banner200
banner222
17 Şubat 2016 Çarşamba 15:00
Bir AKP klasiği: Dün öyle, bugün böyle
banner188
banner213
banner230

EXPO 2016 Yönetim Kurulu Toplantısı için Antalya'ya gelen Bakan Çelik, EXPO alanını gezerek değerlendirmelerde bulundu. EXPO ile ilgili son bilgileri basın mensuplarıyla paylaşan Çelik, kendisine yöneltilen sorulara da cevap verdi.

2002 yılında Artvin'de maden çıkartılmasını 'cinayet' olarak değerlendiren Çelik, "Cerattepe'de yaşanan olaylarla ilgili ne düşünüyorsunuz?" şeklindeki soruya şu cevabı verdi: "Bu konuyla ilgili çok bilgim yok. Dün bütçe görüşmelerim vardı. Gece yarısında bitti. Öteden beri tartışılan bir konu bu ama şu anda Expo'nun güzelliklerini yansıtmamız daha güzel olacaktır diye düşünüyorum. Diğer konuları Ankara'da başka vesilelerle değerlendireceğiz."

Et fiyatları tartışmalarıyla ilgili soruyu da cevaplandırmak istemeyen Çelik, bu konuların başka zaman konuşulmasını, gündemde çokça konunun olduğunu ancak bugünkü gündemin EXPO olduğunu ifade etti.

EXPO'YA KATILACAK ÜLKE SAYISI 28 OLDU

Çiçek ile çocuk temalı yapılacak ve 23 Nisan'da faaliyete geçecek EXPO 2016'ya katılacak ülke sayısı hakkında da konuşan Bakan Çelik, 1,5 ay önceki toplantıda katılan ülke sayısının 12 olduğunu, Cumhurbaşkanlığı himayesine geçtikten sonra ise bu sayının şuanda 28'e ulaştığını açıkladı. Son 15 gün içerisinde 7 ülkenin daha sözleşme imzaladığı bilgisini veren Çelik, "Önümüzde yine sözleşme imzalayacak ülkeler var. Büyük ihtimalle 35'i yakalayacağız gibi duruyor. Umarım mahcup olmayız. 44 ülke katılabileceğini ifade etmişlerdi." diye konuştu.

"İNŞT FLİYETLERİ BÜYÜK ÖLÇÜDE TAMAMLANDI"

EXPO alanında inşa faaliyetlerinin büyük oranda tamamlandığını da kaydeden Çelik, Antalya'nın büyük bir organizasyona hazırlandığını, 112 hektar üzerine kurulu alanda çalışmaların devam ettiğini belirtti. 101 metre yüksekliğindeki kulenin de tamamlandığını ve cephe giydirme çalışmalarının sürdüğünü ifade eden Çelik, konuşmasını şu cümlelerle tamamladı: "6 bin 500 kişilik Türkiye'nin en büyük kongre merkezi tamamlanmış durumda. 5 bin kişilik amfi tiyatro tamamlandı ve bitki heykelleri tarım müzesi, EXPO göleti restaurantlar da tamamlandı. Bu zor dönemde EXPO 2016 turizme de katkı sağlamış olacak. 1 Nisan itibariyle hiçbir inşa faaliyetinin olmadığı test dönemine geçeceğiz. 23 Nisan'da görkemli bir açılış yapılacak. Kalıcı bir eser olacak. Maliyetle ilgili şubat sonunda inşa faaliyetlerinin tamamlanmasıyla net bir rakam ortaya çıkmış olacak. Şu an tahsis edilen bir bütçe var o kullanılıyor. Net bir rakam vermemekle birlikte 1 buçuk milyar TL’nin üzerinde denilebilir."

Kaynak: Cumhuriyet.com.tr
banner229
Son Güncelleme: 17.02.2016 15:00
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol