banner73
Davada Sulh Olunması, Avukatlık Ücreti Görev Asliye Hukuk Mahkemesi
Yargıtay 4. Hukuk Dairesi kararı. T.C. YARGITAY 4. HUKUK DAİRESİ ESAS NO: 2016/5134 KARAR NO: 2016/8021 KARAR TARİHİ: 16/06/2016 MAHKEMESİ: Asliye Hukuk Mahkemesi ÖZET: davada sulh olunması nedeniyle ödenmeyen avukatlık ücretinden dolayı davanın karşı tarafından tahsiline yönelik Av.K.165.m. göre açılacak davada görevli Mahkemenin tüketici değil, Asliye Hukuk Mahkemesi olduğu Davacı ... tarafından, davalı ... aleyhine 10/07/2014 gününde verilen dilekçe ile itirazın iptalinin istenmesi üzerine mahkemece yapılan yargılama sonunda; dava dilekçesinin görev yönünden reddine dair verilen 30/12/2014 günlü kararın Yargıtay’ca incelenmesi davalı vekili tarafından süresi içinde istenilmekle temyiz dilekçesinin kabulüne karar verildikten sonra tetkik hakimi tarafından hazırlanan rapor ile dosya içerisindeki kağıtlar incelenerek gereği görüşüldü. Dava, itirazın iptali istemine ilişkindir. Mahkemece, tüketici mahkemesinin görevli olduğu gerekçesiyle görevsizlik kararı verilmiş; hüküm, davalı tarafından temyiz edilmiştir. Dosya kapsamından, davacının avukat olduğu ve takip ettiği bir davada dava dışı müvekkili ile davalının sulh oldukları, avukatlık ücretini alamadığı, 1136 sayılı Avukatlık Kanunu'nun 165. maddesine göre ödenmesi gereken vekalet ücretinden her iki tarafında müteselsilen sorumlu olduğu kabul edildiğinden davacı tarafından davalı aleyhine icra takibi başlatıldığı, yapılan icra takibine davalının itiraz etmesi üzerine itirazın iptali ve icra inkar tazminatı istemine ilişkin bu davanın açıldığı anlaşılmaktadır. Tüketici işlemleri ile tüketiciye yönelik uygulamalardan doğabilecek uyuşmazlıklara ilişkin davalarda tüketici mahkemeleri görevlidir. Dolayısıyla taraflar arasındaki hukuki ilişkinin 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun kapsamında değerlendirilmesi mümkün değildir. Bu nedenle davaya tüketici mahkemesinde değil, genel mahkemede bakılması gerekir. Yerel mahkemece açıklanan yönler gözetilmeden, uyuşmazlığın genel hükümler uyarınca ve asliye hukuk mahkemesi tarafından çözümlenmesi gerektiği halde işin esasının incelenmeksizin görevsizlik kararı verilmesi usul ve yasaya uygun düşmediğinden kararın bozulması gerekmiştir. SONUÇ: Temyiz olunan kararın, yukarıda gösterilen nedenle BOZULMASINA; bozma nedenine göre öteki temyiz itirazlarının incelenmesine şimdilik yer olmadığına ve peşin alınan harcın istek halinde geri verilmesine 16/06/2016 gününde oybirliğiyle karar verildi. www.kararara.com
22 Eylül 2016 Perşembe 14:00
Basın-İş Genel Başkanı Faruk Eren'in davası ertelendi

 

DİSK Basın-İş Genel Başkanı Faruk Eren'in, kapatılan Özgür Gündem gazetesi ile dayanışmak amacıyla başlatılan “Nöbetçi Genel Yayın Yönetmenliği” kampanyasına katıldığı için “Örgüt propagandası yapmak” ve “Suç ve suçluyu övmek” iddiasıyla yargılandığı davanın ilk duruşması İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görüldü. Dava 25 Ekim'e ertelendi.

Duruşmaya gazetenin tutuklu Yazı İşleri Müdürü İnan Kızılkaya getirilmezken, duruşmayı Türkiye Gazeteciler Sendikası Genel Başkanı Başkanı Uğur Güç, Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Genel Başkanı Turgay Olcayto, Gazetemiz Evrensel'in Genel Yayın Yönetmeni Fatih Polat, Gazeteci Fehim Işık, DİSK Genel Başkanı Kani Beko, DİSK Genel Sekreteri Arzu Çerkezoğlu, Halkevleri Genel Başkanı Oya Ersoy, Gıda-İş Genel Sekreteri Levent Gökçek, Cam Keramik İş Genel Başkanı Birol Sarıkaş, TGS İstanbul Şube Başkanı Gökhan Durmuş, TGC Genel Sekreteri Sibel Güneş, KESK İstanbul Şubeler Platformu Dönem Sözcüsü Fadime Kavak, Cumartesi Anneleri ve insan hakları savunucuları takip etti.

Kimlik tespiti ile başlayan duruşma, Eren’in savunması ile devam etti.

Eren, savunmasında kendisine yöneltilen suçlamalara dair, “Türkiye'de gazetecilik açısından sefil durumdayız. 80’lerden bu yana gazetecilik yapıyorum. Yüzü aşkın gazeteci şu anda cezaevinde. Özgür Gündem gazetesi ile art arda açılan davaların ardından dayanışmaya gittik. Abdi İpekçi, Ferhat Tepe, Hrant Dink bu ülkede gazeteci oldukları içi öldürüldü. Ama en çok acı çeken gazete Özgür Gündem’dir. Duvarları katledilen çalışanlarının resimleri ile dolu. Önemli bir gazete Türkiye için. Onun için dayanışmaya gittim Özgür Gündem’e, bu gün de dayanışma içerisindeyim. Biz gazetecilik faaliyeti yürütüyoruz” diye konuştu.

Eren’in ardından savunma yapan müdafi avukatlar ise müvekkillerinin beraatini talep etti.

Savunmaların ardından mahkeme heyeti duruşmayı 25 Ekim gününe erteledi. (Evrensel)

Kaynak: Cumhuriyet.com.tr
Son Güncelleme: 22.09.2016 14:00
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner177