banner200
banner222
01 Aralık 2016 Perşembe 12:00
Başbakan Yıldırım: Bize madik attılar
banner188
banner213
banner230

Başbakan Binali Yıldırım, TÜSİAD Yüksek İstişare Toplantısı'nda yaptığı konuşmada "Adana'daki olay aydınlatılacak sorumlular cezalandırılacak. İnsanın olduğu yerde hata eksik olmuyor" dedi. Yıldırım, konuşmasında AB'ye "Gümrük Birliği'ni yeniden gözden geçireceğiz, bu kadar seneden sonra sanayide durum ne, tarım ne, e-ticarrette güncelleme yapılacak. Çünkü Gümrük Birliği'nde de maalesef bize madik attılar, mal ve hizmetler serbest olacaktı üstüne yattılar" dedi.

Yıldırım'ın açıklamalarından satır başları şöyle:

Adana'ki olayla ilgili TBMM'de araştırma komisyonu kurulacak.

Ekonomik belirsizlik söylentileri hat safhada. Bunun arasındaki duruma baktığımızda 8 Kasım'da ABD seçimlerini sayın Trump'ın kazanması.

8 Kasım'dan bu yanan yaşananlar küresel bir gelişmedir. Türkiye'de bundan nasibinin almıştır.

Endişeye gerek yok. Bunların da üstesinden geleceğiz. Bunu en iyi siz biliyorsunuz. Türkiye ekonomisi küresel sistemin bir parçası.

Bu dalgalanma bir  ay, bir buçuk aya kadar devam edecek. 20 Ocak'ta yeni seçilmiş başkan (Trump) görevinin başına gelince taşlar yerine oturacak.

TC Başbakanı olarak söylüyorum, 2017 çok daha iyi olacak, sizi rahatlatmak için söylemiyorum. Buna adım gibi inanıyorum.

AB ile meselemiz TÜSİAD'dan daha önce. TÜSİAD 43, AB 50 yıllık. Mazimiz daha eski, kara sevdaya dönüşsün istemiyoruz. AP bir karar aldı, bu kararın hukuki bir sonucu yok, tavsiye kararı. Efendim görüşmeler geçici olarak durdurulsun... Biz açıklamamızı yaptık, bunun bizim açımızdan bir önemi yok, anlamı da yok. Parlamentolar, biliyorsunuz milletvekilleri ülkelerinden bağımsız olarak seçilip geliyorlar, zaman zaman böyle çıkışlar yapabiliyorlar. Biz biliyoruz ki Avrupa'da hala Avrupa'nın geleceğini düşünen vizyonerler mevcut. Liderler toplantısında bu anlamsız kararın dikkate alınmayacağını düşünüyoruz. Değerli dostlar, AB'ye içinde bulunduğu kafa karışıklığından bir an önce kurtulması gerek. AB ile uzun süredir ticari ilişkilerini geliştirmiş, müzakerelerini yürütmekte olan bir ülke olarak söylüyoruz, AB'ye Türkiye'nin üye olması Avrupa'ya ilave yük getirmez, yükünü azaltır. İkincisi, AB maalesef  bugünlerde çıkışlarıyla, davranışlarıyla, Türkiye'nin ne dediğine, nerede durduğuna değil, Türkiye'nin düşmanlarının sesine daha çok kulak veriyor. PKK, DEAŞ, FETO terör örgütünün lobi faaliyetlerinden daha çok etkileniyor ve tutum alıyor. Bu çok yanlış bir şey, bunun da Avrupa kamuoyunu gelecek seçimlere yönelik kanaatlerini kendi lehlerinde oluşturmak için kullanıyorlar. Bakın hatırlayın Brexit'te bile mevzu Türkiye'yi, kampanyanın odağında Türkiye. Öngörüye bak, vizyona bak, şimdi AB'deki liderler de maalesef etki altında kalıyorlar ve duygusal boyutta hareket ediyorlar. Milleti rahatsız ediyorlar, milletin AB'ye inancı azalırsa AB'ye nasıl gireceğiz. Bu ikircikli tutumlarından vazgeçmeleri lazım. O teröristlerin posterlerini parlamentoların koridorlarında asmamaları gerekiyor. Türkiye'nin gerçek dostlu olduklarını hem davranışlarıyla hem eylemleriyle ortaya koymaları lazım. Biz Avrupa ile yük paylaşımı yapacağız ama AB'nin kendi vizyonunu Brexit'ten sonra yeniden düşünmesi lazım. Bugün AB'de yapılan kamuoyu araştırmasında birlik içinde yaşayan insanların yüzde 59'un AB'nin kendi sorunlarına kayıtsız olduğunu düşünüyor. Birlik önce kendinin hangi yöne doğru gideceğini adam akıllı masaya yatırıp görmesi lazım. Sürekli parmak kalıyor, "Türkiye şunu yap, yapmazsan böyle olur" Türkiye sizden bir öğretmen edasıyla sürekli talimat alacak bir ülke midir? Bu olmaz, bu yanlıştır. Biz onurumuzu ve istiklal ruhumuzu kimseyle pazarlık konusu yapmayız. Dünyada esaret altına girmeyen bir İngilizler, bir ve Türklerdir. Dünya bunu bilmelidir.

Bir yandan bu karşılıklı salvolar devam ediyor, bir yandan da işler yürüyor, hayat devam ediyor. Bakın Ekonomi Bakanımız AB ile bir yandan müzakereleri sürdürüyor, Gümrük Birliği'ni yeniden gözden geçireceğiz, bu kadar seneden sonra sanayide durum ne, tarım ne, e-ticarrette güncelleme yapılacak. Çünkü Gümrük Birliği'nde de maalesef bize madik attılar, mal ve hizmetler serbest olacaktı üstüne yattılar.

Kaynak: Cumhuriyet.com.tr
banner229
Son Güncelleme: 01.12.2016 12:00
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol