banner200
banner235
banner225
24 Mayıs 2016 Salı 13:00
Başbakan ilk grup toplantısında: Bunlar beni konuşturmayacak
banner188
banner213
banner230

AKP Genel Başkanı ve Başbakan Binali Yıldırım, yeni kabineyi açıklamasının ardından TBMM'de ilk grup toplantısında konuştu. Yıldırım, konuşmasına doğum yeri olan Erzincan ve milletvekili olduğu olduğu İzmir'i selamlayarak başladı.

Başbakan olarak yaptığı ilk grup toplantısında 'yeni anayasa ve başkanlık sistemi' için çalışacaklarını söyleyen Yıldırım, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a seslenerek "Yolun yolumuz, davan davamızdır' dedi. İlk icraatlarının ne olacağına dair açıklamada bulunan yıldırım, Doğu ve Güneydoğu'da devam eden operasyonların devam edecini belirterek "Önümüzde önemli konular var. Birinci konu terördür. Ülkemizin enerjisini tüketen, milletimizin barışını, güvenliğini tehdit eden terör en önemli konuların başındadır. Türkiye’yi bu terör belasından mutlaka kurtaracağız. Operasyon ne zaman bitecek diye bana soruyorlar. Cevap kısa ve net: Kanlı terör örgütü sivillerimize karşı silahlı saldırıları tamamen sonlandırıcıya kadar devam edecek. Güvenlik güçlerimize silahlı saldırısını durduruncaya kadar devam edecek" ifadelerini kullandı.

Yıldırım'ın konuşmasından satır başları şöyle:

Partimizin 2'nci genel başkanına, sayın Ahmet Davutoğlu'na yapmış olduğu hizmetlerden dolayı bir kez daha teşekkür ediyorum. Kongremizi onurlandıran, liderimiz, ilk seçilmiş cumhurbaşkanımız sayın Recep Tayyip Erdoğan'a sevgilerimizi sunuyoruz. Bir kez daha sesleniyoruz "Yolun yolumuzdur, sevdan sevdamızdır, davan davamızdır" diyoruz.

'SESİM ARIZA VERİYOR'

Sesim yine arıza moduna geçiyor. Biraz bana müsaade edin, bir 10 dakika meramımı anlatayım. Sonra istediğiniz kadar çoşun.

Yeri geldi cumhurbaşkanlığı seçimi yapacağız 2007’de, hatırlayın bir hukuk icadı çıkardılar, 367 garabeti. Vesayetin başka bir şekliydi. Milli iradenin gücünü arkasına alan AKParti’nin millet iradesinin gereğini yapmasına ön eğen bir girişimdi. Madem öyle işte böyle buyrun sandık dedik. AK Parti gerçek sahibine, sandığa gitti. Bizim sandıktan başka dayanağımız yok. Biz hatırlı etkili çevrelere boyun eğen, onların işaretleriyle istikamet belirleyen bir parti değiliz.

AK Parti 2007 seçimlerinden güçlenerek çıktı, çünkü davamız haklı, yolumuz doğruydu. Bu sefer cumhurbaşkanlığı seçimi kilitlenince dedik ki yine çözüm millettir. Millet kararını verdi. Cumhurbaşkanı, 'madem benim seçip gönderdiklerime seçtirmiyorlar, bundan böyle cumhurbaşkanını ben seçeceğim kardeşim' dedi.

Cumhurbaşkanımız Türkiye’nin cumhuriyet tarihinde ilk defa milyonların oylarıyla seçilmiş bir cumhurbaşkanıdır. Cumhurbaşkanı memleket meselelerine karışıyor diyorlar. Eskiler gibi otursun orada merasim işlerine gitsin diyorlar. Milletime soruyorum vatandaşların oyunu alan bir cumhurbaşkanı ne yapacak? Millete karşı sorumluluğu var. Sorumsuzum diyemez. Kurumların uyum ve ahenk içinde çalışması için her türlü insiyatifi kullanıyor bundan sonra da kullanmaya devam edecek.

Önümüzde önemli konular var. Birinci konu terördür. Ülkemizin enerjisini tüketen, milletimizin barışını, güvenliğini tehdit eden terör en önemli konuların başındadır. Türkiye’yi bu terör belasından mutlaka kurtaracağız. Operasyon ne zaman bitecek diye bana soruyorlar. Cevap kısa ve net: Kanlı terör örgütü sivillerimize karşı silahlı saldırıları tamamen sonlandırıcıya kadar devam edecek. Güvenlik güçlerimize silahlı saldırısını durduruncaya kadar devam edecek. Mutlak surette vatandaşımızın can ve mal güvenliği sağlanıncaya kadar devam edecek. Silahların tamamen yok olup ortadan kaldırılması sağlanıncaya kadar devam edecek.

'YOĞUN BİR GÜNDEMİMİZ VAR'

65. hükümet kuruldu. Mevlam güzel hizmetler yapmayı nasip eylesin. Bu grup toplantısından sonra Başbakanımızı ziyaret edeceğim. Kendisiyle bayrak değişimini gerçekleştireceğiz. Yoğun bir gündemimiz var. Saat 15:00’te Meclis açılacak. 65. Hükümet'in programını Meclis Genel Kurulu’nda okuyacağız. Güven oyu sürecini başlatacağız. Dün MKYK toplantımızı da gerçekleştirdik. Bugün de yakın çalışma arkadaşlarımızı belirledik. Onları da sizlerle paylaşacağız. Türkiye’nin birçok sorunu var. Dostlarımızın sayısını arttıracağız, düşmanlarımızın sayısını azaltacağız.

Esasında Suriye’de yaşanan, 4 yılı aşan bu anlamsız savaş yüzbinlerce din kardeşimizin hayatına mal oldu. Kimisi canlarını kurtarmak için hayatını tehlikeye attı ve yollarda, denizlerde hayatını kaybetti. Bu şartlar altında Türkiye geleneksel misafirseverliğiyle bağrını, kucağını ölümden kaçan mazlum çileli insanlara açtı. 3 milyon insanı bağrımıza bastık. Ekmeğimizi paylaştık. Ekmeğimizi paylaşırız, Türkiye’yi böldürtmeyiz. Yolları böleriz, milleti böldürtmeyiz.

'BUNLAR BENİ KONUŞTURMAYACAK'
 
(Tezahüratlar üzerine) Kaymakçı dinle… Ne anlaşmıştık. Yolların kralı olmaz, yolların kuralı olur. Biz yolları böldük, hayatları birleştirdik. Yolları böldük, gönülleri birleştirdik. Bunlar beni konuşturmayacak öyle anlaşılıyor. Yoruluncaya kadar buyurun.


 

Kaynak: Cumhuriyet.com.tr
banner229
Son Güncelleme: 24.05.2016 13:00
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol