banner73
Davada Sulh Olunması, Avukatlık Ücreti Görev Asliye Hukuk Mahkemesi
Yargıtay 4. Hukuk Dairesi kararı. T.C. YARGITAY 4. HUKUK DAİRESİ ESAS NO: 2016/5134 KARAR NO: 2016/8021 KARAR TARİHİ: 16/06/2016 MAHKEMESİ: Asliye Hukuk Mahkemesi ÖZET: davada sulh olunması nedeniyle ödenmeyen avukatlık ücretinden dolayı davanın karşı tarafından tahsiline yönelik Av.K.165.m. göre açılacak davada görevli Mahkemenin tüketici değil, Asliye Hukuk Mahkemesi olduğu Davacı ... tarafından, davalı ... aleyhine 10/07/2014 gününde verilen dilekçe ile itirazın iptalinin istenmesi üzerine mahkemece yapılan yargılama sonunda; dava dilekçesinin görev yönünden reddine dair verilen 30/12/2014 günlü kararın Yargıtay’ca incelenmesi davalı vekili tarafından süresi içinde istenilmekle temyiz dilekçesinin kabulüne karar verildikten sonra tetkik hakimi tarafından hazırlanan rapor ile dosya içerisindeki kağıtlar incelenerek gereği görüşüldü. Dava, itirazın iptali istemine ilişkindir. Mahkemece, tüketici mahkemesinin görevli olduğu gerekçesiyle görevsizlik kararı verilmiş; hüküm, davalı tarafından temyiz edilmiştir. Dosya kapsamından, davacının avukat olduğu ve takip ettiği bir davada dava dışı müvekkili ile davalının sulh oldukları, avukatlık ücretini alamadığı, 1136 sayılı Avukatlık Kanunu'nun 165. maddesine göre ödenmesi gereken vekalet ücretinden her iki tarafında müteselsilen sorumlu olduğu kabul edildiğinden davacı tarafından davalı aleyhine icra takibi başlatıldığı, yapılan icra takibine davalının itiraz etmesi üzerine itirazın iptali ve icra inkar tazminatı istemine ilişkin bu davanın açıldığı anlaşılmaktadır. Tüketici işlemleri ile tüketiciye yönelik uygulamalardan doğabilecek uyuşmazlıklara ilişkin davalarda tüketici mahkemeleri görevlidir. Dolayısıyla taraflar arasındaki hukuki ilişkinin 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun kapsamında değerlendirilmesi mümkün değildir. Bu nedenle davaya tüketici mahkemesinde değil, genel mahkemede bakılması gerekir. Yerel mahkemece açıklanan yönler gözetilmeden, uyuşmazlığın genel hükümler uyarınca ve asliye hukuk mahkemesi tarafından çözümlenmesi gerektiği halde işin esasının incelenmeksizin görevsizlik kararı verilmesi usul ve yasaya uygun düşmediğinden kararın bozulması gerekmiştir. SONUÇ: Temyiz olunan kararın, yukarıda gösterilen nedenle BOZULMASINA; bozma nedenine göre öteki temyiz itirazlarının incelenmesine şimdilik yer olmadığına ve peşin alınan harcın istek halinde geri verilmesine 16/06/2016 gününde oybirliğiyle karar verildi. www.kararara.com
01 Ağustos 2016 Pazartesi 15:40
Başbakan Binali Yıldırım: Yeni anayasa için her parti birer kişi görevlendirecek

Binali Yıldırım Başbakan olduktan sonra ilk kez genel merkez binasında CHP'yi ziyaret etti. Yıldırım’ı CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu kapıda karşıladı. Başbakan merkez binaya Mustafa Elitaş ile birlikte geldi.

İki lider görüşme sonrası açıklama yaptı...

Kılıçdaroğlu bir iki cümleyle şöyle konuştu;

- OHAL uygulamasıyla ilgili düşüncelerimizi endişelerimizi aktardık not ettiler, önümüzdeki süreçlerde devam edecek... Verimli bir görüşme oldu.

Binali Yıldırım'ın konuşmasından satır başları ise şöyle;

-Kanun hükmündeki kararnameler hakkında kendisini bilgilendirdi. Önemli olan süratle OHAL'e sebep olan unsurların ortadan kaldırılması. İlişkilerimizin daha verimli olduğunu dünden bugüne daha fazla olduğunu görmekten memnuniyet duydum. Cumhurbaşkanımızın istediği üzerine parti başkanları olarak bir araya gelmiştik. Yeni anayasanın siyasi partilerin bir araya gelerek görüşülmesi gerektiği kararı çıkmıştı. Mutabakatın sağlandığı bir çalışma benimsenmişti. MHP'ye ziyaretimizde yine bu konuyu gündeme getireceğiz. CHP lideri de diğer partiler gibi yeni anayasa için birer kişi görevlendirecek. Kendisine durumu rapor edecekler.

Yıldırım, CHP'nin ardından saat 15:30'da ise MHP'yi ziyaret edecek.

Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda yapılan liderler zirvesinde yargıyla ilgili mini anayasa paketi için uzlaşma sağlanmıştı.

Kaynak: Cumhuriyet.com.tr
Son Güncelleme: 01.08.2016 15:40
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner177