banner200
banner235
banner225
09 Şubat 2016 Salı 14:20
Bartholomeos'tan tarihi ziyaret
banner188
banner213
banner230


Fener Rum Patriği Bartholomeos, Ahmet Piriştina Kent Belleği Müzesi'ni (APİKAM) ziyaret etti. Bartholomeos, İzmir Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Aysel Özkan'la sohbet ederken arkalarındaki duvarda asılı 5 metre genişliğinde 2 metre uzunluğundaki 9 Eylül İzmir'in kurtuluşundan sonrakı İzmir yangınını anlatan yağlıboya tablo yere düştü.

Gürültüyle arkasına dönüp bakan ve şaşıran Patrik, odada bulunanların düşen tabloyu hemen tutmasıyla doğabilecek kazadan kurtuldu. Bartholomeos, APİKAM'a 2 bin fotoğraflık arşivi hediye ederken APİKAM Müdürü Ayşe Üngör, Buca Kasaplar Meydanı'nda açılacak mübadele anı evi için Atina'da bulunan Asya Araştırmalar Derneği ile ortak çalışmayı ve birtakım materyalleri paylaşmayı önerdi. Patrik her türlü desteği vereceklerini söyledi. Genel Sekreter Yardımcısı Özkan da Bartholomeos'a İzmir'in tarihi anlatan kitaplar hediye etti.

Bartholomeos, İzmir ziyaretinden çok memnun olduğunu vurgulyaarak, "Burası hepimizin evi. İzmir'de Rum Ortodoks cemaatimiz dostluk içinde. Bu dostluğu sürdürmeliyiz. Biz din adamları olarak insanlardan mutlu olmalarını istiyoruz" dedi.

Bartholomeos, APİKAM'dan ayrılırken önümüzdeki hafta açılışı yapılacak olan İzmir Ulaşım Sergisi'nde tarihi fotoğrafları ve görüntüleri inceledi.

Kaynak: Cumhuriyet.com.tr
banner229
Son Güncelleme: 09.02.2016 14:20
Anahtar Kelimeler:
TürkiyeHaberHaberler
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol