banner73
Davada Sulh Olunması, Avukatlık Ücreti Görev Asliye Hukuk Mahkemesi
Yargıtay 4. Hukuk Dairesi kararı. T.C. YARGITAY 4. HUKUK DAİRESİ ESAS NO: 2016/5134 KARAR NO: 2016/8021 KARAR TARİHİ: 16/06/2016 MAHKEMESİ: Asliye Hukuk Mahkemesi ÖZET: davada sulh olunması nedeniyle ödenmeyen avukatlık ücretinden dolayı davanın karşı tarafından tahsiline yönelik Av.K.165.m. göre açılacak davada görevli Mahkemenin tüketici değil, Asliye Hukuk Mahkemesi olduğu Davacı ... tarafından, davalı ... aleyhine 10/07/2014 gününde verilen dilekçe ile itirazın iptalinin istenmesi üzerine mahkemece yapılan yargılama sonunda; dava dilekçesinin görev yönünden reddine dair verilen 30/12/2014 günlü kararın Yargıtay’ca incelenmesi davalı vekili tarafından süresi içinde istenilmekle temyiz dilekçesinin kabulüne karar verildikten sonra tetkik hakimi tarafından hazırlanan rapor ile dosya içerisindeki kağıtlar incelenerek gereği görüşüldü. Dava, itirazın iptali istemine ilişkindir. Mahkemece, tüketici mahkemesinin görevli olduğu gerekçesiyle görevsizlik kararı verilmiş; hüküm, davalı tarafından temyiz edilmiştir. Dosya kapsamından, davacının avukat olduğu ve takip ettiği bir davada dava dışı müvekkili ile davalının sulh oldukları, avukatlık ücretini alamadığı, 1136 sayılı Avukatlık Kanunu'nun 165. maddesine göre ödenmesi gereken vekalet ücretinden her iki tarafında müteselsilen sorumlu olduğu kabul edildiğinden davacı tarafından davalı aleyhine icra takibi başlatıldığı, yapılan icra takibine davalının itiraz etmesi üzerine itirazın iptali ve icra inkar tazminatı istemine ilişkin bu davanın açıldığı anlaşılmaktadır. Tüketici işlemleri ile tüketiciye yönelik uygulamalardan doğabilecek uyuşmazlıklara ilişkin davalarda tüketici mahkemeleri görevlidir. Dolayısıyla taraflar arasındaki hukuki ilişkinin 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun kapsamında değerlendirilmesi mümkün değildir. Bu nedenle davaya tüketici mahkemesinde değil, genel mahkemede bakılması gerekir. Yerel mahkemece açıklanan yönler gözetilmeden, uyuşmazlığın genel hükümler uyarınca ve asliye hukuk mahkemesi tarafından çözümlenmesi gerektiği halde işin esasının incelenmeksizin görevsizlik kararı verilmesi usul ve yasaya uygun düşmediğinden kararın bozulması gerekmiştir. SONUÇ: Temyiz olunan kararın, yukarıda gösterilen nedenle BOZULMASINA; bozma nedenine göre öteki temyiz itirazlarının incelenmesine şimdilik yer olmadığına ve peşin alınan harcın istek halinde geri verilmesine 16/06/2016 gününde oybirliğiyle karar verildi. www.kararara.com
31 Mayıs 2016 Salı 15:40
Barınaktaki skandal görüntüler için belediyeden açıklama


Turgutlu Belediye Başkanı Turgay Şirin, Turgutlu Hayvan Bakım ve Tedavi Merkezi'ndeki köpeklerin fotoğraflarıyla ilgili yaptığı açıklamada, yargısız infaz yapıldığını savundu. Hayvanseverlerin paylaştığı fotoğraflar üzerinden haksız eleştiri yapıldığını belirten Şirin, barınak konusunda ellerinden geleni yaptıklarını, hayvansever dernekleri ile dirsek temasında bulunduklarını söyledi.

Barınaktaki köpeklerin görüntülerine tepki büyük

Şirin, şöyle dedi:

"Gösterildiği gibi biz burada barınaktaki köpekleri hasta ya da uyuz etmiyoruz, onlara zarar vermiyoruz. Allah'ın yarattığı bir cana kim kıyabilir? Barınağın temel amacı hasta, uyuz ve yardıma muhtaç hayvanları toplayıp tedavi etmek daha sonra da doğal yaşam alanlarına bırakmaktır. Biz neden sağlıklı hayvanları barınakta hasta edelim? Sanki bizler o hayvanları ölüme mahkum etmişiz algısı oluşturuluyor. Yaşamaları adına tedavilerini yapıyoruz. Bu durumdan kimsenin şüphesi olmasın. Bu konunun da çok farklı amaçlarla ve farklı boyutlarda ele alınması bize yapılan bir haksızlıktır."

BARINAK PROJESİNDE SONA GELİNDİ

Hayvanların yaşam hakkına ellerinden gelen desteği verdiklerini ifade eden Başkan Şirin, Büyükşehir Belediyesi'nin kapsamlı bir barınak projesi olduğunu ve yer tahsisi konusunda sona yaklaştıklarını dile getirdi. Şirin, ilçemnin hiçbir yerinde uyuz, hastalık saçan hayvanların sokaklarda başı boş gezmesini, çevre ve halk sağlığına zarar vermesini, yaralı hayvanlarımızın da ölüme terkedilmesini istediklerini söyledi. Şirin, şöyle devam etti:

"Bu konuda kesinlikle bize ne talep geldiyse elimizdeki şartları ve imkanları sonuna kadar zorlayıp yardıma koştuğumuzun bilinmesini istiyorum. Talep geldiği anda araç tahsislerinden tedavisine kadar olan süreçte bakımlarından yiyeceklerine kadar olan her zaman zarfında ne gerekiyorsa yapmaya çalışıyoruz. Sonuçta bu canlarda bizim canımız, onlarda burada yaşayan canlılar, biz bunun bilinci ve sorumluluğu üzerimizde taşıyoruz. Büyükşehir Belediyemiz ile birlikte son derece modern, ilçemize yakışır ve canlarımızın hak ettiği bir Hayvan Bakım ve Tedavi Merkezi yapmak için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Bu geçiş sürecinde de Turgutlu Belediyesi olarak imkanlarımızı kullanıyor, sokak hayvanlarımızın tedavi, bakım, beslenme ve barınma ihtiyaçlarını karşılıyoruz."

Kaynak: Cumhuriyet.com.tr
Son Güncelleme: 31.05.2016 15:40
Anahtar Kelimeler:
HaberHaberlerTürkiye
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner177