banner200
banner222
13 Temmuz 2016 Çarşamba 12:20
Beyşehir'de tehlikeli gerginlik devam ediyor: Suriyelilerin evlerini taşladılar
banner188
banner213
banner230Beyşehir’de geçen cumartesi günü iddiaya göre Suriyelilerin sokak köpeğini tekmelemesi yüzünden kavga çıkmış, 18 yaşındaki Mehmet Bayraktar ile Suriyeli 21 yaşındaki İbrahim El Ali bıçaklanarak hayatını kaybetmişti.

Kavganın ardından ilçede infial uyanmış, hastanenin önünde toplanan bir grup, yaralı Suriyelilere saldırmaya çalışmıştı. Yaralılar güvenlik nedeniyle Konya’ya sevk edilirken polis aracına saldıran grup biber gazıyla dağıtılabilmişti.

Bu esnada toplanan kalabalıktan bir kişinin, “Bu çocuğa bir şey olsun, 100 sene de yatsam Beyşehir’deki tüm Suriyelilerin kafasını kesip emniyetin önüne atmazsam neyim” diyerek tehditler savurması kameralara yansımıştı.

Polis güvenlik önlemleri alsa da, ilçe genelindeki gerilim devam ediyor. Yaklaşık 900 Suriyelinin yaşadığı Beyşehir’de bazı Suriyelilerin evleri taşlandı, bazıları da ilçeden ayrılmak zorunda kaldı.

"İLÇEDEN GÖÇ ETMELERİNİ İSTİYORUZ"

Kavgada hayatını kaybeden gencin dedesi Mehmet Bayraktar artık Suriyelilerin göç etmesini istediklerini belirterek, ”Acımız büyük. Bir hiç uğruna oğlumuzu yitirdik. Beyşehir halkı olarak Suriyelilerin aç ve açıkta kalmaması için koşturduk. Ancak onların yaptıkları ortada. Artık Suriyelilere çözüm bulunmasını, hatta ilçeden göç etmelerini istiyoruz. Çünkü bizim canımız yandı, başka canlar yanmasın. Suriyelilerin ne yapacağı belli değil” dedi.

Suriyeli ailelerin kaldığı evlerin taşlandığı binanın altında işyeri bulunan Mustafa Sevimli’nin söyledikleri de, tartışmalı sığınmacı politikalarının bir sonucu olarak, kavganın ardından ilçede göçmen karşıtlığının tırmandığını gösterdi.

Suriyelilerin Beyşehir halkı tarafından hoşgörüyle karşılandığını belirten Sevimli, “Ama şimdi tedirginiz. Artık burada oturmalarını istemiyoruz. Suriyeliler, buraya misafir olarak gelmişler ve misafir gibi olmalarını istiyoruz. Biz de misafirperverliğimizi yaparız. Ama çılgınlık yaparlarsa da Beyşehirliler arkasında durmaz bunların. Bugüne kadar da Beyşehirliler, sevgiyle kucakladı” diye konuştu.

"SURİYELİLERİN EVLERİNİ BASMAK İSTEDİLER"

Yine aynı binanın altında işyeri bulunan Ömer Duran, devletin duruma çözüm bulması gerektiğini ifade ederek, ”Bizim sevgimizi kötüye kullandılar. Devletin gerekli cezayı vermesi lazım. Aksi halde halk bu olaya girerse, iş çığırından çıkar. Bu binada oturanlar, en üst kata toplanmış durumdalar. Ev sahibi de artık çıkartmak istiyor. Artık bizler de burada esnaf olarak zarar görmeye başladık. Olay günü Suriyelilerin evlerine basmak için kapıları zorladılar. Biz esnaf olarak zor engelledik” dedi.

Gözaltına alınan sekizi Suriyeli 15 kişinin sorgusu sürüyor. Ölen Suriyeli İbrahim El Ali’nin cenazesinin ise halen morgda olduğu ve cenazeye sahip çıkan olmazsa, kimsesizler mezarlığına defnedileceği belirtildi.

Kaynak: Cumhuriyet.com.tr
banner229
Son Güncelleme: 13.07.2016 12:20
Anahtar Kelimeler:
TürkiyeHaberHaberler
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol