banner73
Davada Sulh Olunması, Avukatlık Ücreti Görev Asliye Hukuk Mahkemesi
Yargıtay 4. Hukuk Dairesi kararı. T.C. YARGITAY 4. HUKUK DAİRESİ ESAS NO: 2016/5134 KARAR NO: 2016/8021 KARAR TARİHİ: 16/06/2016 MAHKEMESİ: Asliye Hukuk Mahkemesi ÖZET: davada sulh olunması nedeniyle ödenmeyen avukatlık ücretinden dolayı davanın karşı tarafından tahsiline yönelik Av.K.165.m. göre açılacak davada görevli Mahkemenin tüketici değil, Asliye Hukuk Mahkemesi olduğu Davacı ... tarafından, davalı ... aleyhine 10/07/2014 gününde verilen dilekçe ile itirazın iptalinin istenmesi üzerine mahkemece yapılan yargılama sonunda; dava dilekçesinin görev yönünden reddine dair verilen 30/12/2014 günlü kararın Yargıtay’ca incelenmesi davalı vekili tarafından süresi içinde istenilmekle temyiz dilekçesinin kabulüne karar verildikten sonra tetkik hakimi tarafından hazırlanan rapor ile dosya içerisindeki kağıtlar incelenerek gereği görüşüldü. Dava, itirazın iptali istemine ilişkindir. Mahkemece, tüketici mahkemesinin görevli olduğu gerekçesiyle görevsizlik kararı verilmiş; hüküm, davalı tarafından temyiz edilmiştir. Dosya kapsamından, davacının avukat olduğu ve takip ettiği bir davada dava dışı müvekkili ile davalının sulh oldukları, avukatlık ücretini alamadığı, 1136 sayılı Avukatlık Kanunu'nun 165. maddesine göre ödenmesi gereken vekalet ücretinden her iki tarafında müteselsilen sorumlu olduğu kabul edildiğinden davacı tarafından davalı aleyhine icra takibi başlatıldığı, yapılan icra takibine davalının itiraz etmesi üzerine itirazın iptali ve icra inkar tazminatı istemine ilişkin bu davanın açıldığı anlaşılmaktadır. Tüketici işlemleri ile tüketiciye yönelik uygulamalardan doğabilecek uyuşmazlıklara ilişkin davalarda tüketici mahkemeleri görevlidir. Dolayısıyla taraflar arasındaki hukuki ilişkinin 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun kapsamında değerlendirilmesi mümkün değildir. Bu nedenle davaya tüketici mahkemesinde değil, genel mahkemede bakılması gerekir. Yerel mahkemece açıklanan yönler gözetilmeden, uyuşmazlığın genel hükümler uyarınca ve asliye hukuk mahkemesi tarafından çözümlenmesi gerektiği halde işin esasının incelenmeksizin görevsizlik kararı verilmesi usul ve yasaya uygun düşmediğinden kararın bozulması gerekmiştir. SONUÇ: Temyiz olunan kararın, yukarıda gösterilen nedenle BOZULMASINA; bozma nedenine göre öteki temyiz itirazlarının incelenmesine şimdilik yer olmadığına ve peşin alınan harcın istek halinde geri verilmesine 16/06/2016 gününde oybirliğiyle karar verildi. www.kararara.com
01 Haziran 2016 Çarşamba 10:00
Bankalar ve tüketici örgütlerinden dolandırıcılara karşı güç birliği


Sanal dolandırıcıların banka çağrı merkezi gibi SMS, elektronik posta ve arama motorları ile tüketicilere ulaşarak dolandırdıklarını anımsatan Tüketici Sorunları Derneği (Tüsoder) Onursal Başkanı Aydın Ağaoğlu, tüm uyarılarına rağmen binlerce kişinin hesaplarının boşaltıldığını veya kredi kartlarından hukuka aykırı harcamalar yapıldığının görüldüğünü söyleyerek bu duruma karşı bankaların da önlem almasını Türkiye Bankalar Birliği (TBB) yetkililerinden talep ettiklerini bildirdi.

Ağaoğlu, yıllardır kredi kart aidatı, kredi dosya masrafı ve benzeri kesintiler nedeniyle karşı karşıya geldikleri, pek çok mecrada çekiştikleri bankalarla işbirliği yapmak ihtiyacı duyduklarını ifade ederek, “Tüketicilerin banka hesapları ve kredi kartı bilgilerine bir şekilde sahip olan dolandırıcıların kurbanı olan kişilerden gelen şikayetler üzerine TBB’ye başvurarak kendilerinin de konuya müdahil olmalarını istedik" dedi ve ekledi:

"Dolandırılan tüketici sayısında azalma olmadı"

"Bunun üzerine TBB 55 sayfalık bir kitapçık hazırlatarak bunu ücretsiz olarak bankalar eliyle vatandaşlara ulaştırdı. Ancak hazırlanan kitapçıktaki bilgileri sade tüketicilerin kavramakta güçlük çekeceğini düşünerek bizim tarafımızdan hazırlanan basit ve sade dille yazılmış 20 maddelik bir uyarı metnini TBB’ye aktardık. Burada ifade ettiğimiz hususlar hemen her gün gerek TBB, gerekse Tüsoder’in sosyal medya hesaplarından yayınlanarak tüketicilerin uyarılmasına gayret sarf ediliyor. Buna rağmen dolandırılan tüketici sayısında azalma olmadı."

"Beni de 850 ile başlayan numaradan arayıp dolandırmak istediler"

Sanal dolandırıcıların son derece profesyonel çalıştığına dikkat çeken Ağaoğlu, "Sahtekarların son yöntemlerinin çok gelişmiş olduğunu, bankaların çağrı merkezlerinin numarasından arayarak vatandaşları dolandırdıklarını tespit etmiş bulunuyoruz" dedi ve şöyle açıkladı:

"Beni de kredi kartını kullanmakta olduğum bir bankanın çağrı merkezinin 850 ile başlayan numarasından arayıp dolandırmak istediler. Üstelik karşımdaki canlı bir operatör değil, telesekreterdi. Arayan kişi robotik bir konuşma tonu ile ‘Sayın Ağaoğlu, ….numara ile başlayan kredi kartınızla internet ortamında şüpheli işleme rastlanmıştır. Bu işlem size ait değilse 1’i tuşlayınız.’ Dedikten sonra 16 haneli kart numaramı girmemi istedi. Karşımdaki telesekreter olduğundan hemen kart numaramın tamamını girdim. Sonraki aşamada beni aramış oldukları cep telefonu numaramı istemesiyle birlikte şüphelenip telefonu kapattım ve arayan numarayı aradığımda aslında bankadan aranmadığımı öğrenmiş oldum. Derhal kredi kartımın sanal ortamda alışverişe kapatılmasını sağladım."

"Uyarı için gönderilen iletilerde link bulunmamalıdır"

TBB ile temasları ve uyarıları ertesinde bazı bankaların iyi niyetli olarak tüketicilere SMS, e-posta gibi yöntemlerle ulaşarak bilgilendirdiklerini ve kişisel bilgilerini kendi personelleriyle bile paylaşmaması uyarısında bulunduklarına işaret eden Ağaoğlu, "Bankaların uyarı için gönderdiği iletilerde link bulunmamalıdır; çünkü o gönderinin bir tuzak link olma ihtimali vardır ve tıklandığında kişinin hesap bilgileri karşı tarafın eline geçebilir" diye uyardı.

"Şifrenin hangi amaçla gönderildiği de belirtilmeli"

Sahtekarların tuzak kurdukları kurbanlarına bankadan aradıklarını belirterek, daha önce kestikleri kart aidatı veya dosya masrafı bedelini kredi kartı hesabına iade edeceklerini söyleyerek, teyit için kart numarasının tamamını tuşlamalarını ve daha sonra da kendilerine şifre göndereceklerini, bu şifreyi kendilerine aktarmalarını istediklerini, aslında bu esnada internet ortamında kurbanın kartıyla harcama yapıldığını belirten Ağaoğlu, "Ortaya çıkan tüketici mağduriyetinin çözümü kördüğüm gibi. Şifreyi karşı tarafa aktardığı için kendisi de sorumlu oluyor. Bu noktada kesin çözüm, bankalardan şifre gönderimi esnasında o şifrenin hangi amaçla gönderildiğinin de belirtilmesidir" diye ekledi.

Kaynak: Cumhuriyet.com.tr
Son Güncelleme: 01.06.2016 10:00
Anahtar Kelimeler:
HaberHaberlerTürkiye
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner177