banner73
Davada Sulh Olunması, Avukatlık Ücreti Görev Asliye Hukuk Mahkemesi
Yargıtay 4. Hukuk Dairesi kararı. T.C. YARGITAY 4. HUKUK DAİRESİ ESAS NO: 2016/5134 KARAR NO: 2016/8021 KARAR TARİHİ: 16/06/2016 MAHKEMESİ: Asliye Hukuk Mahkemesi ÖZET: davada sulh olunması nedeniyle ödenmeyen avukatlık ücretinden dolayı davanın karşı tarafından tahsiline yönelik Av.K.165.m. göre açılacak davada görevli Mahkemenin tüketici değil, Asliye Hukuk Mahkemesi olduğu Davacı ... tarafından, davalı ... aleyhine 10/07/2014 gününde verilen dilekçe ile itirazın iptalinin istenmesi üzerine mahkemece yapılan yargılama sonunda; dava dilekçesinin görev yönünden reddine dair verilen 30/12/2014 günlü kararın Yargıtay’ca incelenmesi davalı vekili tarafından süresi içinde istenilmekle temyiz dilekçesinin kabulüne karar verildikten sonra tetkik hakimi tarafından hazırlanan rapor ile dosya içerisindeki kağıtlar incelenerek gereği görüşüldü. Dava, itirazın iptali istemine ilişkindir. Mahkemece, tüketici mahkemesinin görevli olduğu gerekçesiyle görevsizlik kararı verilmiş; hüküm, davalı tarafından temyiz edilmiştir. Dosya kapsamından, davacının avukat olduğu ve takip ettiği bir davada dava dışı müvekkili ile davalının sulh oldukları, avukatlık ücretini alamadığı, 1136 sayılı Avukatlık Kanunu'nun 165. maddesine göre ödenmesi gereken vekalet ücretinden her iki tarafında müteselsilen sorumlu olduğu kabul edildiğinden davacı tarafından davalı aleyhine icra takibi başlatıldığı, yapılan icra takibine davalının itiraz etmesi üzerine itirazın iptali ve icra inkar tazminatı istemine ilişkin bu davanın açıldığı anlaşılmaktadır. Tüketici işlemleri ile tüketiciye yönelik uygulamalardan doğabilecek uyuşmazlıklara ilişkin davalarda tüketici mahkemeleri görevlidir. Dolayısıyla taraflar arasındaki hukuki ilişkinin 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun kapsamında değerlendirilmesi mümkün değildir. Bu nedenle davaya tüketici mahkemesinde değil, genel mahkemede bakılması gerekir. Yerel mahkemece açıklanan yönler gözetilmeden, uyuşmazlığın genel hükümler uyarınca ve asliye hukuk mahkemesi tarafından çözümlenmesi gerektiği halde işin esasının incelenmeksizin görevsizlik kararı verilmesi usul ve yasaya uygun düşmediğinden kararın bozulması gerekmiştir. SONUÇ: Temyiz olunan kararın, yukarıda gösterilen nedenle BOZULMASINA; bozma nedenine göre öteki temyiz itirazlarının incelenmesine şimdilik yer olmadığına ve peşin alınan harcın istek halinde geri verilmesine 16/06/2016 gününde oybirliğiyle karar verildi. www.kararara.com
02 Haziran 2016 Perşembe 09:40
Başkan Yıldırım neyi bekliyor?

Fenerbahçe'de Başkan Aziz Yıldırım şu ana kadar ne teknik direktör Vitor Pereira, ne de futbolcularla görüşme yaptı.

Markovic, Ba ve Fabiano’ya teşekkür edilirken, Caner Erkin ve Gökhan Gönül ve Mehmet Topal’da herhangi bir gelişme yok. Caner, İnter’le lig bitmeden görüşmelere başlamıştı, Gökhan Gönül’ün de Beşiktaş’la sıkça görüştüğünü ve anlaştığını öğrendik. Bu arada Portekizli çalıştırıcının ismi yeniden Porto ile anılıyor. Porto ekibi geçtiğimiz günlerde Jose Peseiro ile yollarını ayırmıştı. Topal’a talip çok Caner Erkin, İnter ile; Kadlec, Sparta Prag ile anlaştı. Gökhan Gönül’ün adresi ise Beşiktaş olacak. Bu oyuncuların aksine Mehmet Topal, Fenerbahçe’yi beklemeye devam ediyor. Ancak Başkan Yıldırım, henüz bu yıldıza da randevu vermedi. Galatasaray, Beşiktaş, Everton ve Sevilla tecrübeli futbolcuya imza attırmak için bastırırken, Fenerbahçe hâlâ sessizliğini koruyor.

Aziz Yıldırım’ın suskunluğu nedeniyle transfer çalışmaları ve yeni sezon planlamalarında harekete ne zaman geçeceği camiada merak konusu. İşlerin ağır gitmesinin nedeni UEFA’nın transfer kısıtlaması getirmesinden kaynaklanıyor da olabilir. Kesimal, Akhisar’da Bu sezon Fenerbahçe’de forma şans bulamayan ve sezon bitimiyle sözleşmesi sona eren Serdar Kesimal, Akhisar Belediyespor ile 2 yıllık sözleşme imzaladı. Bu arada Fenerbahçe Spor Kulübü’nün Olağan Mali Genel Kurulu 5 Haziran 2016 Pazar günü Fenerbahçe Ülker Sports Arena’da yapılacak.

Kaynak: Cumhuriyet.com.tr
Son Güncelleme: 02.06.2016 09:40
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner177