banner200
banner222
09 Eylül 2016 Cuma 12:40
Başbakan Yardımcısı Şimşek: Sağlıklı büyüme için yatırımlar artmalı
banner188
banner213
banner230


Şimşek, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan büyüme verilerine ilişkin yazılı açıklamasında, "Yaşanan jeopolitik gerginliklere ve küresel ekonomideki zayıflamaya rağmen yılın ilk yarısında büyüme yüzde 3.9 seviyesinde gerçekleşmiştir" dedi.

Türkiye ekonomisi, yılın ikinci çeyreğinde lira bazında yüzde 3.1 ile beklentilerin altında büyürken, dolar bazında büyüme yüzde 0.4 düzeyinde kaldı. Banka ve aracı kurum ekonomistleri ortalama olarak yüzde 3.4-3.5 düzeyinde büyüme bekliyordu.

Açıklamasını, "Zayıf seyreden küresel ticaret hacmi ve ticaret ortaklarımızın düşük talebi nedeniyle 2014 yılı son çeyreğinden itibaren ekonomimizde iç talep ağırlıklı bir büyüme gerçekleşmiştir" diye sürdüren Şimşek, "2016 yılı ikinci çeyreğinde de iç talep büyümeye 5.2 yüzde puan katkı sağlarken; net dış talep 2.1 yüzde puan negatif katkı ile büyümeyi sınırlamıştır" dedi ve şu değerlendirmeyi yaptı:

"DARBE GİRİŞİMİNİN DE ETKİSİYLE GENEL KOŞULLAR ZAYIFLAMIŞTIR"

"Özel sektör tüketiminin büyümeye katkısı 3.4 yüzde puan olmuştur. Özel sektör yatırım harcamaları inşaat yatırımlarının pozitif katkısına rağmen zayıf makine teçhizat yatırımları nedeniyle ikinci çeyrekte büyümeye sınırlı negatif katkı sağlamıştır. Büyümenin istihdam yaratma kapasitesi yılın ikinci çeyreğinde de devam etmiştir. Ekonomimizde son bir yılda 795 bin kişiye ilave istihdam yaratılmıştır.
Böylece küresel krizden sonra yaratılan istihdam 7,2 milyon kişiye ulaşmıştır."

"Temmuz ayında, başarısız darbe girişiminin de etkisiyle genel koşullar zayıflamıştır" diye devam eden Şimşek, "Bu durum sanayi üretimi ve ihracatta düşüşlere neden olmuştur. Ekonomide yaşanan bu yavaşlamanın kalıcı olmadığını, Temmuz ayına özgü olduğunu değerlendiriyoruz. Nitekim Ağustos ayı verilerine göre ihracatta önemli iyileşme gerçekleşmiştir" dedi ve şöyle devam etti:

"Dünya büyümesi ve ticaret hacminin 2016 yılında tahminlerden daha zayıf gerçekleşeceği görülmektedir. Bu kapsamda, hem küresel gelişmeler hem de yurtiçi faktörler 2016 yılında büyüme hızını sınırlandırıcı etki yaratmaktadır. Bu durum dikkate alındığında ekonomimizin önümüzdeki dönemde sağlıklı ve yüksek oranlarda büyümeye devam etmesi için yurtiçi tasarruflarımızın ve yatırımlarımızın artırılması önem arz etmektedir. Yakın dönemde hayata geçirdiğimiz yatırım ortamının iyileştirilmesi, yatırımların proje bazında desteklenmesi ve Bireysel Emeklilik Sistemi’ne otomatik katılım gibi önemli düzenlemeler bu amaca hizmet edecektir."
 Kaynak: Cumhuriyet.com.tr
banner229
Son Güncelleme: 09.09.2016 12:40
Anahtar Kelimeler:
EkonomiHaberHaberler
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol