banner200
banner222
27 Nisan 2016 Çarşamba 17:40
Baluken: AKP'nin amacı HDP'lilerin dokunulmazlığını kaldırmak değil
banner188
banner213
banner230

  HDP Grup Başkanvekili İdris Baluken, TBMM'de gazetecilerin sorularını yanıtladı. İdris Baluken, dokunulmazlık konusunda HDP'nin tavrının sorulması üzerine, "Anayasa Komisyonu'ndaki yapılacak toplantılar, tartışmalar kesinlikle dokunulmazlıklarla ilgili değildir. Türkiye'deki rejim değişikliği ile doğrudan bağlantılı olan tartışmalar olarak değerlendirmelidir. Uzun süredir saray eliyle Türkiye'de bir darbe sürecinin işletildiğini ve otoriter bir başkanlık sistemi adına rejim değişikliği yapılmak istendiğini görüyoruz. Sokakta, alanlarda, toplumsal yaşamın bütün dinamiklerinde hayata geçen darbe süreci Meclis'e kadar uzanmıştır. Halkların demokratik partisi olarak darbe sürecine karşı nasıl direniş gösterdiysek, Meclis'te aynı direnişi göstermeye devam edeceğiz" dedi.

"ORTADA DİL SÜRÇMESİ VARSA MECLİS BAŞKANI İSTİFA ETMELİDİR"

İdris Baluken Meclis Başkanı İsmail Kahraman'ın 'laiklik' açıklamasına yönelik şunları söyledi:
"Kamuoyu alması gereken mesajı almıştır. Meclis Başkanı'nın tesadüfi ve bilinçsiz olarak konuşmadığını biliyoruz. Bugüne kadar tüm pratiklerin Erdoğan ve sarayla birlikte olan bir Meclis Başkanı asla çıkıp kamuoyu önünde bu şeklide bilinçsizce Türkiye'nin en hassas olduğu konuda açıklama yapma durumunda olmaz. Ancak kamuoyundaki tepkiler gördükten sonra kazı çevirerek yanmasın gayreti göstermiştir. Ortada dil sürçmesi varsa, Meclis Başkanı istifa etmelidir. Bu kadar sorumsuzca davranan Meclis Başkanı istifa ettirilmelidir."

"AKP, SALAM YÖNTEMİYLE REJİM DEĞİŞİKLİĞİNİ HAYATA GEÇİRMEK İSTEYECEKLERDİR"

İdris Baluken, AKP'nin yapmak istediği şeyin sadece HDP'li vekillerin dokunulmazlıklarını kaldırmak olmadığını ileri sürerek şöyle konuştu: "Birinci aşamada HDP'li vekiller üzerinden Türkiye toplumunu bu rejim değişikliğine alıştırma hamlesi yapılacaktır. Rejim değişikliğiyle ilgili toplumun genel reaksiyonlarını bastırmak, muğlaklaştırmak ve belli bir kıvama getirdikten sonra salam yöntemiyle bir dilimi kestikten sonra diğer dilimlere geçerek bu rejim değişikliğini hayata geçirmek isteyeceklerdir. Bunu başardıkları zaman ortada ne demokrasi laiklik kalacaktır bu son derece nettir."Kaynak: Cumhuriyet.com.tr

banner229
Son Güncelleme: 27.04.2016 17:40
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol