banner73
Davada Sulh Olunması, Avukatlık Ücreti Görev Asliye Hukuk Mahkemesi
Yargıtay 4. Hukuk Dairesi kararı. T.C. YARGITAY 4. HUKUK DAİRESİ ESAS NO: 2016/5134 KARAR NO: 2016/8021 KARAR TARİHİ: 16/06/2016 MAHKEMESİ: Asliye Hukuk Mahkemesi ÖZET: davada sulh olunması nedeniyle ödenmeyen avukatlık ücretinden dolayı davanın karşı tarafından tahsiline yönelik Av.K.165.m. göre açılacak davada görevli Mahkemenin tüketici değil, Asliye Hukuk Mahkemesi olduğu Davacı ... tarafından, davalı ... aleyhine 10/07/2014 gününde verilen dilekçe ile itirazın iptalinin istenmesi üzerine mahkemece yapılan yargılama sonunda; dava dilekçesinin görev yönünden reddine dair verilen 30/12/2014 günlü kararın Yargıtay’ca incelenmesi davalı vekili tarafından süresi içinde istenilmekle temyiz dilekçesinin kabulüne karar verildikten sonra tetkik hakimi tarafından hazırlanan rapor ile dosya içerisindeki kağıtlar incelenerek gereği görüşüldü. Dava, itirazın iptali istemine ilişkindir. Mahkemece, tüketici mahkemesinin görevli olduğu gerekçesiyle görevsizlik kararı verilmiş; hüküm, davalı tarafından temyiz edilmiştir. Dosya kapsamından, davacının avukat olduğu ve takip ettiği bir davada dava dışı müvekkili ile davalının sulh oldukları, avukatlık ücretini alamadığı, 1136 sayılı Avukatlık Kanunu'nun 165. maddesine göre ödenmesi gereken vekalet ücretinden her iki tarafında müteselsilen sorumlu olduğu kabul edildiğinden davacı tarafından davalı aleyhine icra takibi başlatıldığı, yapılan icra takibine davalının itiraz etmesi üzerine itirazın iptali ve icra inkar tazminatı istemine ilişkin bu davanın açıldığı anlaşılmaktadır. Tüketici işlemleri ile tüketiciye yönelik uygulamalardan doğabilecek uyuşmazlıklara ilişkin davalarda tüketici mahkemeleri görevlidir. Dolayısıyla taraflar arasındaki hukuki ilişkinin 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun kapsamında değerlendirilmesi mümkün değildir. Bu nedenle davaya tüketici mahkemesinde değil, genel mahkemede bakılması gerekir. Yerel mahkemece açıklanan yönler gözetilmeden, uyuşmazlığın genel hükümler uyarınca ve asliye hukuk mahkemesi tarafından çözümlenmesi gerektiği halde işin esasının incelenmeksizin görevsizlik kararı verilmesi usul ve yasaya uygun düşmediğinden kararın bozulması gerekmiştir. SONUÇ: Temyiz olunan kararın, yukarıda gösterilen nedenle BOZULMASINA; bozma nedenine göre öteki temyiz itirazlarının incelenmesine şimdilik yer olmadığına ve peşin alınan harcın istek halinde geri verilmesine 16/06/2016 gününde oybirliğiyle karar verildi. www.kararara.com
10 Eylül 2016 Cumartesi 04:00
Başbakan Yıldırım’dan yeni cadı avı sinyali

Başbakan Binali Yıldırım, 11 bin 285 öğretmenin PKK ile ilişkisi olduğu gerekçesiyle açığa alınması ile ilgili soruya, “Bugünlerde de İçişleri Bakanlığı, valilikler belediyelerle ilgili bu tip suça karışmış, bölücü terör örgütüne yataklık etmiş, destek olmuş, onlarla birlikte çalışmış, kamu kaynaklarının terör örgütünün amaçları doğrultusunda kullanılmasına rıza göstermiş, izin vermiş belediye başkanı olsun, meclis üyesi olsun, diğer kamu görevlileri için de benzer uygulama yapılacak” dedi.

YÜZDE YÜZ GÜVENLİĞE KADAR

Yıldırım, Çankaya Köşkü’nde NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg’i kabul etti. Ardından Başbakanlık personeli ile bayramlaşan Yıldırım, partisinin MYK toplantısına başkanlık etmek üzere AKP Genel Merkezi’ne geçti. Girişte gazetecilerin sorularını yanıtlayan Yıldırım, Fırat Kalkanı operasyonunun devam edeceğinin sinyalini vererek, “Hem hudutlarımızın yüzde yüz güvenliği sağlanana hem milletimize yönelen tehditler tamamen yok olana kadar Suriye’nin kuzeyinde güvenli bir alan oluşturma faaliyetleri de devam edecek” diye konuştu. NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ile görüşmesi anımsatılarak, Türkiye’nin El Bab ve Rakka’ya operasyon düzenleyeceği yönündeki haberler sorulan Başbakan Binali Yıldırım, sınırdaki tehditleri ortadan kaldırmak için ÖSO’ya destek verdiklerini belirterek, “Bu operasyonun amacı, Suriye’nin toprak bütünlüğünü veya yapısını değiştirmek değil. Ülkemizin güney sınırlarını güven altına almak ve vatandaşımızın da can ve mal güvenliğini sağlamak” dedi.

ÖNCE BAYRAMLAŞMA SONRA AB

Yıldırım, MYK toplantısının ardından partililerle de bayramlaştıktan sonra Ankara’da temaslarda bulunan Avrupa Birliği Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi ve AB Komisyonu Başkan Yardımcısı Federıca Mogherini ile Komşuluk Politikası ve Genişleme Müzakerelerinden Sorumlu AB Komiseri Johannes Hahn’ı kabul etti. Yıldırım akşam saatlerinde de Norveç Dışişleri Bakanı Borge Brende ile görüştü.

Kaynak: Cumhuriyet.com.tr
Son Güncelleme: 10.09.2016 04:00
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner177