkarttı. Şimdi yeni yapacağımız reformlarla Türkiye'yi yüksek gelir grubuna ulaştırmak istiyoruz. Bunun içinde kurumların kalitesi, demografik yapı verimlilik çok önemli.   Türkiye'de demografik yapı son derece elverişli, çok açık ve net olarak bu konuda iyi bir noktadayız ve Avrupa ile arayı rahat bir şekilde kapatabiliriz. Kurumların kalitesi arzuladığımız noktada değil. Birçok noktada iyileşme var ama istediğimiz başarıyı henüz yakalayamadık. O nedenle daha çok reform diyoruz. Daha kapsamlı reform programı üzerinde çalıştık. Verimlilikte hızlı bir artış var ama daha kat edeceğimiz mesafe var" dedi.

“TÜRKİYE BUNU BAŞARDI"   Başbakan Yardımcısı Şimşek, Türkiye'nin dönüşümden geçtiğini belirterek, toplantıya katılan Orta Asya ülkelerinin temsilcilerine seslendi. Şimşek, “Petrolümüz yok, doğalgazımız yok. Doğalgazımızın yüzde 99'unu ithal ediyoruz. Petrolümüzün neredeyse yüzde 95'ini ithal ediyoruz. Türkiye yakın dönemde yıllık 50-60 milyar dolar petrol faturası ödüyordu. Ona rağmen Türkiye bunu başardı yani bir orta üst gelir grubuna çıkmayı başardı.   Orta Asya'daki kardeşlerimizde bugünkü emtia fiyatları şokuna rağmen bunu başarabilir. Ben inanıyorum. Buradaki en büyük partnerlerimizden biri EBRD (Avrupa Kalkınma ve İmar Bankası). Çünkü EBRD, Dünya Bankası gibi aslında ülke ihtiyaçlarıyla paralel programlar yapabiliyor, o alanları destekleyebiliyor.   Türkiye'de kadınların iş gücüne katılımını, kadın işverenleri destekliyor, tam bizim istediğimi şey. Orta Asya için de büyük bir fırsat. Biz denedik ve paylaşmaya hazırız. Reform konusunda her türlü desteğe hazırız. Karşılıksız bir şekilde her türlü teknik desteği vermeye hazırız. EBRD'nin dolar programına katılmayı düşünüyoruz. Bu çerçevede biz Orta Asya'yı güçlü bir şekilde zaten destekledik, desteklemek istiyoruz.   Orta Asya bunu başarabilir. Türkiye bu kaynaklar olmadan başarmış. Orta Asya bu kaynaklarla birlikte büyük başarılar sağlayabilir. Onların başarısı da Türkiye'nin başarısıdır çünkü biz onları dost ve kardeş olarak görüyoruz" diye konuştu.

RUSYA BİZİM KOMŞUMUZDUR"   Şimşek, “Sakın Rusya ile anlaşmazlığımızı bir sorun olarak görmesinler. Biz Rusya'yı bir düşman olarak görmüyoruz. Rusya bizim komşumuzdur. Rusya ile biz güzel dostluk, komşuluk ilişkileri içerisinde yolumuza devam etmek istiyoruz. Fikir farklılıklarımız olabilir. Suriye konusunda farklı düşünebiliriz. Ama bu bizi Rusya ile düşman yapmaz. Biz Rusya ile iyi dostluk, komşuluk ilişkilerimizi, ticaretimizi, karşılıklı yatırımlarımızı daha da geliştirmek istiyoruz. İnşallah bu çerçevede onlarda bu son krizden sonra, biraz daha sakinleşir, aklı selim bir şekilde konulara yaklaşırlar. Ama bizim dostluğumuz, Orta Asya ile olan ilişkilerimiz tarihi bağlarımız, başka ülkelerle yaşadığımız geçici sıkıntılara karşı dayanıklıdır, güçlüdür, o konuda da en ufak bir tereddüt olmasın" ifadelerini kullandı.Kaynak: Cumhuriyet.com.tr
banner229
Son Güncelleme: 18.02.2016 15:20
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol