banner200
banner222
30 Nisan 2016 Cumartesi 15:20
Bir ülkeyle daha kriz: Bu kabul edilemez bir durum
banner188
banner213
banner230Odatv'den Ali Haydar Nergis'in haberine göre İsveç’in TV4 kanalında yayınlanan, ‘’1915 yılında, Osmanlı İmparatorluğu’nun Ermenilere ve Süryanilere soykırım uyguladığını’’ öne süren ‘’SEYFO 1915’’ adlı belgesel, Türkiye ile İsveç arasında gerilime neden oldu.

Belgeselin ilk bölümünün yayınlanmasından sonra, T.C. Stockholm Büyükelçili Basın Danışmanı Arif Gülen, TV4 yönetimine elektronik posta yoluyla bir mektup yazarak belgeseli eleştirdi ve  ‘’Seyfo 1915 adlı belgesel tek taraflıdır ve soykırım olayı tartışmalıdır, bu filmi yayınlama kararınızı bir kez daha gözden geçirmenizi umarım ” dedi.

Bu mektup, Tv4 yönetimi tarafından, ‘’Türkiye Büyükelçiliği'nin Osmanlı döneminde Ermeni, Süryani ve diğer etnik azınlıklara yönelik soykırımın anlatıldığı belgeselin yayından çıkarılması için talepte bulundu ‘’ şeklinde değerlendirildi.

ARİF GÜLEN, MEKTUBUNU SAVUNUYOR

Tv4 Program Direktörü Viveka Hansson, kanalın resmi internet sitesinden yaptığı açıklamada, ‘’Türkiye Büyükelçiliği'nin kanalları üzerinde baskı kurmaya çalıştığını ve filmi yayınlama kararının gözden geçirilmesini istediğini’’ bildirdi.

Hansson, Büyükelçilik Basın Ataşesi Arif Gülen'den elektronik posta aldıklarını bildirerek, ‘’Tv4'ün bu tür talepleri kabul edilemez bulmakta ve basın özgürlüğüne yönelik bir baskı girişimi olarak değerlendirmekte ve protesto etmektedir.’’ dedi.

T.C. Büyükelçiliği Basın Danışmanı Arif Gülen ise Expressen gazetesine yaptığı açıklamada, "İfade özgürlüğüne ve Tv4 kanalına tümüyle saygı duyduğunu, ancak, belgeselin yayından kaldırılmasına ilişkin talebini geri çekmeyi reddettiğini’’ söyledi. Gülen, "Bunlar benim duygularım. Bu, onların kararı. Kararlarını değiştirip değiştirmeyeceklerini bilmiyorum. İsterlerse, filmi yayınlayabilirler. Ancak ben de hissettiklerimi söylerim" dedi.

‘’İSVEÇ, BÜYÜKELÇİSİNİ GERİ ÇEKSİN’’

İsveç  parlamentosunda temsil edilen Sol Parti Genel Başkanı ve milletvekili Jonas Sjöstedt de, ‘’ İsveç hükumetini,Türkiye'nin İsveç medyasına yönelik saldırısına karşı koymaya çağırıyorum.’’ İfadesini kullandı.Sjöstedt, Expressen gazetesine yaptığı açıklamada, "Türkiye'nin İsveç medyasını susturmak istemesi kabul edilemez bir durumdur. Hükümet, bu tür eylemlere karşı sert bir tavır takınmalıdır. Stockholm, Ankara'ya 'Türkiye'de basına karşı yaptığınız kötü muameleleri İsveç'te yapamazsınız' mesajı vermek için büyükelçisini geri çağırmalı" dedi.

Kaynak: Cumhuriyet.com.tr
banner229
Son Güncelleme: 30.04.2016 15:20
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol