banner73
Davada Sulh Olunması, Avukatlık Ücreti Görev Asliye Hukuk Mahkemesi
Yargıtay 4. Hukuk Dairesi kararı. T.C. YARGITAY 4. HUKUK DAİRESİ ESAS NO: 2016/5134 KARAR NO: 2016/8021 KARAR TARİHİ: 16/06/2016 MAHKEMESİ: Asliye Hukuk Mahkemesi ÖZET: davada sulh olunması nedeniyle ödenmeyen avukatlık ücretinden dolayı davanın karşı tarafından tahsiline yönelik Av.K.165.m. göre açılacak davada görevli Mahkemenin tüketici değil, Asliye Hukuk Mahkemesi olduğu Davacı ... tarafından, davalı ... aleyhine 10/07/2014 gününde verilen dilekçe ile itirazın iptalinin istenmesi üzerine mahkemece yapılan yargılama sonunda; dava dilekçesinin görev yönünden reddine dair verilen 30/12/2014 günlü kararın Yargıtay’ca incelenmesi davalı vekili tarafından süresi içinde istenilmekle temyiz dilekçesinin kabulüne karar verildikten sonra tetkik hakimi tarafından hazırlanan rapor ile dosya içerisindeki kağıtlar incelenerek gereği görüşüldü. Dava, itirazın iptali istemine ilişkindir. Mahkemece, tüketici mahkemesinin görevli olduğu gerekçesiyle görevsizlik kararı verilmiş; hüküm, davalı tarafından temyiz edilmiştir. Dosya kapsamından, davacının avukat olduğu ve takip ettiği bir davada dava dışı müvekkili ile davalının sulh oldukları, avukatlık ücretini alamadığı, 1136 sayılı Avukatlık Kanunu'nun 165. maddesine göre ödenmesi gereken vekalet ücretinden her iki tarafında müteselsilen sorumlu olduğu kabul edildiğinden davacı tarafından davalı aleyhine icra takibi başlatıldığı, yapılan icra takibine davalının itiraz etmesi üzerine itirazın iptali ve icra inkar tazminatı istemine ilişkin bu davanın açıldığı anlaşılmaktadır. Tüketici işlemleri ile tüketiciye yönelik uygulamalardan doğabilecek uyuşmazlıklara ilişkin davalarda tüketici mahkemeleri görevlidir. Dolayısıyla taraflar arasındaki hukuki ilişkinin 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun kapsamında değerlendirilmesi mümkün değildir. Bu nedenle davaya tüketici mahkemesinde değil, genel mahkemede bakılması gerekir. Yerel mahkemece açıklanan yönler gözetilmeden, uyuşmazlığın genel hükümler uyarınca ve asliye hukuk mahkemesi tarafından çözümlenmesi gerektiği halde işin esasının incelenmeksizin görevsizlik kararı verilmesi usul ve yasaya uygun düşmediğinden kararın bozulması gerekmiştir. SONUÇ: Temyiz olunan kararın, yukarıda gösterilen nedenle BOZULMASINA; bozma nedenine göre öteki temyiz itirazlarının incelenmesine şimdilik yer olmadığına ve peşin alınan harcın istek halinde geri verilmesine 16/06/2016 gününde oybirliğiyle karar verildi. www.kararara.com
10 Mayıs 2016 Salı 15:40
Beşiktaş şampiyonluk kutlaması için hazırlıklara başladı!

Şampiyonluk yolunda Fenerbahçe'nin Medipol Başakşehir'e mağlup olmasıyla müthiş bir avantaj yakalayan Beşiktaş'ta yüzler gülüyor.

Pazar günü Osmanlıspor'u Vodafone Arena'da ağırlayacak Beşiktaş, puan alması durumunda şampiyonluğu garantileyecek. Mağlup olması durumunda da aynı saatlerde oynanacak Fenerbahçe-Gençlerbirliği maçında da sarı lacivertli ekibin puan kaybı yaşaması durumda yine şampiyonluk ipini göğüsleyen taraf olacak.

Başta Başkan Fikret Orman olmak üzere tüm yönetim kurulunun Pazar günü oynanacak Osmanlıspor maçı için şimdiden hazırlıkların başladığı öğrenildi.

Ligin son haftasında deplasmanda Konyaspor ile oynayacak Beşiktaş, şampiyon olması durumunda kupayı bu hafta sonu Vodafone Arena'da kaldırmak istiyor. Siyah beyazlı yönetimin kupayı Vodafone Arena'da kaldırmak için Futbol Federasyonu'na başvuruda bulunduğu ve cevap beklediği öğrenildi.

Osmanlıspor ile oynanacak maç günü, Vodafone Arena'da takımın şampiyonluk kutlamaları organizasyonları da yapılacak. Futbolcular, şampiyon olunması durumunda statta tek tek çağırılarak kurulacak platformda şampiyonluk kutlaması yapacak.

Şampiyonluk durumunda Beşiktaş'ın kasası da dolacak. Hem Federasyondan gelecek şampiyonluk payı, hem de Şampiyonlar Ligi'nden gelecek olan yüksek gelir, Beşiktaş yönetimini rahatlatacak. 

170 MİLYONLUK GELİR

Toplamda yaklaşık 170 milyon liralık bir gelir elde edecek Beşiktaş'ta, yapılacak transferler ve borç yükünün azaltılması anlamında şampiyonluğun önemi oldukça büyük olacak.

Gelecek sezon hem ligde hem de Avrupa'da başarı hedefleyen Beşiktaş yönetimi, yapılacak transferlerle gelecek sezon da şampiyonluk yarışının içinde olmaya çalışacak. Fikret Orman önderliğinde, transferlere yüksek bedeller ödemekten kaçınan Beşiktaş'ta aynı sistem devam ettirilecek.

Takımda çok sayıda yerli ve yabancı futbolcusuna Avrupa'dan gelen teklifleri değerlendirecek Beşiktaş'ta, yüksek bedeller söz konusu olmadığı taktirde oyuncuların satışı düşünülmüyor. Ancak geçtiğimiz sezonlarda Demba Ba, Atınç Nukan ve Ersan Adem Gülüm gibi astranomik tekliflere de hayır denilmeyecek.

Bu arada Beşiktaş'ta Osmanlıspor maçının hazırlıkları yarın akşam yapılacak antrenman ile devam edecek. (ligtv)

Fikret Orman’ın ‘Saray’ kadrosu

Kaynak: Cumhuriyet.com.tr
Son Güncelleme: 10.05.2016 15:40
Anahtar Kelimeler:
HaberHaberlerFutbolSpor
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner177